Зелені свята з «ЛВ»


Вечоріє. Повітря наповнюється вологою, а сонце, що сідає, створює неймовірну заграву. Немов хтось невидимий увімкнув потужний червоногарячий прожектор. І від того навіть дерева наче зашарілися, стоять збентежені й чекають якогось дива.

Завтра Трійця. Зелені свята. Ці дні мають не тільки релігійний підтекст, а сакральний, що єднає нас із рослинами, водою, усім живим і… душами предків.

Адже Зелені свята, крім усього іншого, – ще й народне свято поклоніння душам небіжчиків, вшанування їх. За віруваннями, душі померлих оселяються у деревах, у їх зеленому гіллі. Вони – постійні охоронці свого роду, його покровителі, які здатні впливати на врожай і допомагати нащадкам в усіх справах.

Це й дівочі дні. Багато століть дівчата питають про свою долю у річки: пускають по воді запашні вінки, сплетені з польових квітів: незабудок, волошок, чебрецю, вплітають і полин.

Різні території нашої держави по-різному відзначають Зелені свята. Але одне залишаться незмінним: згідно з давніми переказами, храми вже багато століть вбирають зеленню. На підлозі кладуть траву, ікони прикрашають живими квітами й гілками дерев. Вважається, що букетик із гілочок берези, принесений цього дня з церкви, захищає будинок від злих духів і хвороб.

Усі рослини, зірвані в цей день, мають особливу цілющу силу. А ранкова роса на Трійцю володіє особливою силою, здатною зберегти красу і здоров’я.

…За давніми традиціями, будинок на Зелені свята потрібно прикрасити гілками берези, дуба та інших дерев. На підлозі слід розкласти скошену траву й ароматні гілочки м’яти або меліси. Більшість із нас прикрашає обійстя пахучим аїром. І цей аромат ще довго стоїть у хатах, навіть після свят.

У ці дні як ніколи відчувається єднання з Всесвітом.

І приходить розуміння: важливо жити в гармонії з природою, тоді й вона буде прихильною до нас.

Головний редактор «ЛВ»

Оксана ЧУРИЛО

Фото Олександра ДУРМАНЕНКА