Чарівна пора року

Ось і прийшла довгоочікувана весна. За лічені дні земля вкрилася зеленою ковдрою з квітчастим візерунком. З’явилися перші підсніжники та пробився цвіт на деревах. Верби зазеленіли, а слідом за ними ожили й інші дерева.
Природа потроху пробуджується від зимового сну. Сонце вже високо піднімається над обрієм. Повітря з кожним днем стає теплішим і легкими вітрами розносить широкими просторами аромат весни.

Ну от і настали приємні дні, коли можна сміливо знімати товсту верхню одежину, підставляючи руки й щоки під лагідні промені сонця.
По дорогах і просіках грайливо дзюрчать струмки, переплітаючись і виблискуючи промінчиками на яскравому квітневому сонці. Починають прилітати птахи, повертаються з теплих країв лелеки, чайки… Ліс і схили берегів рік заповнюють радісні голоси птахів. Природа заповнюється музичними звуками. Життя вирує…
Квітень – другий місяць весни. Якщо місяць березень відомий як «весна світла», то квітень – це «весна води», в простолюдді – «місяць-водолій». Давньоруська його назва красива і милозвучна – цвітень, адже цього місяця з’являється перша зелень і розцвітають деякі рослини. Римляни другий місяць свого календаря називали Апріліс – від латинського «розкривати». За народними прикметами: «Ні холодніший від березня, ні тепліший від травня не бував квітень». Визирнувши у вікно, так і хочеться чим скоріш вибігти на вулицю і щось робити, кудись іти…
Саме в цей час можна побачити, як люди клопочуться на городах, присадибних ділянках, висаджують дерева, квіти, овочі, розсаду… Словом, займаються господарством. Здавна люди вірили в прикмети, намагалися спрогнозувати погоду. Ось деякі важливі народні прикмети, які свого часу допомагали зорієнтуватися, коли і які роботи слід починати, а також – чого сподіватися.
Вишні і терен зацвіли – сійте кукурудзу.
Вишні пишно цвітуть – жито рано квітуватиме.
Вільха зацвіте – сій гречку.
Грім гримить у квітні – шкодить житові і ячменю.
Дощ квітневий – на врожай грибів.
Зозуля в квітні закує на голе дерево – на неврожай.
Мокрий квітень – для картоплі урожай.
Мокрий квітень, сухий май – у коморі буде рай.
Квітень сухий – голодний рік.
Щодо квітневих свят, із першого ж дня місяця святкуємо День сміху. Існує декілька версій виникнення цього свята. Близько двох тисяч років тому в Стародавньому Римі святкували День дурнів, що мав схожість із нинішнім днем Сміху. Цього дня всі римляни влаштовували різні розіграші. Щоправда, день цей відмічали в середині лютого. А у древній Індії 31 березня відмічали День жартів. Зате древні ірландці влаштовували розіграші і жартували саме 1 квітня. За однією з версій, деякі народи відзначали 1 квітня як день весняного рівнодення, що символізувало початок Нового року. І цього дня було прийнято влаштовувати веселі витівки. У Шотландії 1 квітня називають Днем зозулі і відзначають дві доби. Обдуреного першого квітня називають «роззявою». Другий день називається – День хвоста.
Весна завжди вважалася чарівною порою року. І це не випадково, адже в цей час в людині відкриваються нові можливості, загострюється інтуїція і багато подій набувають зовсім іншого сенсу.

Уляна ЧУРИЛО

ЛВ. №3-4. 2017