Вчені перерахували площу річок на Землі

Ілюстрація / REUTERS

Спеціальний алгоритм дозволив оцінити кількість річкової поверхні на тисячах знімків, а потім об’єднати ці результати.
Геологи з Університету Північної Кароліни дали нову оцінку загальної площі поверхні річок і річкових потоків земного суходолу (за винятком територій, вкритих льодовиками).
Про це Джордж Аллен і Тамлін Павельски пишуть у статті, опублікованій в журналі Science, передає Naked Science. Нова оцінка склала вражаючі 773 тисяч квадратних кілометрів — майже вполовину більше попередніх оцінок.
Донедавна вважалося, що річки та водні потоки суходолу грають лише помірну роль в кліматі, виконуючи функції транспортних коридорів, по яких розчинені в них сполуки вуглецю виносяться в океан.
Однак сьогодні вчені розуміють, що вони також віддають парникові гази в атмосферу, вносячи відчутний внесок в глобальне потепління. І мова не тільки про вуглекислий газ: метан, оксид азоту та інші леткі сполуки потрапляють в річки і утворюються у великій кількості — завдяки людині, яка наповнює їх добривами і стічними водами. Згодом вони випаровуються з поверхні річок, тому від їх площі залежить і їх загальний внесок в кліматичні процеси. Для отримання нових точних даних Аллен і Павельски використовували дані супутника NASA Landsat. Спеціальний алгоритм дозволив оцінити кількість річкової поверхні на тисячах знімків, а потім об’єднати ці результати. За словами вчених, для перевірки роботи комп’ютера була задіяна «невелика армія студентів».
Це і дало нову оцінку в 773000 (± 79000) кілометрів — на 44 відсотки вище попередньої. Автори також відзначили, що в найбільш освоєних людиною регіонах річки виявляються в середньому вже і більш розгалуженими. Нагадаємо, раніше канадські вчені оцінили світові запаси води, зосереджені в озерах. Всього в світі налічується 1,4 мільйони озер, розмір яких перевищує 10 гектарів (14 футбольних полів). У підсумку це дає понад 180 тисяч кубічних кілометрів води.