Дерева майбутнього

Які таємниці приховують у собі ліси державного підприємства «Горохівське лісомисливське господарство»? Чим вони особливі?
Ми побували у затишних куточках волинського лісу, побачили, як тут бережуть рідкісні дерева, не бояться експериментувати та переймають закордонний досвід.

17 гектарів амурського експерименту


Лісничий Ново-Зборишівського лісництва ДП «Горохівське ЛМГ» Микола Романюк із задоволенням показав та розповів про рідкісне для Волині дерево – бархат амурський. Росте воно на одній із чотирьох ділянок лісництва. Куди не поведеш очима – краса! А деякі лісові доріжки чимось нагадують рівненський Тунель кохання. Тільки тут затишніше та людей немає.
«Тут є ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Ділянка лісу. Її створили ще у 1972 році за рішення облвиконкому з метою збереження рідкісного на Волині дерева бархат амурський. Але крім цього дерева, тут росте сосна звичайна, липа дрібнолиста, граб звичайний та клен гостролистий», – розповідає Микола Романюк.
Ділянка розміщена на 2 кварталах, її площа – близько 2 гектарів. Сам бархат амурський родом із Росії. Дерево висаджують у Кореї, Китаї та Японії. Лісничий пояснює, що в Україні його посадили в рамках експерименту: «Бархат амурський може виростати заввишки до 30 метрів, але на українських землях він таким високим не виросте».
Цікаво, що цю породу дерева називають корковим. Бархат амурський цінний для промисловості, з нього виходять хороші меблі. А з кори та відходів деревини роблять корки для пляшок. Також у дерева є судинки, які мають жовтий колір та добре пропускають крізь себе воду. Ця властивість робить бархат амурський придатним для фарбування технічних культур (наприклад, бавовни чи льону).
Дерево має антисептичні властивості, у східних країнах із нього навіть виготовляють ліки. У молодому віці листя бархату амурського є хорошим кормом для диких тварин. «Кажуть, якщо корова поїсть такого листя, то молоко ще тиждень не скисатиме», – каже лісничий.
Плодоносить дерево у віці 18-20 років. Зацвітає в червні, а збирати насіння можна в кінці вересня.
До речі, на цій території заборонені всі види рубок, також збір грибів та ягід.
Червоні дуби
польської графині
та дерева майбутнього
Є в місцевих лісах і дерева, посаджені ще в 1928 році. Про 19 гектарів дубових насаджень розповів лісничий Горохівського лісництва Олег Галтман.
Кажуть, що ці дерева посадила польська графиня, у якої тут були володіння. Росте у цих масивах два види дерева – дуб черешчатий та дуб червоний.
«Дуб червоний був завезений із Америки чи Канади. Росте він у 2-3 рази швидше, аніж дуб черешчатий. Насадження є генетичним резерватом. Дерева пронумеровані. Раз на 5 років їх перевіряють київські науковці. Будь-які рубки тут заборонені. Якщо якісь дерева хворіють – на їх рубку необхідно отримати спеціальний дозвіл», – розповів Олег Святославович.
Врожай із дуба черешчатого збирають щороку, а от червоний родить раз у 8-10 років. Жолудів під цими дубами не збирали вже 5 років.
«Загалом збираємо врожай восени. Кожен дуб родить по-різному: можна назбирати відро або лише десяток жолудів. Після збору садимо їх у розсаднику та прикопуємо, а навесні починаємо висаджувати», – пояснив Олег Галтман.
Крім того, у волинських лісах уже кілька років діє програма «Дерева майбутнього». Кожен стовбур такого дерева обмальований жовтим кольором. Ці червоні дуби також занесені в спеціальний реєстр. Ідею зі збереження дерев запозичили в польських колег. Таким чином до списку дерев майбутнього занесли близько 300 дубів.
Що цікаво: горохівські насадження дубів черешчатого та червоного для Волині унікальні.
Горіхові плантації
на Волині


Цікаво було побачити і величезну плантацію горіха на площі 20 гектарів. Про незвичні лісові насадження розповів лісничий Коритницького лісництва Петро Завадський.
«Посадку дерев розпочали навесні 2017 року. Горіх – це південна культура, яка потребує тепла, затишку та вологого ґрунту. Створили плантацію з ініціативи керівництва обласного управління. Ми підготували ґрунт та посадили саджанці різного віку – 2 і 4 роки. Дерева взяли в нашому та сусідніх лісництвах», – поділився досвідом лісничий.
Частина дерев не прижилася через посушливі весну та літо. Однак лісівники планують провести щеплення та досаджувати дерева восени та навесні наступного року. На ділянці ведуть механізований догляд, скошують траву, не зачіпаючи кореневої системи.
Петро Завадський розповів, що посадку горіха на Волині практикували ще в 60-х роках, зокрема і в Горохівському районі. Однак зараз ці насадження виконують рекреаційну функцію, а деякі рекультивовані.
«Про збір горіхових плодів говорити ще трохи рано, бо ж курчат рахують по осені. Вірю, що в найбільшої плантації грецького горіха на Волині є хороші перспективи», – каже лісничий.


Анастасія ТУМІК
Фото автора