Волинь. Рік роботи Лісівничого молодіжного центру

Чергове засідання Наукової ради, що діє при ВОУЛМГ, відбулося напередодні Дня вчителя. А що його учасники мають пряме відношення до виховання молоді, із професійним святом освітян їх привітав начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко. При цьому Олександр Михайлович зазначив: саме молоді будувати і творити  майбутнє України, тому серед пріоритетних завдань лісівників – робота зі школярами та студентством, які мають стати не лише гостями, а й головними партнерами Лісівничого молодіжного центру (ЛМЦ).

Виїзне засідання Наукової ради  було приурочене першій річниці від часу створення ЛМЦ. Тож цього разу йшлося про багатогранну діяльність саме цієї інституції, її профорієнтаційну, навчально-виховну, науково-досвідну, еколого-лісівничу та соціальну роль. Говорилося і про неоціненний вклад лісівничої громадськості у розбудову цього поки що єдиного в Україні центру, адже він на повному фінансовому утриманні ДП «Ківерцівське ЛГ», а співпрацюють із центром усі лісогосподарства Волинського ОУЛМГ. Особливий акцент зроблено на науково-дослідницькій діяльності, адже рік тому одним із ініціаторів та засновників Лісівничого молодіжного центру виступила саме Наукова рада при ВОУЛМГ. Тоді ж було затверджено тематику наукових та практичних робіт, пов’язаних із дослідженням флори і фауни Воротнівського ботанічного заказника, створення дослідних ділянок. Тож багато добрих слів було сказано саме про координування роботи з науковцями волинських вишів, педагогами та лісівниками щодо написання наукових робіт, проектів, проведення практичних занять із дослідження об’єктів флори і фауни, організації виїзних наукових засідань,  круглих столів, конференцій, конкретну участь у цьому науковців, студентства, волонтерів, журналістів.

У центрі уваги були напрацювання та перспективи роботи Лісівничого молодіжного центру. Про різноаспектні науково-досвідні проекти, що здійснюються на базі Лісівничого молодіжного центру та лісогосподарств Волинського ОУЛМГ, зокрема Цуманського та Маневицького, доповів голова Наукової ради, к. с. г. наук, доцент кафедри садово-паркового господарства біологічного факультету СНУ ім. Лесі Українки Анатолій Гетьманчук. Він також прозвітував про виконання затверджених рік тому наукових тем, поділився найближчими планами науковців щодо поглиблення та розширення тематики науково-дослідницьких робіт на базі Лісівничого молодіжного центру.

Зі звітом про результати діяльності ЛМЦ та перспективи його розвитку виступила член Наукової ради, керівник-координатор центру Валентина Юхимчук.  Присутні на засіданні члени наукової ради також розповіли про свій внесок у розбудову цієї інституції. А це й наукова діяльність, виїзні засідання, семінари, студентські практики, зустрічі з іноземними делегаціями. Оцінка діяльності та пропозиції щодо роботи Лісівничого молодіжного центру прозвучали з вуст членів Наукової ради – заступника голови Волинської обласної ради Романа Карпюка, старшого наукового співробітника ДП «Поліський філіал УкрНДІЛГА» Василя Бородавки (він також доповів про науковий супровід лісівничих заходів щодо мінімізації втрат від всихання лісів через нашестя короїдів), к. с. наук, доцента кафедри садово-паркового господарства біологічного факультету СНУ ім. Лесі Українки Сергія Голуба, к. с. г. наук, доцента кафедри садово-паркового господарства біологічного факультету СНУ ім. Лесі Українки Валентини Андрєєвої, к. с. г. наук, доцента кафедри екології та агрономії Луцького НТУ Віктора Волянського, кандидата технічних наук, доцента кафедри галузевого машинобудування та лісового господарства Леоніда Дацюка, прес-секретарі в ВОУЛМГ Світлани Думської та Сергія Цюриця, директора ДП «Ківерцівське ЛГ» Віталія Каращука.

Про нові вектори роботи Лісівничого молодіжного центру говорили студенти, зокрема цікаві пропозиції на розгляд науковців винесли четвертокурсники (кафедра лісового та садово-паркового господарства) біологічного факультету СНУ імені Лесі Українки Мар’яна Козел, Оксана Карпович, Тетяна Герасимук, п’ятикурсники Анастасія Скиданова та Іван Свиридюк.

Цікаво, що днем раніше, в Івано-Франківську на Міжнародній науково-практичній конференції «Основні проблеми й тенденції розвитку лісового господарства в Українських Карпатах», організаторами якої виступили Державне агентство лісових ресурсів України, Національна академія наук України, Івано-Франківські обласна рада й облдержадміністрація, Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва ім. П. С. Пастернака, Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Лісівнича академія наук України та Івано-Франківське ОУЛМГ, заступник голови Держлісагентства України Володимир Бондар висловив меседж, що головними сподвижниками реформ у лісовій галузі мають бути науковці. На Волині така співпраця лісівників з науковцями давно втілюється у життя, чому свідчення діяльність Наукової ради при Волинському ОУЛМГ та робота Лісівничого молодіжного центру.

До речі, за рік від часу створення ЛМЦ тут побувало до 10 тис. відвідувачів, центом проведено 91 акцію, а безпосередньо через заняття у шкільній майстерні, школах лісового лікаря, дизайнера, мисливця, садівника, бджоляра, журналіста, пройшло понад 3 тис. членів учнівських лісництв, дітей різних соціальних категорій – «сонячних», сиріт, батьки яких загинули, захищаючи незалежність на Сході України, з багатодітних родин та сімей переселенців.

– Якоїсь неділі, виїжджаючи з Воротнівського заповідника, нарахував при в’їзді 67 автівок, – підсумовуючи цю цікаву зустріч науковців, зазначив Олександр Кватирко. – Тут лісівниками зроблено велику роботу і люди можуть на власні очі все побачити і оцінити. На мою думку, на часі – якісна сучасна дорога, аби жителі Волині й інших областей, могли сюди доїхати і сповна насолодитися відпочинком у цьому мальовничому куточку Волині, яку мій попередник Дмитро Телішевський свого часу назвав Волинською Швейцарією.

У підсумку Наукова рада вирішила поклопотатися перед Волинською облрадою про нагородження найактивніших творців та співпрацівників Лісівничого молодіжного центру, також намітила конкретні науково-практичні та навчально-виховні заходи, що будуть здійснені тут за участі наукової спільноти. Зокрема, найближчим часом має відбутися закладка багатовидової (36 сортів) дослідної ділянки ягідників.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ