Волинь. Спільними зусиллями – досягати високих нагород

Визначальним показником роботи будь-якої діяльності є безпека, життя та здоров’я людей. Для лісової галузі, де значна кількість робіт – із підвищеною небезпекою, має високий рівень ризиків та потребує високопрофесійних кадрів і контролю, це не просто вимога життя, а й лакмусовий папірець стану діяльності.

Днями на І Міжнародній конференції, темою якої було «Безпека та гігієна праці в лісовому підприємстві: проблеми та перспективи впровадження управління ризиками на підприємстві» підведено підсумки конкурсу на краще підприємство галузі в сфері безпеки та гігієни праці. Оцінювали стан підприємств, окрім спеціалістів Держлісагентства, представники більшості обласних лісогосподарських управлінь. Найкращим підприємством визнано ДП «Маневицьке ЛГ» (директор Володимир Радіон, інженер з охорони праці Ольга Пащенко) Волинського ОУЛМГ.

Питання безпеки працівників лісової галузі на Волині завжди перебувають на особистому контролі начальника управління Олександра Кватирка. Охорона праці – в центрі уваги всіх колегій, нарад та семінарів Волинського ОУЛМГ. Їй присвячені спеціальні практичні заняття, тренінги, виїзні навчальні семінари, засідання спеціалізованих комісій. Минулого року на базі Волинського ОУЛМГ відбувся всеукраїнський семінар-нарада з питань охорони праці. Головні безпековики України проінспектували стан охорони праці у лісогосподарствах – у деревообробних та консервних цехах, автоколонах, на нижніх, верхніх, проміжних складах, ознайомилися з технічним станом лісовозної, трелювальної техніки, крановим господарством, станом лісових доріг, організацією робіт безпосередньо на лісосіках. Доброзичливі поради колег, дискусії довкола безпекових питань стали визначальним стимулом для подальшої модернізації цього напрямку роботи.

Одразу після Всеукраїнського безпекового форуму на Волині відбулися додаткові навчання та наради. Профспілкові комітети та спеціалізовані комісії, що покликані контролювати стан охорони праці на підприємствах, провели огляди робочих місць, здійснили перевірки усіх виробничих підрозділів. Головне завдання, які поставили перед собою волиняни, забезпечити максимальну безпеку на кожному робочому місці, подбати про справність техніки, наявність спецодягу, створення належних побутових умов. При цьому було підвищено стандарт вимог до самих працівників – дотримання вимог, безперервне навчання, максимальний професійний ріст кожного.

Разом із тим волинські лісівники, крім впровадження загальноприйнятих методик, стали звертатися і до європейського досвіду, зокрема, вивчати і впроваджувати у життя ризико-орієнтовані підходи у ведення лісогосподарських робіт.

Зокрема було проведено семінар-практикум «Розробка та впровадження систем менеджменту гігієни та охорони праці на основі управління ризиками. Вимоги стандарту ISO 45001:2018». Участь у ньому взяли всі інженери з охорони праці підпорядкованих підприємств та спеціалісти управління.

В основу семінару було закладено вимоги та ознайомлення керівників і фахівців лісогосподарських підприємств з концепцію реформування системи управління охороною праці, новими підходами в галузі охорони праці, питаннями управління ризиками небезпек і вимогами нового міжнародного стандарту ISO 45001: 2018. На думку фахівців, їх впровадження допоможе значно знизити ризики для здоров’я і життя працівників на робочих місцях підприємств лісового господарства.

Тоді ж начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко акцентував: «Перехід на вимоги міжнародних стандартів нам потрібен як ніколи, адже ми повинні йти в ногу з часом і рухатися в напрямку до розвитку і бути конкурентоспроможними за принципом планування, роботи, перевірки та дій».

Спілкування з директором Укрцентркадриліс Сергієм Іраклієнком, спеціалістами навчального центру, професором МІМ-Київ, доктором технічних наук, міжнародним експертом, викладачем і аудитором за стандартам ISO Віталієм Цопою, керівником Академії управління ризиками в системах менеджменту і редактором журналу «Охорони праці» Дмитром Матвійчуком заклали основи ризико-орієнтованого мислення серед спеціалістів з охорони праці Волині.

Лісова галузь пов’язана з небезпекою. Відповідно – завжди є ризики виникнення ситуацій, які в результаті принесуть втрати, а це – і здоров’я, і життя людей, екологія, матеріальні ресурси та репутація. Для цього ми повинні встановлювати бар’єри для ідентифікації небезпек, щоб мати вплив на потенційну небезпеку і застосовувати командний підхід до виявлення недоліків.

Відтак перше навчання за міжнародними стандартами пройшли усі директори державних лісогосподарських підприємств: вчились менеджменту втрат на основі управління ризиками, ризико-орієнтованому мисленню та управлінню ризиками в системах менеджменту гігієни і безпеки праці, лідерським якостям, щоб взяти на себе управління ризиками у сфері безпеки праці, вміти використовувати у своїй практичній роботі методи та інструменти оцінки складних ситуацій, розробляти та впроваджувати процедури управління ризиками згідно з ISO 45001:2018 на своїх підприємствах. У цьому постійно допомагає кандидат технічних наук, голова правління Європейського співтовариства з охорони праці Ольга Богданова. Усі за результатами тестування отримали сертифікат міжнародного зразка.

Відтак кожен із керівників на своєму підприємстві оцінив ризики за новітньою системою і зосередив максимальну увагу на найбільш проблемних ділянках. Попри це, системно відбувалися виїзні виробничі наради за участю начальника Волинського ОУЛМГ, його заступників та головних спеціалістів у найбільш технічно-складні підрозділи. Завжди серед першочергових питань була безпекова складова галузі, увага до інженерно-технічних працівників.

– Відповідно до заходів, засобів з охорони праці та інших нормативно-правових актів, за попередній рік на державних підприємствах, які координуються управлінням, на виконання заходів та засобів з охорони праці використано 15,7 млн грн, а це на 5 млн грн більше, ніж у попередньому році, – розповідає головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів Волинського ОУЛМГ Олександр Боровицький, який безпосередньо координує питання безпеки та гігієни праці в управлінні.

Робота в цьому напрямку є безперервною. На всіх підприємствах і в управлінні працюють служби охорони праці відповідно до планів роботи. Організовуються заходи та програми профілактики та контролю з питань охорони праці.

До оглядів стану охорони праці залучаються спеціалісти відділів лісового господарства, лісових ресурсів, охорони і захисту лісу управління та інженерно-технічні працівники його підрозділів.

Постійно проводиться робота із доведення виробництв, машин і механізмів до вимог нормативних актів з охорони праці, покращення санітарно-побутових умов на виробництві.

У всіх господарствах роботи виконуються відповідно до вимог щодо організації та забезпечення безпеки на робочих місцях. Скрізь ставляться чіткі завдання щодо облаштування робочих зон, усуваються небезпечні виробничі фактори, приділяється постійна увага вимогам щодо облаштування невиробничих приміщень, удосконалюється вибір безпечних засобів праці та здійснюються заходи щодо безпечного проведення робіт із застосуванням засобів праці, заміщуються та удосконалюються технологічні процеси і постійно проводяться періодичні, передрейсові медогляди та техогляди автомобілів, обладнання, згідно з технічним регламентом встановлюються знаки безпеки, здійснюються технічні заходи з покращення обладнання. Оновлюється автомобільний та машинно-тракторний парк. Зокрема минулого року державними лісогосподарськими підприємствами на це було витрачено понад 46 млн грн.

В квітні-травні 2019 р. підприємства управління провели ряд заходів з підготовки до Дня охорони праці, який цьогоріч проходить під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці». Вони і досі продовжують втілюватися в життя і спрямовані на покращення умов праці працюючих в області.

Заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський наголошує: – Охорона праці, безпека та гігієна праці – це наша командна робота. У нашій галузі усі вболівають за безпеку праці людей. За це змагаємось, у цьому напрямку реалізовуємо комплексні програми та заходи.

Усі служби охорони праці підприємств забезпечені кабінетами з охорони праці, оргтехнікою, методичною літературою. Значно покращилися санітарно-побутові умови працівників, зокрема у ДП «Камінь-Каширське ЛГ», ДП «Колківське ЛГ», ДП «Маневицьке ЛГ», ДП «СЛАП «Камінь-Каширськагроліс». Проводиться постійна робота щодо облаштування будиночків для обігріву для лісозаготівельних бригад та за встановленими нормами (обігрівальними приладами, наглядною агітацією, аптечками, знаками безпеки, протипожежним інвентарем), для працівників, які працюють на згаданих роботах, відновлюється виїзне гаряче харчування. Питання охорони праці перебувають на постійному контролі Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства. І, що визначально, директорський корпус, усі спеціалісти підтримують цю важливу, навіть можна сказати, найголовнішу директиву начальника ОУЛМГ Олександра Кватирка. У нас повне порозуміння з профспілками, Товариством лісівників України. Дуже важливо, щоб кожен працівник дотримувався норм безпеки і повернувся додому живим та здоровим. Життя – найцінніше! Здоров’я – у найбільшому пріоритеті. А профілактика безпеки та санаторно-курортне оздоровлення завжди належно поціновані. Усі одностайно змагаємося за це. Волинь у цих питаннях користується досвідом наших сусідів, усіх лісоуправлінь, виконуються рекомендації Держлісагентства та Держпраці. Тож і ця висока нагорода – Кубок безпеки лісівників України – наша спільна відзнака. Добре, що вона на Волині. Ми й надалі будемо підвищувати рівень корпоративної культури та безпеки, змагатися і працювати, щоб так було і в майбутньому.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ