У той час як більшість досліджень, присвячених розпиленню хімічних речовин в атмосферу з метою охолодити планету, засновані на комп’ютерному моделюванні, цей експеримент пройде в реальному світі.
Як пише Naked Science, чутки про подібний експеримент поширилися ще минулого місяця — тоді вчені планували «обдурити» Сонце «оригінальним, але поки ще не доведеним способом боротьби зі зміною клімату».
Але з’ясувалося, що мова йшла лише про те, щоб перевірити, чи здійсненна сонячна геоінженерія з технічної та економічної точок зору. Однак цю думку підхопила інша група вчених, які все ж хотіли втілити ці плани в життя і вже значно просунулися в питанні перевірки впливу сонячної геоінженерії над нашою головою.
Їх експеримент вартістю 3 мільйони доларів може початися вже наступного року. Проект, названий Стратосферним контрольованим експериментом по пертурбації (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment, SCoPEx), — частина дослідницької програми Harvard’s Solar Geoengineering. У той час як більшість досліджень, присвячених впливу розпорошених хімічних речовин в атмосферу для охолодження планети, засновані на комп’ютерному моделюванні, SCoPEx проведе тестування в стратосфері Землі.
У ході експерименту повітряна куля злетить до стратосфери — на висоту близько 20 кілометрів — і випустить невеликий аерозольний балон карбонату кальцію. Як тільки це відбудеться, з’єднання розсіються в повітряному просторі довжиною близько одного кілометра і діаметром в 100 метрів. Потім повітряна куля буде літати туди й назад крізь хмару протягом 24 годин, аналізуючи поведінку частинок і процеси, що відбуваються в небі .
Мета вчених — побачити, чи можуть частинки в атмосфері, що відбивають сонячні промені, вплинути на охолодження поверхні планети. Експеримент частково відтворює наслідки виверження гори Пінатубо в 1991 році, яке призвело до нацпотужнішого викиду аерозолів у стратосферу з часів виверження Кракатау в 1883 р. Тоді фахівці зафіксували падіння температури на 0,5 °C. Разом із тим сонячна геоінженерія має і свої недоліки. Деякі дослідження показують, що розпорошення в атмосферу величезної кількості частинок, що відбивають сонячне світло, може мати серйозні наслідки, негативно впливаючи на врожай, погодні умови або озоновий шар.
Останній фактор — одна з причин, через які команда SCoPEx працює з карбонатом кальцію: їх попередні дослідження показали, що це з’єднання найбезпечніше для стратосфери. Навіть якщо експерименти виявляться успішними і продемонструють, що сонячна геоінженерія варта того, щоб її розвивати, це не стане панацеєю в боротьбі з глобальним потеплінням.
Людство як і раніше має скоротити кількість викидів вуглецю, так як саме це вважається головною причиною зміни клімату, а сонячна геоінженерія, наприклад, не зможе допомогти в інших суміжних питаннях, таких як закислення океану.