Серед риб і коралів

Якщо ви безмежно любите море, його дивовижний світ, кольорову палітру і запах; якщо екстрим, адреналін через розширення світогляду – ваші перманентні супутники; якщо прагнення пізнати нове, хвилююче підводне життя моря сильніше за будь-які стримуючі фактори, тоді дайвінг – це саме те, що вам потрібно!

Принаймні, такий висновок отримала після дебюту підводного плавання у Червоному морі. Чесно, навіть не знаю, як достеменно описати враження. Здається, немає подібних слів, що здатні передати емоції захвату, ейфорії, подиву і навіть шоку, коли ти, мала піщина Землі, опиняєшся віч-на-віч з двояким морським царством. З одного боку – розмаїття, велич, розкіш, майже неприродна бірюза, корали, риби яких завгодно форм, відтінків, розмірів. З іншого боку – невідомість, потреба прилаштовуватися, небезпека, тому що це не твій звичний світ.
Однак про все по черзі.
Загалом сучасний дайвінг є поширеною формою підводного плавання. Останнім часом він набуває дедалі більшої популярності серед любителів водного туризму. І недаремне. Адже дайвінг вирізняється унікальною комбінацією можливостей.
По-перше, це чудовий варіант навіть для тих, хто не вміє плавати! Річ у тім, що в процесі занурення та всієї короткотривалої мандрівки під водою вас супроводжує досвідчений інструктор, який, фактично, все робить замість вас (підтримує, направляє, показує найкрасивіші місця з флорою та фауною). Учаснику залишається лише дотримуватися чітко встановлених інструкцій, правильно дихати (перед виходом у море кваліфіковані дайвінгісти доступно пояснюють правила поводження під водою; занурення триває 15 хв. на відстані до 10 м) та насолоджуватися побаченим.
По-друге, це ексклюзивна нагода пізнати красоти морського життя. У який спосіб можна більш ефективно отримати подібний досвід? Напевне, кращого не існує.
У цьому аспекті найпопулярнішим вважається дайвінг у Червоному морі, оскільки воно наділене декількома неповторними рисами.
Перша унікальність Червоного моря полягає в тому, що в нього не впадає жодна річка. Традиційно прісні водойми несуть із собою мул і пісок, суттєво знижуючи прозорість морської води. Ось чому вода в Червоному морі кришталево чиста. Це справді так! Навіть коли ми плавали з масками на поверхні, занурюючи погляди в море, завжди чітко бачили морське дно, яке було на відстані приблизно п’яти, а то й навіть семиповерхового будинку!
Другою унікальністю цієї водойми є рівень її солоності. Так, Червоне море вважається одним із найсолоніших у всьому Світовому Океані (відсутність надходження прісного річкового стоку, високе випаровування, відокремленість від Індійського океану вузькою Баб-ель-Мандебською протокою). Цікаво, що солоність Червоного моря сягає приблизно 42%. Для порівняння: у відкритому океані показник солоності становить 34%, в Чорному морі – 18%, у Балтійському – лише 5%.
Власне, високий рівень солоності сприяє легкому плаванню. Адже сіль мимоволі виштовхує людину на поверхню, підтримуючи її, даруючи можливість плавати без надмірних зусиль.
І третя, найбільш вагома родзинка Червоного моря, стосується багатої, різноманітної, неповторної флори й фауни. Приміром, уздовж всього єгипетського узбережжя простягаються коралові рифи, що своєю природою походження привертають величезну кількість риб найрізноманітніших форм, параметрів, відтінків.
Спробуйте уявити себе у теплому бірюзовому морі. Ви повільно рухаєте руками, ногами, час від часу занурюючи обличчя під воду, а там… життя кипить-вирує! У товщі води поспішають-затримуються риби-мешканці: смугасті, чорно-білі, дрібні червоні, великі зеленувато-сірувато-голубі, плямисті, сріблясті, золотаві, тигрові, крихітні, великі, з шипами і без. Є багато жителів Червоного моря з оригінальними назвами типу риби-ангели, риби-метелики, риби-клоуни, султанки, риби-наполеони (назва пішла через характерний виступ на голові, який нагадує головний убір французького імператора). І серед того потоку ви – як тимчасова активна частина морського процесу життя. Дивовижно, хвилююче, піднесено, ейфорично!
Якоїсь миті, коли я повернула голову ліворуч, натрапила поглядом на величезну рибу, що переливалася різними відтінками зеленого. Гігантська розкіш, що меланхолійно пливла у своєму напрямку, приблизно на десять метрів нижче, ніж я. Затримую погляд, тамую подих від здивування і згодом повертаюся до пірсу. Ті, кому пощастило побачити миролюбного морського велетня, діляться враженнями, розмахують руками, намагаючись визначити розмір зеленої риби.
Поза тим, коли занурюєшся в костюмі на декілька метрів під воду, захоплює розмаїття коралового світу. Які хочеш форми (круглі, плоскі, розгалужені), а кольорова палітра взагалі дивує: від світло-жовтого і ніжно-рожевого до коричневого і синього. Як згодом пояснив інструктор з дайвінгу Мухамед, колір здатні зберігати лише живі корали. А після смерті вони втрачають м’які покривні тканини, залишаючи тільки білий кальцієвий скелет.
До речі, мешканці Єгипту ретельно піклуються про збереження всіх перлин Червоного моря. Наприклад, виловлювати рибок або відривати шматочки коралів «напам’ять» суворо заборонено законом. В разі порушення правил потрібно сплачувати штраф, що сягає, м’яко кажучи, немало – 500$.
Зізнаюся: перед першим у своєму житті зануренням у море хвилювалася. Особливо, коли дайвінгіст Мухамед проводив інструктаж. А якщо не зможу спокійно і рівно дихати через акваланг? Раптом щось піде не так? Проте мої страхи виявилися оманливими. З власного досвіду переконалася у високому рівні техніки безпеки, надійності спорядження, професійності та підготовці коректних інструкторів. Нам достеменно роз’яснили всі тонкощі поводження у процесі підводного плавання, зокрема, якими жестами керуватися для взаєморозуміння з інструктором, як правильно дихати та регулярно «продуватися». Мається на увазі затискання носа і, так би мовити, видих через вуха. Це необхідно для того, щоб справитися з різкими перепадами тиску на вуха.
Коли сиділа на краю яхти в очікуванні своєї черги, з ніг до голови «оформлена» підводним обладнанням, в мені боролися хвилювання і потреба діяти. На щастя, яскраво-бірюзова водойма додавала впевненості, підсилювала бажання пізнати невідоме. Опускаючись під воду, нижче, ще трохи нижче, спочатку здалося, що потрапила на іншу планету, де зовсім не відомі мені правила існування. Секунда-дві, трохи паніки, бачу врівноважений вираз обличчя інструктора, заспокоююся, згадую про рівне дихання, роблю «продування» (ай-яй-яй, вуха не звикли до такого тиску!) і… життя починає налагоджуватися.
Ой, леле, яка ж краса навколо: рибки, корали, нескінченна бірюза, неосяжна синь Червоного моря. Невже це не фільм, а чудова реальність, де мені пощастило бути в головній ролі?!.
Тетяна МИЗНІКОВА
Фото автора

Туристу на замітку
Місто Шарм-ель-Шейх (Єгипет) вважається потужним туристичним центром на Червоному морі.
Клімат Шарм-ель-Шейха досить спекотний, тропічний пустельний, з дуже малою річною кількістю опадів. У січні-лютому нічні температури опускаються до +15°C. Однак удень світить яскраве сонце, можна сміливо засмагати і купатися.
Влітку температура повітря здатна підніматися до +45°C і більше в тіні. Найтеплішим місяцем є серпень, середній максимум якого становить +38°C. Зазвичай навіть уночі температура не буває нижчою за позначку +30°C.
Температура води в морі не опускається нижче +20°C, навіть узимку (влітку піднімається до рівня +28°C). Дощі в Шарм-ель-Шейху надзвичайно рідкісні, повітря сухе і тепле в будь-яку пору року.
Найкращий період для відпочинку – жовтень-листопад. Протягом цих місяців у Шарм-ель-Шейху середні температури коливаються від +32°C до +28°C. Ідеальний час для засмаги, купання та дайвінгу.