Дурман… губить і лікує

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Дурман звичайний також відомий як біждерево, бодяк, бузьдерево, дендера, дур молох, дурийка, дурило, дурман, колюка, коровка, нетреба, скажене зілля, чортополох.
Належить до родини пасльонових. Росте по всій Україні: на городах, полях, у садках, уздовж доріг, на берегах водойм, а також його можна побачити на засмічених ділянках.
Дурман – це однорічна трав’яниста  рослина, яка здебільшого росте в сонячних місцях, іноді використовуючи кущі як опору. Стебло пряме та гіллясте, з великими темно-зеленими листками. Квітки великі білі та поодинокі лійковидної форми. Плоди мають вигляд яйця з довгими шипами, в якому дозріває декілька сотень плоских чорних насінин. Всі частини рослини у пору розвитку виділяють при дотику неприємний і одурманюючий запах. Рослина дуже отруйна, проте її збирають із лікувальною ціллю.
Цвіте дурман із липня по серпень.
У науковій медицині використовують листя та насіння дурману для лікування бронхіальної астми як знеболювальний і заспокійливий засіб (шляхом паління цигарок із листя).
Сушать рослину на затемнених горищах, які добре провітрюються. При сушці відчувається слабкий аромат, який є наркотичним, на смак – солонувато-гіркий. Після таких треба старанно вимити руки теплою водою з милом.
З давніх часів відомо, що дурман викликає марення та фантастичні галюцинації. Коли насіння дурману кидали на розжарене вугілля, вдихаючи отруйний дим, люди опинялися в одурманеному стані. Арабські народи підмішували дурман у тютюн та напої, щоб викликати ейфорію. При отруєнні цією рослиною нервове збудження може призвести до психічного розладу. Відомі випадки отруєння людей, які їли салат, куди помилково потрапляло листя дурману.
Відомий усьому світові філософ середньовічного ісламу Авіцена стверджував, що отрута дурману викликає оніміння, від плодів люди п’яніють, адже вони шкідливі для мозку. Ці плоди – ворог серця.
У народній медицині настоянку, відвар листя рекомендують як седативний засіб при неврастенії, невралгії, ревматизмі, кашлюці, бронхіальній астмі, а також рожистих запаленнях шкіри.
Відвар квітів дурману використовують при бронхіальній астмі: 10 г квітів залити 100 мл окропу, кип’ятити впродовж 10 хвилин, охолодити та процідити. Вживати по 10 крапель 3 рази на день.
Порошок із сухого листя дурману при бронхіальній астмі: сухе листя дурману потовкти в порошок, покласти його на гаряче каміння та вдихати дим.
Дурман – отруйна рослина, лікуватися його препаратами треба тільки під наглядом лікаря. Дозу не збільшувати.
У теплі сонячні вересневі дні ще зелені плоди з колючками красуються на  променях вже не пекучого сонця. Підходжу поближче до рослини приємної на вигляд, але після розтирання листка, повітря заповнює знайомий запах. У пам’яті зринають слова з опису корисних властивостей дурману, і я ще більше стаю поважати дурман. Він потрібен людям.
Є багато людей, які використовують дурман для лікування, адже замінити його не можна нічим.

Валерій ПНЕВСЬКИЙ
Фото автора
Друковане видання «ЛВ» № 7 (58)