Зоозахисні організації закликають не допустити виключення лося з Червоної книги

Зоозахисні організації України закликають не допустити виключення європейського лося, популяція якого за останні роки скоротилась утричі, з Червоної книги.
Про це на прес-конференції в УНІАН заявила президент Асоціації зоозахисних організацій України Ася Серпінська. Читайте також У Мінекології сподіваються, що лося вдасться залишити у Червоній книзі України «Неймовірно, але Окружний адміністративний суд Києва став на сторону мисливців. Чому суд міг ухватити таке дике рішення — дозволити їм полювати на лосів і вивести лося з Червоної книги? Це викликає не лише здивування, але й велику підозру.
В усьому світі, коли суд повинен винести рішення — життя або смерть, тоді будь-який сумнів, будь-яка невизначеність або недослідженість — усе це йде на користь збереження життя. А тут і йшлося про збереження життя цим прекрасним тваринам, і суддя міг винести рішення абсолютно протилежне, а саме залишити лося під захистом Червоної книги, поки не буде доведено, що їхня чисельність достатня, щоб дозволити на них полювання», — сказала Серпінська.
При цьому, за словами професора, доктора біологічних наук і завідувача відділом Інституту зоології НАНУ Сергія Межжеріна, існують чіткі наукові обґрунтування, за якими європейський лось занесений до Червоної книги. «Відповідно до закону про Червону книгу, таких обставин три: достовірні дані про чисельність, дані про скорочення ареалу й дані про те, що умови середовища існування несприятливі для даного виду. Якщо ми уважно вивчимо ситуацію з лосем, то побачимо, що всі три критерії підходять, щоб заносити його до Червоної книги», — зазначив він.
Межжерін зауважив, що, згідно з офіційними даними, популяція лося в останні роки зменшилась утричі, хоча навіть ці дані не відповідають реальному стану чисельності лося. «Той аналіз, який ми провели незалежно по областях і заповідних територіях, свідчить про те, що дані про чисельність лося завищені щонайменше в чотири рази», — підкреслив Межжерін.
При цьому, він зазначив, що популяції лося в Україні на сьогоднішній день практично не залишилося. За словами засновника громадської організації «Єдина планета» Павла Вишебаби, зоозахисники вимагають, щоб рішення про включення лося до Червоної книги приймали виключно вчені. «Ми вимагаємо дотримання законності. А закон полягає в тому, щоб рішення про включення або виключення лося європейського з Червоної книги приймали лише фахівці, вчені», — підкреслив Вишебаба.
За його словами, вчена комісія з питань Червоної книги переважною більшістю прийняла рішення про необхідність залишити європейського лося під захистом Червоної книги. Таким чином, зазначив Вишебаба, лось усе ще перебуває під захистом Червоної книги й полювання на нього суворо заборонено, оскільки на сьогодні є лише рішення суду першої інстанції, і лось перебуватиме під захистом, поки у цій справі не буде розглянута апеляційна скарга.
Як повідомляв УНІАН, у грудні 2017 року міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак підписав наказ про внесення лося європейського до Червоної книги, яким, зокрема, було заборонено полювання на цю тварину на території України. 27 листопада 2018 року
Окружний адмінсуд Києва за позовом мисливців визнав незаконними накази Мінприроди «Про заборону полювання на лося» і «Про внесення змін до переліку видів, які заносяться до Червоної книги України (тваринний світ)». 14 грудня в Мінприроди повідомили, що подали до Шостого апеляційного адмінсуду скаргу на рішення Окружного адмінсуду Києва, яким було скасовано наказ міністерства про занесення лося європейського до Червоної книги України.
За даними Семерака, станом на грудень 2018 року популяція лося європейського в Україні становила трохи більше 3 тисяч особин. Зоозахисники заявляють, що до 2050 року лосі можуть повністю зникнути в Україні, якщо їх не внести до Червоної книги.