Миколаївщина. Мітинг проти знищенння нацпарку

 

 

Один з найкрасивіших національних парків України – Бузький Гард, який відомий своїм унікальним ландшафтом, а також рідкісними видами тварин і рослин, знаходиться під загрозою знищення через будівництво Ташлицької гідроакумулюючої електростанції (ГАЕС). У разі, якщо уряд відмовиться виконувати вимоги захисників заповідника і все ж вирішить знищити Бузький Гард, активісти пообіцяли звернутися в європейські екологічні організації та організовувати в Миколаївській області масові вуличні акції протесту. Про це повідомляє журналіст Денис Казанський, передає vlada.io.
Унікальний заповідник знаходиться на півночі Миколаївської області – на річці Південний Буг. У цьому місці річка тече в мальовничому каньйоні з безліччю кам’янистих порогів, а по її берегах височіють реліктові скельні масиви. Бузький Гард неодноразово визнавався екологами та журналістами одним з головних природних чудес України і включався в список місць, які обов’язково варто відвідати туристам. Але повідомляється, що незабаром ця пам’ятка може зникнути з карти країни, оскільки національний парк збираються просто затопити. В результаті будівництва електростанції, в розташованому поблизу Бузького Гарду Олександрівському водосховищі сильно підвищиться рівень води, і вона поглине каньйон з його кам’яними порогами і унікальною екосистемою. «Після будівництва ГАЕС на місці заповідника утворюється чергове штучне «море», на зразок тих, які сьогодні можна бачити по всій протяжності Дніпра», — повідомляється в матеріалі.

Активісти, які виступають на захист Бузького Гарду, об’єдналися в Штаб опору, керівником якого обрали ветерана АТО Олега Кравця. Вони стверджують, що затоплення Бузького Гарду є злочином, оскільки він охороняється законом.
«І, дійсно, навколо заповідника виникла правова колізія. Будівництво нових пускових комплексів на Ташлицькій ГАЕС було санкціоновано розпорядженням Кабміну №552-р від 13.07.2016 «Про затвердження Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року». Однак це розпорядження фактично є незаконним, оскільки суперечить указу президента №279 / 2009 від 30.04.2009 «Про створення національного природного парку «Бузький Гард», — підкреслює журналіст.
«Тут буде екологічна катастрофа, тому що ми просто втратимо наш Південний Буг. Затоплення національного парку – злочин. У третьому тисячолітті затоплювати такі простори просто варварство! Складається відчуття, що наші керівники досі живуть в 20-х роках минулого століття і втілюють в життя якесь комуністичне будівництво», — розповів координатор захисників Бузького Гарда Олег Кравець.

17 серпня захисники Бузького Гарду змогли зустрітися з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, який з робочим візитом приїжджав до Миколаєва. До приїзду прем’єра в місті був організований пікет, учасники якого тримали в руках плакати із закликами не нищити національний парк. Гройсман звернув увагу на акцію, ознайомився зі зверненням жителів області і пообіцяв розібратися в ситуації.
«Ми звернулися до пана Гройсмана, тому що їм власноруч було підписано розпорядження КМУ «Про схвалення Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року», яке також передбачає добудову Ташлицької ГАЕС. Ми припускаємо, що пан Гройсман просто не знав про цю ініціативу енергетиків, і у нього не вистачило часу докладніше ознайомитися з документом. Адже постанови про Ташлицької ГАЕС суперечать Закону «Про природно-заповідний фонд», який має набагато більшу юридичну силу, ніж урядове розпорядження. Ми дуже сподіваємося, що пан Гройсман, як мудрий політик, це розуміє і посприяє тому, щоб з урядового розпорядження були вилучені пропозиції-варіанти по добудові. Люди виступають проти знищення заповідника. Ми росли тут, це наша природа, і ми не дамо перетворити заповідник в болото», — пояснив керівник Штабу опору Олег Кравець