ЕКЗОТИЧНИЙ БОНСАЙ у Костополі

Дізнатися секрети мистецтва бонсай і власноруч створити таке дерево могли всі охочі, які завітали на майстер-клас: «Секрети формування бонсай. Азбука прекрасного», який відбувся у Музеї лісу, що у ДП «Костопільський лісгосп», що на Рівненщині. Майстер-клас проводив Ремігіюс Андрюшис, який уже два десятки років захоплюється цим східним мистецтвом, а нині працює в місцевому лісгоспі.

Ремігіюс Андрюшис розподілив свій майстер-клас на дві частини: спершу теорія, а потім практика. Тож слухачі не лише дізналися, які заготовки можуть у майбутньому стати бонсай, основні його види, а також головні правила формування такого дерева, а й отримали унікальну нагоду втілити свої фантазії, формуючи власне деревце бонсай. Майстер допомагав, підказуючи, який краще обрати стиль для заготовки, водночас дав змогу проявити і власну творчість. Він переконаний, що бонсай можна зробити з будь-якої заготовки, і немає різниці хвойне чи листяне дерево. Воно саме підкаже, як його краще формувати, аби у майбутньому отримати вишуканий бонсай.
Ремігіюс Андрюшис працює у Базальтівському розсаднику ДП «Костопільський лісгосп», де вирощують декоративний посадковий матеріал для озеленення та ландшафтного дизайну. Тут збудовано два сучасних тепличних комплекси для вирощування саджанців, є плантації та посівні відділення. Загалом у розсаднику вирощують понад 70 видів саджанців декоративних дерев і чагарників для озеленення.
Тому заготовками для майбутніх дерев бонсай у більшості випадків стають відбраковані рослини з розсадника. Хоча майстер зізнається, що найбільше полюбляє шукати матеріал у лісі. Там природа сама допомагає знайти цікаві форми для втілення творчих задумів. Тому головною особливістю костопільського бонсай є використання порід дерев, які поширені саме у нашому регіоні.
У Костополі Ремігіюс Андрюшис формує вже третю свою колекцію бонсай, попередня лишилася в Литві, звідки він, власне, і родом. Там вперше 20 років тому захопився цим східним мистецтвом.
– Вперше прочитав про бонсай у статті польського журналу, який виписував мій батько. То було дуже давно, але з того часу інтерес до цього мистецтва не зникає, це ніби невиліковна хвороба, – жартує про свою пристрасть Ремігіюс Андрюшис, – це мистецтво потребує неабиякого терпіння, оскільки нерідко задуманого результату доводиться чекати досить довго. Мій знайомий майстер формував стовбур бонсай упродовж 4 років, щотижня нагинаючи його на 4-5 мл.
Нині Ремігіюс Андрюшис активний учасник різноманітних виставок та міжнародних експозицій. Він щиро сподівається, що бонсай знайде своїх прихильників і на Рівненщині.
Ну, а хто не встиг на майстер-клас, але дуже хоче спробувати себе у цьому східному мистецтві, то має нагоду придбати у Ремігіюса «набір початківця» – це невеличке деревце-заготовка, горщик, необхідний інструмент та відеоурок.
Світлана ГОРОШКО
Фото автора