Волинь. Вручили Сертифікат Рамсарської конвенції

unnamed

Під час урочистостей у столиці з нагоди Всесвітнього дня водно-болотних угідь директору Черемського природного заповідника Степану Пащуку було вручено сертифікат Рамсарської конвенції, яким Черемському болоту віднедавна присвоїли статус міжнародного значення.
В свою чергу директор заповідника вручив заступнику міністра екології книгу «Земля Чірмуса і Оха» – краєзнавчі штрихи з минулого та сьогодення заповідника.

Засідання Координаційної ради з питань збереження, збалансованого використання та відновлення водно-болотних угідь України відбулося 2 лютого в Міністерстві екології та природних ресурсів України за участі заступника міністра екології та природних ресурсів з питань європейської інтеграції Миколи Кузьо, директора департаменту з питань заповідної справи Ігоря Іваненка, відомих учених та екологів.

Варто зазначити, що таке визнання на міжнародному рівні – надзвичайно важливе для усіх Волинян та працівників заповідника. Водночас воно накладає ще більшу відповідальність та збереження унікального Черемського водно-болотного угіддя.
Таким чином Черемський природний заповідник приєднався до важливої державної справи – збереження та відтворення Черемського водно-болотного угіддя, адже воно унікальне не лише за своїм флористичним та фауністичним складом, а як цінне торфове болото. Відомо, що ці екосистеми в своєму природному стані можуть поглинати приблизно 15 т вуглекислого газу СО2 з 1 га на рік, що веде до зменшення викидів парникових газів в атмосферу і пом’якшення наслідків зміни клімату.

Черемське болото поглинає близько 17 т вуглекислого газу на рік. Натомість осушені, деградовані торфовища є джерелом викидів атмосферного газу в атмосферу.

Підтвердження важливості Черемського водно-болотного угіддя є включення його до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення за номером 2272. Відповідне рішення Секретаріат Рамсарської конвенції прийняв завдяки тривалій складній роботі в дослідження стану екосистем та біорізноманіття водно-болотного угіддя, включення його відповідно до критеріїв Рамсарської конвенції. Для цього було підготовлено інформаційний опис, прийняття відповідних рішень на місцевому та державних рівнях, що були підтвердженні Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.10.2012р. за № 818 «Про погодження надання водно-болотним угіддям статусу водно-болотних угідь міжнародного значення».
Довідково. Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення головним чином як середовище існування водоплавних птахів (відома під назвою «Рамсарська конвенція за назвою міста Рамсар, що в Ірані) розпочала свою діяльність 2 лютого 1971 року. Україна поновила своє членство в конвенції в 1996 році та входить в число 169 країн – договірних країн конвенції.
Важливо пам’ятати, що водно болотні угіддя відіграють величезну роль у зменшенні впливу таких екстремальних явищ, як повені та посухи.
Водно-болотні угіддя – це свого роду природні водосховища, що мають здатність «віддавати воду» в посушливі періоди.
Протягом останніх років збільшилась кількість стихійних лих, що пов’язані із зміною клімату й погодними умовами. Відповідно до даних ООН, 90% усіх стихійних лих пов’язані з водою.
Спостереження вчених невтішні, адже ці природні катаклізми відбуватимуться й надалі.
У 2017 році Рамсарський Секретаріат закликає пам’ятати про те, що:
– водно- болотні угіддя є природним засобом безпеки для допомоги нам у протидії екстремальним погодним явищам.
– відповідне управління водно-болотними угіддями надає місцевим громадам можливості протидії стихійним лихам та швидкого відновлення.
– необхідно вживати заходи для охорони та пропаганди використання водно-болотних угідь.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ