Дівочий виноград п’ятилисточковий – Parthenocissus quinquefolia L. – північноамериканська деревовидна листопадна ліана з роду Дівочий виноград сімейства Виноградні.
Назва походить від грецьких слів, що в перекладі означають «незайманий» і «плющ».
Інші назви: віргінський виноград, віргінський повзун, американський плющ, американська жимолость.

Широко розповсюджений на сході та в центральних регіонах Північної Америки – це його батьківщина. Як декоративну рослину його вирощують по всьому світу завдяки привабливому зовнішньому вигляду як окрасу парків, садів, житлових та промислових будівель.
Швидкоростуча ліана в природних умовах досягає довжини до 25 метрів. Молоді пагони червоні, потім змінюють колір на темно-зелений. Росте, повзучи по поверхнях з допомогою вусиків із розгалуженнями, які закінчуються липкими подушечками. Листки пальчатоскладні з п’яти, рідше в молодих пагонів з трьох листочків. Верхівка листочка загострена, краї пильчасті. Листки зверху зелені, знизу синювато-зелені, опущені донизу. Восени набувають яскраво-червоного, багряного забарвлення з сонячного боку та світло-жовтого – з затіненого. Невеликі зеленуваті квітки зібрані у верхівкові суцвіття – сильно розгалужені букетики з головною основою, на якій розміщено безліч квіточок. Цвіте у травні. Здатний утворювати плоди без запилення.
Темно-сині насичені чорнотою плоди розміром 6-8 мм дозрівають у вересні. Наявність у них щавлевої кислоти не заохочує людей використовувати їх як їжу. З настанням морозів виноград поїдають птахи.
Розмножують дівочий виноград п’яти­листочковий насінням, відсадками, кореневими пасинками і живцями.
Живці (чубуки) нарізають із стебел у період спокою і прикопують у зволожений пісок, щоб пересадити навесні.
Дівочий виноград п’ятилисточковий належить до витких декоративних рослин, які мають особливе значення при озелененні міських будинків, на подвір’ях, де іншим рослинам бракує місця.
Ним озеленюють стіни будинків, піднімаючи по вертикалі. Рослиною декорують паркани: високі та низькі, довгі та короткі. Прикрашають входи, вікна та балкони, затінюють і тим самим прикривають від палючого сонця альтанки. Ця рослина росте досить швидко і за короткий період утворює однорідну зелену масу декоративної, з приємним зовнішнім виглядом крони. Рослину не пошкоджують комахи та гриби, не заважає її зростанню забруднене міське повітря.
Вертикальне озеленення не лише прикрашає будівлі та території, а й водночас робить життя по сусідству з зеленню корисним, гарним, заспокійливим, приємним та оздоровлювальним.
Непривабливу стіну старої будівлі можна прикрасити, озеленивши кроною винограду дівочого п’ятилисточкового.
Навіть у нашому регіоні в спекотну літню пору ми потерпаємо від палючого сонця, стоячи на зупинці громадського транспорту, в черзі за овочами та фруктами, морозивом та прохолодними напоями чи в інших місцях, які без особливих затрат можна вкрити природним килимом виткої рослини.
Дівочий виноград п’яти­листоч­ковий має фітонцидну дію – властивість протистояти розвитку хвороботворних бактерій і мікроорганізмів.
Сама природа подарувала нам цю безцінну рослину, а люди, доглядаючи за нею шляхом обрізання та формування крони, домагаються бажаних результатів.
На Західному Поліссі мені нечасто, але траплявся дівочий виноград п’ятилисточковий у Ківерцівському НПП «Цуманська пущa», мало присутній він у Луцьку та Рівному, а шкода.
Приємно здивували масові насадження винограду дівочого п’яти­листочкового в Березнівському дер­жав­ному дендрологічному парку і на самій території Березнівського лісотехнічного коледжу.
Валерій ПНЕВСЬКИЙ
Фото автора

«ЛВ» №9-10 2018р.