«Доки здобич не тікає – вона не здобич»


На Закарпатті кажуть: «Доки здобич не тікає вона не здобич». За таким принципом розвернулося масштабне свято мисливців.
29 липня, на «День мисливця», окрім безпосередніх винуватців свята – мисливців, зібралися творчі національні колективи, майстри-ремісники, представники органів влади, делегації дипломатів, а також гості з Німеччини, Чехії, Угорщини, Словаччини та Румунії.
– День мисливця проводиться на Закарпатті вперше, – зауважує начальник Закарпатського ОУЛМГ Валерій Мурга, – але є надія, що сьогоднішнє свято відродить добру закарпатську традицію. І всі, хто на нього збирається, попри слово «полювання», знають, що таке природа і вміють її берегти. А Закарпатське обласне лісове і мисливське господарство пильно стежить за збереженням не тільки тваринного світу, а й збереженням і примноження лісів – основного ареалу проживання багатьох представників фауни.
Свято розгорнулося в урочищі Великий ліс на околиці с. Шаланки – колись занедбаній місцевості, яку закарпатські лісівники за вказівкою Валерія Мурги протягом трьох місяців зробили ідеальним майданчиком для проведення масових заходів.
Полювання на Закарпатті має давнє коріння, багаті традиції і є нероздільною частиною способу життя.
День мисливця – свято, що покликане нагадати про значення полювання на Закарпатті. Протягом багатьох віків саме полювання є традиційним видом діяльності гуцулів, верховинців, лемків, бойків, угорців та інших народів, які проживають на теренах Карпат. І в наші дні для багатьох із них полювання залишається основним хобі та й додатковою статтею доходів. Якщо трофеями українських мисливців є переважно польова дичина: фазани, куріпки, зайці чи водоплавна птиця – наприклад качки, то в Карпатах все по-іншому. Тут полюють на великого звіра. Особливістю полювання саме на Закарпатті є гірське мисливство.
Кожен район представив свої найкращі мисливські здобутки. Однак, окрім таксидермії та виставки трофеїв, лісомисливгоспи представили продукти бджільництва.
…Начищений ріг, відпрасований мисливський костюм, – за звіром винуватці свята та лісові господарники відправляються при параді.
«Мій батько був мисливець, мій дід, мій прадід – теж. Це тут сімейна традиція», – говорить головний мисливствознавець ДП «Брустурянське ЛМГ» Василь Костяк.
На торговельних прилавках усе, чим багаті навколишні ліси: шовдарь, паштет, мед, вурда та бриндзя. Опудала і трофеї – теж показують колорит мисливського свята. Тут же можна дізнатися й рецепт мисливської піджарки з дичини і абсолютно безкоштовно для всіх продегустувати бограч із декількох видів м’яса та поласувати соліннями.
Була й виставка мисливських собак, і мисливської зброї, і розважальні заходи для всіх бажаючих. Настрій створювали танцювальний колектив «Бліц», який просто запалив публіку, музичний колектив «Гудацька тайстра» та солісти – Володимир Боршош та Іванка Білак.
Були й змагання, де мисливці, жителі села Шаланки та співробітники лісових і лісомисливських господарств продемонстрували свою завзятість, вправність і спритність у стрільбі з лука, впізнаванні звіра по хутру та сліду.
Мисливці наголошують, що полювати треба чесно. Кожен порушник буде покараний відповідно до букви закону.
Наш кор.
Фото прес-служби
«ЛВ». №7-8.2017