Волинь. Із сесійної зали. Стратити не можна помилувати

Лютнева сесія Волинської облради, що відбулася 2 лютого, видалася жаркою на дискусії, недовіру та кулуарні домовленості. Недовіру від депутатів обласної ради отримали голова обласної адміністрації Володимир Гунчик, начальник головного управління Держгеокадастру у Волинській області Василь Василенко і… начальник ВОУЛМГ Олександр Кватирко.

У порядку денному стояло питання звіту про діяльність управління лісового господарства. Перед початком сесії усі депутати отримали інфографіку роботи управління, аби не тільки з голосу чути цифри та факти. Також працівники управління підготувати презентацію, яка мала супроводжувати доповідь начальника. Доповідати Олександр Кватирко мав шостим, перед цим були звіти голови облради Ігоря Палиці, прокурора області Максима Киричука, головного міліціонера області Петра Шпиги, голови облдержадміністрації Володимира Гунчика, начальника головного управління Держгеокадастру у Волинській області Василя Василенко. Усі вони отримали кілька хвилин для звіту, а тоді відповідали на запитання депутатів. У залі було гаряче. Багато питань було озвучено на високих нотах. Відтак результат голосування депутатів був у багатьох випадках очікуваним.

…Дійшла справа до питання звітності лісової галузі, у залі – біль-менш спокійно. Щоправда, Олександра Михайловича слухати не стали, мотивуючи дуже гарними роздатковими матеріалами, завдяки яким депутати дізналися про усе, що цікавило. Стоячи за трибуною, Олександр Кватирко відповідав на питання. Їх також не набралося багато. Кілька нарікань стосувалося  упущення роботи із зверненнями громадян, ще йшлося про відведення земель для відпочинкової зони санаторію «Пролісок»; уточнювали цифри щодо експорту лісоматеріалів та пиломатеріалів, кількості деревини, якою забезпечується внутрішній ринок, говорили про реанімування санаторію «Журавка» та закладені ВОУЛМГ 24 мільйони гривень, які мають спрямувати на відбудову головного корпусу санаторію, а також про введення лісової спеціальності у волинському виші та поглиблення стосовно цього роботи із лісівниками області. Словом, питання у більшості були більш конструктивного характеру, мали спрямування побажань до реалізації та співпраці. І лише «свободівці» фактично не запитували, а критикували, не чекаючи відповіді на свої репліки. Пану Вітіву не сподобався звіт-презентація і він зауважив, що у ньому виставлена суцільна брехня, заступник голови облради Олександр Пирожик засумнівався у звітності про лісові пожежі, всихання дерев та заплутався у цифрах про суцільні рубки.

Поряд зі звітом про роботу управління на столи депутатам розклали доповідну записку, у якій стояли зовсім інші, ніж у звіті Кватирка, цифри та розповідалося про гріхи начальника управління у плані зловживань. Василь Столяр (партія «Батьківщина»), слухаючи відповіді Олександра Кватирка, дивлячись на одні цифри і зовсім інші у доповідній записці комісії облради, обурився: за кого тримають народних обранців, так спотворюючи інформацію у документах, які кладуть на стіл депутата. Мовляв, комісія мала б поставити перевірені цифри, за кожною із яких були б факти. 

Не змовчав і депутат обласної ради, заступник голови Держлісагенства Володимир Бондар. Попросившись на трибуну, він також проаналізував той документ, згідно з яким мають скласти враження про роботу управління, і який дивлячись із усього, потрапить на стіл до Києва. «Оскільки цей документ, після голосування, буде направлено у державний орган, який я офіційно представляю, прошу кілька хвилин часу, аби довести думку Держлісагентва до депутатів області, – зауважив Володимир Налькович. – Ми розглядаємо питання дуже актуальне для регіону. Будучи керівником тією людиною, до якої, в тому ж числі, прийде ваше звернення про підтримку чи висловлення про недовіру керівнику лісового господарства, я спеціально дуже уважно продивився документи, які нам поклали, прочитав пояснюючу записку, аби зрозуміти, що в решті-решт інкримінують керівнику та очолюваному ним господарству. От давайте проаналізуємо факти, які подаються у пояснювальній записці найвищого представницького органу області. Читаємо: «Як свідчать поінформовані джерела, відбулися королівські полювання, у яких брали участь три міністри з Києва …». Шо це за поінформовані джерела? Які свідчення цих джерел? Які міністри? Наступне: «факт затримання Олександра Кватирка групою мисливців із зброєю. Такі дії мисливців, – перебування та території ПЗФ із зброєю, – прирівнюються до полювань». Шановні колеги, Олександр Кватирко на сьогоднішній день є керівником лісової охорони області. Він може перебувати у будь-якій точці лісового масиву зі зброєю. І не те, що може перебувати, а це його прямий обов’язок. То в чому його звинувачують? Читаємо наступне: «Як встановило слідство,  за сприяння Кватирка в області  була організована група осіб, яка займалася незаконним вивезенням деревини». Ми перед виступом начальника обласного лісомисливського господарства заслуховували  прокурора, який чітко сказав: жодних звинувачень щодо Кватирка немає. То яка організована група осіб? І так я можу іти по кожному пункту. Знову ж таки, читаю: «за неофіційною інформацією…». Що це за інформація? Що стосується неправдивих цифр і фактів, то зауважу в Агентство приходять квартальні звіти від усіх управлінь країни, в тому ж числі –волинського. Кожного разу показники аналізуються, перевіряється наявність дебіторської, кредиторської заборгованості і якщо управління здійснюється неефективно, висновки Агентство зробить у будь-якому разі. Я готовий буду доповісти вам із конкретними цифрами. Державне агентство лісових ресурсів України сьогодні готове вислуховувати думку депутатського корпусу загалом і кожного депутата окремо щодо діяльності будь-якої посадової особи Держлісагентства. Але нам би хотілося, щоб тут не було політики і політичної заангажованості. Давайте не будемо влаштовувати політичні розправи і займатися недостойними речами.  Звичайно, обласна рада повинна мати свою думку стосовно роботи керівника, але висновки ми маємо робити на основі конкретних фактів, а не на домислах».    

…Депутати перейшли до голосування і, у повній тиші, більшістю (38 із 62) визнали роботу управління незадовільною. Голова обласної ради Ігор Палиця зауважив, що проект рішення носить лише рекомендаційний характер. Отож, поспішних висновків робити не варто.

Оксана ЧУРИЛО

Фото Любомира БЕЗРУЧКА

P.S.  На своїй сторінці у Фейсбук Олександр Кватирко написав: «Як людина не з політики, мав сьогодні перший серйозний досвід спілкування із депутатами обласної ради. У лісівників усе значно простіше. .. Є емоції, нерви, кризові ситуації. А от самим собою залишатись легше.

Такою, як раніше, лісова галузь уже не буде ніколи. І реформа нас усіх таки дістане, і побічним лісокористуванням ми будемо ще тішитись неймовірно, а не віднікуватись, як деякі керівники лісгоспів. Поки що інерційність та віра у те, що «а ось попустить…» роблять своє. Але є вдалі кроки, зрушення і навіть невеличкі перемоги.

Доповідь зачитати не зміг. Так само, як не зміг спокійно реагувати на чергові закиди представників партії «Свобода». Всі усе розуміють. Легко «ковтають публікації» у ЗМІ, побудовані на здогадках та припущеннях, а ще інформації «зі своїх джерел» панів Вітіва та Пирожика щодо того, що у волинських лісівників усе дуже погано і вони майже банкрути. Тому спокійно користуюсь можливістю донести до людей не озвучене на сесії.

2016 рік. ВОУЛМГ. Це 26 юридичних осіб та 3048 працівників.

Середня з/п – майже 7000 грн.

А на допомогу колегам із Півдня та Сходу України, де лісове господарство переживає не найкращі часи, волинські лісівники у 2016 скерували одноденного заробітку на суму 2 млн 300 тис. грн.

За 2016 рік лісогосподарськими підприємствами Волині сплачено дивідендів до Державного бюджету 35 млн 600 тис грн., що на 24 млн 800 тис грн більше, ніж у 2015 році. Якщо у 2015 році до зведеного бюджету ми сплатили податків на загальну суму понад 192 млн грн, то за минулий рік – майже 250 млн грн.

Із них – 66,4 млн грн пішли у 2016 році у місцеві бюджети області.

2016 рік для нас був безпрецедентним по кількості заяв і виступів так званих «експертів» у сфері лісового господарства. Експертів, яких перестали влаштовувати навіть такі відомі на всю Україну та у Європі вчені, як Василь Бородавка…

Важко стриматись, щоб не зауважити, що окремі «вузькоспеціалізовані» активісти і по сьогодні запити пишуть на основі свої припущень чи інформації «зі своїх джерел»…

Шкода, що це забирає так багато часу.

Загалом, підвідомчі підприємства Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства за 2016 рік змушені були відповідати на понад 880 запитів правоохоронних органів та пройти 190 перевірок контролюючих органів та захищати свої інтереси у понад 50 судових провадженнях.

Не буду приховувати, дискутувати із людьми, які не є фахівцями у лісовій галузі, але спеціалізуються на створенні навколо волинських лісівників «гарячих точок» у ЗМІ, складно. Уникали таких дискусій.

А повели людей у ліс. І не помилились. Брали депутатів – вели у ліс, запрошували журналістів – теж вели у ліс. Не до Кватирка, а до майстра лісу, у цех, розсадник чи на лісосіку. Там треба дивитись, чим дійсно живе управління лісового господарства. Можна там побачити і як працює рядовий працівник.

А ще за результатами 2016 року організовано звіти керівників лісгоспів та окремих лісництв перед представниками органів місцевого самоврядування та активом районів і сільських рад області. На сьогодні відзвітувались керівники вже 15 лісогосподарських підприємств та 78 лісничих. Шановні депутати районних та сільських рад! Беріть своїх місцевих лісівників запрошуйте до себе і задавайте усі важливі для вас питання щодо змісту та результатів їх роботи.

Оскільки політизованим є також питання відновлення, захисту та охорони лісу, наголошую, для мене, як керівника управління, робочою є наступна позиція: Якщо раніше менше писали та говорили про зміст та кількість порушень лісового законодавства, це не означає, що порушень не було. Мова іде про збільшення кількості виявлених, заявлених та облікованих лісопорушень. Відсутність статистики чи замовчування фактів порушень – це не їх відсутність.

Так. Реальна статистика не тішить. По цій причині за результатами перевірок та службових розслідувань у ВОУЛМГ за 2016 рік було притягнуто до відповідальності 305 працівників, в т.ч., змінено 5 керівників підприємств. І не за усіх із них кричали про тиск і переслідування з боку керівництва активісти. Чи, можливо, не всі вони звертались за такими послугами…

Чималою є і кількість протоколів, складених державною лісовою охороною. Є 1516 протоколів за 2016 рік із загальною сумою завданих державі збитків – 2 мільйони 980 тисяч гривень! 1038 протоколів стосувалися саме незаконних рубок. Із них відшкодовано близько 2 млн грн.

Не були у 2016 році більшими, ніж у попередні роки об’єми експорту. А от обсяги продажу деревини на внутрішньому ринку зросли. Цифри наступні. Із загальної кількості реалізації 778 тис. м куб. на внутрішній ринок продано 636 тис. м куб деревини, що на понад 60 тис. м куб. більше, ніж у 2015 р.

На 28%, у порівнянні із 2015-м роком, зменшено експорт круглого лісу. Якщо у 2015 році на експорт пішло 197 тис м куб. деревини, то у 2016 році ця цифра становила 142 тис м куб.

Та не це саме важливе. Дуже важлива соціальна складова у питанні роботи управління та ввірених підприємств. У всіх випадках, коли трапляється форс-мажор у селі, ЧП у районі, є гостра потреба в допомозі АТО чи волонтерам, малозабезпеченим, сиротинцям, садочкам, школам та ФАПАм, першочергово звертаються до лісівників. Реагуємо, допомагаємо, будемо продовжувати це робити. Прохання до політиків: зважайте на це. Політика – мистецтво компромісу, а не каток однотипних наїздів з метою дискредитації. Загальний внесок лісівників у розвиток інфраструктури Волині, робота над привабливістю області для туристів, робота із підростаючим поколінням та швидкість, із якою ми реагуємо на потреби громад і області достатньо вагомі, щоб припинити у нас шукати суцільну корупцію та банкрутів».