Волинь. Ключовий напрямок стратегії розвитку державних лісогосподарських підприємств

Впровадження передових методів господарювання, застосування основ маркетингу, пошук інвесторів та розвиток виробництва – єдина можливість не лише зберегти, а й наростити потенціал державних лісогосподарських підприємств. Особливо в умовах повної відсутності державного фінансування.

В рамках реалізації цих завдань волинські лісівники, перш за все, особливу увагу приділяють забезпеченню основних вимог при освоєнні лісосічного фонду. А це – дотримання сортиментної структури, раціональне розкряжування деревини, впровадження дієвої системи контролю за виходом цінних сортиментів.

Лісогосподарські підприємства Волині активно працюють над модернізацією виробництва. У результаті зберігається позитивна динаміка щодо обсягів реалізації продукції.

За І півріччя 2018 року державними лісогосподарськими підприємствами реалізовано продукції на 637,9 млн грн (порівняно з минулим роком – 445,8 млн грн. Приріст до відповідного періоду минулого року становить 143,1%.) 

Особлива увага – розвитку переробки на Волині. З цією метою щороку збільшується сума капітальних інвестицій. Зокрема у І півріччі 2018 року  у модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази державними лісогосподарськими підприємствами області вкладено 26,5 млн грн.

На базі лісогосподарських підприємств діє 14 лісопереробних комплексів, де виготовляються заготовки для європіддонів, пиломатеріали та дубові заготовки, стіновий брус, дошка для підлоги, блок-хаус, вагонка.

У деревопереробку на Волині постійно залучаються інвестиції. Найближчим часом планується запуск у роботу трьох лісопереробних ліній: у ДП Старовижівське, Любомльське та Камінь-Каширське лісових господарствах.  Це дасть можливість додатково створити 30 нових робочих  місць та переробляти  ще 36,0 тис. м3.

За індикативними показниками, щорічний економічний ефект від роботи нових переробних ліній становитиме  понад 16,5  млн грн.

Окрема увага в рамках диверсифікації – сфері переробки вторинних лісових ресурсів.

Для  лісогосподарських підприємств Волині – це важливий напрямок розширення діяльності та  ринків збуту.

Оскільки більшість продуктів недеревинного походження, зокрема харчових, можна заготовляти лише в літньо-осінній період,  цей вид діяльності має сезонний характер.

Обсяги заготівлі грибів, дикорослих ягід, плодів, лікарських трав, сіна та інших недеревинних лісових продуктів не є постійними.

Лісгоспи Волині мають  більше  50 років досвіду використання недеревних ресурсів лісу.

Цей напрямок  включає:      

– заготівлю ресурсів для виробництва харчових продуктів – ягід, грибів, березового соку;

– розвиток пасічництва з метою отримання лісового меду, прополісу, воску;

– заготівлю зелені, кормових віників, жолудів, сіна для підгодівлі взимку диких тварин.

На виробничих потужностях волинських лісогосподарських підприємств    ДП «Ківерцівське ЛГ», ДП «Ковельське ЛГ», ДП «Колківське ЛГ», ДП «Цуманське ЛГ», ДП СЛАП «Любешівагроліс» та  ДП «Маневицьке ЛГ» випускається понад 50 видів товарної продукції. Це соки березові чисті та купажовані, протерті лісові ягоди (чорниця, малина лісова, суниця, ожина, журавлина, брусниця) варення із лісових ягід, мед натуральний, консервовані овочі, гриби мариновані.

У 2017 році  консервними  цехами волинських лісгоспів було вироблено плодоовочевих консервів на суму понад 5 млн грн. За півроку 2018 року – на 3,5 млн грн. 

Також у ДП «Маневицьке ЛГ» виготовляється продукція лісохімії. Зокрема екстракт хвойний натуральний та ефірна олія.

Виконання всіх цих завдань забезпечили державним лісогосподарським підприємствам тверді позиції стабільного сегменту економіки нашого краю.

Прес-служба Волинського ОУЛГ