Арботаги для краківських дерев

Завдяки звіту NIK щодо управління деревами у містах зацікавленість лісом із Кракова прийшла до громадськості.
Йдеться про арботаги – таблички з виглядом, що нагадують відомі атрибути – штампи з роздрукованим номером і штрих-кодом, який означає краківський деревний зразок їхніх підопічних. Виявляється, штрих-коди дозволяють краще стежити та дбати про зелені міські насадження.

Велике маркування
За оцінками, на адміністративних кордонах польського Кракова (включаючи лісові угіддя та приватні маєтки) зростає близько 1,2 мільйона дерев, із яких близько 200-300 тисяч перебувають на утриманні міста. Такі цифри вимагають розробки комплексних методів управління, що дозволяють покращувати роботу та скоротити час між виявленням проблеми, що трапилась із рослиною, та проведення відповідних процедур опіки або прийняття важких рішень щодо викорчовування дерева з міркувань безпеки. Працівники Кракова хочуть, щоб усі дерева на їхніх територіях були піддані моніторингу. І насамперед – з точки зору хвороб і недоліків. Відтак Краків зацікавився в арботажі – технології, популярній на Заході. Пластини з особливим арборичним штифтом монтуються до стовбура дерева на висоті 2,5-2,8 м. Завдяки цьому пластина не вростає у стовбур навіть через 10 років. Від людської цікавості мітки захищені темним кольором, що зливається з відтінком кори дерева. Весь арботаг, що включає в себе табличку, номер, код та штифт, коштує близько 1 злотого (7 грн). Місто вже використало понад 36 тисяч таких міток та планує вмонтувати ще 70 тисяч протягом 2-3 років. Маркування дерев, що охоплює всі 18 районів Кракова, здійснюють працівники комунального господарства, а також замовляють зовнішнім фірмам, які інвентаризують зелень. Встановлюють арботаги за допомогою спеціального пристрою. Проте значки – це не все. У місті використовується спеціальна ІТ-система, яка забезпечує комплексний догляд за насадженнями. Вона містить дані конкретних дерев і присвоює їм арботаг-номери.
– Це значно полегшує роботу контролерів дерев, – розповідає Кшиштоф Вцісво, офіцер у Краківській міській зеленій раді, за освітою лісівник (Сільськогосподарський університет Кракова). – Все, що вам потрібно зробити, це ввести номер, вказаний на табличці, в додаток, завантажений на телефон або планшет, щоб негайно отримати доступ до інформації, що міститься на дереві. Наприклад, види, параметри дендрометрії або візуальний огляд дерева. У деяких випадках також є карта медогляду з томографії. Також включено сканування управлінських рішень щодо видалення дерева або рекомендації щодо догляду після проведення інвентаризації. Тому – все під рукою. З минулого року вся робота, пов’язана з підтриманням високих зелених насаджень у місті, передається через ІТ-систему. Оскільки кожне дерево має індивідуальний номер, підрядник відразу ж знає, про який зразок йдеться.

Дані дерев
Також планується, що дані, які містяться у системі, будуть доступними для перевірки резидентами. Нині користуватися системою можуть лише посадові особи та підрядники.
– Жителі також зможуть додавати сповіщення про стан дерев, наприклад, повідомляти про сухі, загрозливі насадження. Тоді місцевий інспектор зможе швидко дістатися до місця і визначити, чи вимагає рослина термінового втручання, – каже Кшиштоф Вцісво.
У Кракові щорічно висаджують близько двох тисяч нових дерев. Як правило, вони вже добре вирощені, мають окружність 15-16 см на висоті метра.
– Такі великі дерева фактично виконують свою функцію негайно, вам не доведеться чекати декілька років, поки вони стануть нести екологічну та ландшафтну цінності, – стверджує лісівник. – У їхньому випадку арботаги прикріплені пов’язкою до бічних пагонів. У момент посадки рослина таким чином відзначена, і оскільки її розмір збільшується, то й «етикетка» буде поступово розширюватися. Завдяки цьому в майбутньому офіційні особи та підрядники зможуть зрозуміти історію всього життя дерева. Крім того, будуть отримані дані про те, які види можуть краще впоратися з краківським мікрокліматом (і смогом), а також, від яких рослин слід відмовитися.
Якуб СВОВІК
Переклала з польської
Уляна ЧУРИЛО

«ЛВ» №5-6. 2018р.