Весна-2018. Із зими – у спеку

Кожен відчуває початок весни по-своєму: хтось помічає перші травинки, які пробиваються назовні, хтось зауважує, що день стає все довший, а комусь досить вийти на вулицю і вдихнути неповторний весняний запах. Цього року весна перетворилась у справжню казку під назвою «Дванадцять місяців». Сніг, сонце, дощ, град – і все це в один день.

Березень у давнину називали березілем, соковиком, капельником, бо вже капає зі стріх і береза починає давати свій цілющий сік. Саме з оживленням берези після зимових холодів і пов’язана назва місяця, що означає наступ весни. Проте цьогорічний березень не дуже виправдовував свою назву, а навпаки – дивував лютими морозами та снігами.
Квітень має таку назву, бо розквітає природа, звільнившись від холодних обіймів зими та післязимових приморозків. Усе одягається у зелені шати, наповнюється незрівнянними ароматами. Також місяць нерідко називали дзюрчальник, снігогон, краснець, лукавець. Для християн – це видатний місяць, бо на нього, як правило, припадає свято Воскресіння Христового, Благовіщення, а отже – і Вербна Неділя, завершення Великого Посту, і Поминальний тиждень, Проводи. Сьогодні квітень переніс нас у тепле і сонячне літо, а свіжа природа так і манить чимскоріш вибігти з домівки і насолоджуватись навколишньою красою.
Кожен місяць весни особливий. У давнину слов’яни казали: «Весняний день рік годує», тому було дуже важливо зробити правильний прогноз погоди на весняні місяці. Весняні прикмети, тісно пов’язані із погодою, допомагають господарювати і в наш час.
Березень холодний – рік хлібородний.
Шорстка поверхня снігу в березні – до врожаю.
Теплий і мокрий квітень – до хорошого урожаю.
Була б квітнева водиця, а зелень народиться.
Весна в житті диких тварин – один із найважливіших періодів. Адже з першими теплими днями настає можливість заповнення жирових запасів, неабияк витрачених за довгу голодну зиму. Також навесні чимало поповнень новонародженими звірятами. Одними з перших виходять із зимової сплячки ведмедиці, адже наприкінці зими вони народжують кілька малюків, проте не поспішають їх виводити із барлогу до перших теплих днів. Трохи пізніше вовки народжують дитинчат, облаштовують лігво і турбуються про своє потомство. А ось гризуни пробуджуються набагато пізніше – ближче до початку квітня, коли стає вже зовсім тепло і з’являється перша рослинна їжа. Процес пробудження цікавий тим, що відбувається повільно, адже взимку кров і температура тіла гризунів під час сплячки опускається зі звичайних 36 С до 8-10С. Після пробудження і у них починається період спарювання. Також на початку весни з’являється потомство і у лосів. Як правило, самка народжує тільки одне дитинча. На ноги лосенята можуть вставати вже через кілька хвилин після народження, а починають вільно пересуватися через три дні. Наприкінці березня або на початку квітня народжуються зайченята. Вони відразу зазнають чимало труднощів через пожежі або часті підпали. Втім, якщо виживають, швидко ростуть. Майже в цей же час з’являється потомство і у білки. Чотири тижні очі білченят закриті, але уже в півторамісячному віці вони швидко бігають і добре тримаються на гілках.
Уляна ЧУРИЛО

«ЛВ» №3-4. 2018р.