Підсніжниковий рай Черкащини

На заповідних лісових галявинах Холодного Яру щовесни квітує рідкісний підсніжник складчастий. Такого неймовірного видовища не побачите в жодному куточку рівнинної України, бо зростає цей первоцвіт тільки на Черкащині.

Звичні суцільні його ареали трапляються у гірських місцевостях – Крим, Бесарабська височина, Закавказзя. Зростання рослини на Черкащині – то скоріше непояснюване, але прекрасне явище, яке називають острівним локалітетом. Є кілька версій появи цих квітів у Холодному Яру: реліктова (з прадавніх часів) та адвентивна (завезення з ареалу поширення). Масове цвітіння унікальної квітки відбувається у лісах держлісфонду – на території Креселецького лісництва ДП «Кам’янське лісове господарство».

Кличуть квіти «весняними перлинами» Холодного Яру, бо хто хоч раз у житті бачив цей білосніжний килим, не залишився байдужим та стовідсотково отримав надзвичайні враження на все життя. Стати свідком квітування підсніжника – незрівнянна насолода та неймовірне задоволення.
Навесні й насправді тут відкривається казкове видовище – лісові схили та балки вкриті сотнями тисяч невеликих рясних білих квітів, які ще й мають тонкий солодкуватий аромат. Коли опиняєшся тут, з’являється бажання стати легким, невагомим, аби ні в якому разі не завдати шкоди підсніжниковому раю та не порушити природної квіткової гармонії.
Цвіте первоцвіт зазвичай у березні протягом трьох-чотирьох тижнів, залежно від погодних умов.
Підсніжник складчастий потребує охорони і занесений до Червоної книги України. Це багаторічна цибулинна рослина. Назва роду походить від грецьких слів, які в перекладі означають «молочно-квітковий» (колір квітів цієї рослини нагадує молоко). Складчастий – від складки на листку. Квітка надзвичайно вразлива і не росте в тому місці, де була зірвана.
З кожним роком місця цвітіння стають місцями паломництва – сюди приїжджають туристи з різних куточків України. А ще – це невичерпне джерело інформації для біологів, екологів та науковців, що проводять численні дослідження для того, щоб усе-таки пояснити дивовижний факт поширення підсніжника поза межами звичного йому гірського ареалу.
– За ініціативи лісового господарства ця територія заповідана і належить до природо-заповідного фонду України, а отже, перебуває під посиленою охороною – зазначає головний лісничий ДП «Кам’янське лісове господарство» Василь Борота. – Зокрема, саме завдяки цьому локація підсніжника складчастого з кожним роком розширюється, з’являється у місцях, де ніколи раніше не було, і сьогодні тільки в Креселецькому лісництві вже сягає загальної площі у понад 60 гектарів.
Заслуга у збереженні та примноженні цього природного дива належить керівництву та працівникам ДП «Кам’янське лісове господарство», екологам, природоохоронцям, волонтерам.
Уже шістнадцять років поспіль активно долучаються до акції «Первоцвіт» студенти та викладачі Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, які щороку об’єднують свої зусилля задля охорони від тих, хто хоче прихопити частинку краси з собою. Чергують цілодобово, позмінно, у будь-яку погоду.
Крім того, щороку проводиться інформаційна кампанія з бережливого ставлення до природи, популяризації території Холодного Яру як цінного історико-культурного та природоохоронного об’єкта загальнодержавного значення.
Збирання первоцвітів шкідливе тим, що, крім фактично знищення власне рослин, це не дає можливості їм утворити насіння. До того ж, пошкоджуються сусідні рослини, ламаються стебла та бруньки. Масовий збір первоцвітів знижує чисельність їх популяцій. Крім того, ці ранньоквітучі рослини є єдиними джерелом живлення для багатьох видів комах.
За останні кілька років вдалося відвадити браконьєрів від масового винищення квітів задля продажу (всі місцеві знають, що квіти під охороною). Проте випадки такі періодично трапляються, незважаючи на достатньо високі штрафи.
Згідно з чинним законодавством, здійснюючи збирання та торгівлю рідкісними та зникаючими видами рослин та їх частинами, громадяни порушують закони України: «Про рослинний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про Червону книгу України».
Зокрема, порушення порядку придбання, збуту чи розповсюдження об’єктів рослинного світу, які перебували в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, занесених до Червоної книги України, або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до двохсот п’ятнадцяти не­оподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією об’єктів рослинного світу.
Холодний Яр – не єдине місце зростання цієї рідкісної червонокнижної квітки на Черкащині. Майже два десятиліття тому працівники Тимошівського лісництва Кам’янського лісгоспу вирішили провести експеримент і насадили холодноярський підсніжник у підпорядкованих лісових масивах.
– Рослину висаджували на кількох галявинах, але прижилася вона не скрізь, – зазначає лісничий Тимошівського лісництва В’ячеслав Діденко. ­– Та в одному місці підсніжник добре акліматизувався і почав стрімко поширюватися – це територія поблизу сіл Тимошівка та Юрчиха. Ми спостерігали за цим з року в рік і станом на сьогодні вже маємо таку популяцію на загальній площі понад 4 гектари.
Про прекрасний килим рідкісних первоцвітів у Тимошівському лісництві ще мало хто знає – як серед місцевого населення, так і серед туристів. Проте для лісівників – це гордість і вагомий результат у заповідній діяльності.
Під час квітування підсніжника складчастого на Черкащині має побувати кожен любитель яскравих вражень та прекрасних краєвидів. Обов’язково беріть із собою фотоапарат, а гарний настрій, натхнення та незабутні враження вам забезпечить наша родзинка – урочище Холодний Яр!
Наталія СЕГЕДА
Фото автора

ЛВ. №3-4. 2017