«Залізний» равлик

Кілька років тому експедиція вчених із коледжу Вільгельма і Марії (США) вирушила досліджувати чорні курці (гідротермальні джерела, які викидають високомінералізовану гарячу воду) на Аравійсько-Індійському хребті в Індійському океані. Вчені знайшли багато нових видів поблизу чорних курців, але найцікавішим із них був «залізний» равлик – Crysomallon squamiferum.

Річ у тім, що нога тварини вкрита особливими пластинками (склеритами), які містять залізо. Мушля равлика розділена на три шари. Внутрішній (перламутровий) шар складається з арагоніту, який трапляється в мушлях інших молюсків та в екзоскелетах коралів. Середній шар, найтовстіший з двох, органічний. А зовнішній шар мушлі, як і склерити, складається з сульфідів заліза.
Сьогодні не відомо жодної іншої тварини, екзоскелет або скелет якої складався б із сульфіду заліза. Однак, незважаючи на те, що ця особливість робить Crysomallon squamiferum унікальним серед сучасних тварин, вона була характерна для багатьох древніх тварин, зокрема кембрійського періоду (542-488 млн років тому). Проте генетично цей вид зв’язаний із сучасними равликами.
Рідкісність сульфідів заліза як біологічного матеріалу в природі вчені пояснюють його нестабільністю. Однак поблизу гідротермальних джерел, де мешкає цей особливий равлик, це не так, адже тутешні води завжди багаті на мінерали. Чорні курці викидають гарячу суспензію сполук сірки з залізом, міддю і цинком. А при контакті з холодною водою вона охолоджується, і мінерали осідають на дно, насичуючи воду цими речовинами.
Цікаво, що вміст сульфідів заліза в мушлі равлика Crysomallon squamiferum дозволяє йому залишатися неушкодженим після атаки таких хижаків, як краби. Останні можуть стискати міцну мушлю протягом кількох днів, але вона все одно залишиться цілою.
Підготувала Яна ТЕТ

ЛВ, №1-2, 2019р.