Експерти про «космічну» посуху в Криму

Ілюстрація Reuters

Нестача води в Криму призводить до того, що вирощувати сільгоспкультури тут скоро стане взагалі неможливо.Умови для вирощування зернових у Криму в умовах жорсткого дефіциту води сильно погіршились, а статистика про рекордні врожаї, що надається окупаційною владою, навряд чи заслуговує довіри.
Катастрофічну посуху в Криму, яку вже видно з космосу, та її вплив на місцеву екосистему коментували експерти в ефірі Крим.Реалії.
Як раніше повідомляли в Міністерстві у справах тимчасово окупованих територій, станом на 2017 рік, порівняно з 2014 роком, загальна площа вкритих «здоровою» продуктивною рослинністю ділянок в анексованому Криму зменшилася в 6,7 рази, а обсяги вирощування озимих культур на території Криму в період 2014-2017 років скоротилися на 85%.
Такі дані міністерство отримало при обробці супутникових даних. При цьому, як зазначає видання, підконтрольні Кремлю влади Криму відзвітували про стан економіки півострова за останні три роки і навели інші цифри. Російські чиновники стверджують, що кримські фермери за останні три тижні зібрали на 300 тисяч тонн зернових більше, ніж за аналогічні періоди попередніх двох років. Також, згідно з даними російської влади, за перше півріччя 2017-го на півострові зросло виробництво м’ясної і молочної продукції.
Президент української Асоціації фермерів і приватних землевласників Іван Томич назвав російську статистику пропагандою. «Крим ніколи не був важливим з точки зору зернового виробництва, а без води перспектив тим більше немає. Крапельне зрошення в цьому випадку не врятує. Картина, яку надає українська сторона, безумовно, ближча до реальності, і про якісь успіхи кримського сільського господарства говорити не доводиться.
Повідомлення про рекордні врожаї на півострові, коли рахунок іде на мільйони тонн, – не більш ніж пропаганда. Зробити Крим успішним на папері за рахунок загального валового виробництва всій Росії не становить жодних проблем. Власні потреби там, може, і забезпечать – якщо не буде несприятливої погоди», — вважає експерт. Засуха в Криму вже більш катастрофічна, ніж зараз прийнято вважати, заявила український експерт аграрного ринку, керівник аналітичного відділу консалтингової компанії «ААА» Марія Колесник.
«Вся північна частина Криму перетворюється в напівпустелю і далі – в солончаки. Навіть зараз вранці там випадає солона роса. Без промивання ґрунту будь-яке сільськогосподарське виробництво скоро стане взагалі неможливим. З іншого боку, в басейні Дніпра за три роки після анексії відбулися сприятливі зміни, повертається природна рівновага. Після деокупації Криму і відновлення постачань у Північно-Кримський канал почнеться зворотний процес, агрокліматичні умови знову зміняться. На мій погляд, щоб відновити баланс на півострові, знадобиться 5-10 років», — заявила Колесник.