З весни – у літо

 

Переддень літа, завершальний місяць весни. Співи пташок, заквітчана природа, усе зелене-зелене, спекотні дні та теплі вечори… Ось і загуркотів перший грім – це травень володарює і зачаровує погляд барвистими відтінками. Куди не кинь поглядом – скрізь відкриваються чудові пейзажі.

Напевно, логічно буде здогадатися, що травень отримав свою назву завдяки травичці, яка заполонила усе довкола. Проте ця назва не була постійною, вона закріпилась за місяцем лише у 20 столітті, перед цим він урочисто носив ім’я грецької богині Майї. У деяких країнах ця назва збереглась і дотепер. Травневі холод і дощі вважаються сприятливими, так як прохолодна погода перешкоджає розмноженню шкідників сільськогосподарських культур і зберігає вологу. Не дарма в народі кажуть: «Май холодний – рік хлібородний».


Століттями люди, спостерігаючи за природою, складали повір’я, прикмети, приказки. Якщо 13 травня теплий вечір і зоряна, тиха ніч – до сухого літа. 15 травня – Солов’їне свято, адже починають співати солов’ї. 18 травня – на грядки висаджують капусту. Якщо 24 травня вдень мокро – все літо таке. 27 травня віє північний вітер – літо буде холодним.
…Ласкаве сонце піднімається все вище і вище, пригріваючи землю і заливаючи блиском усе навколо. На полях зацвітають маки, перефарбовуючи природу у червоний колір. На календарях червень. Місяць квітів, пташенят і світлих ночей. У давнину червень називали ізок – назва коників, яких нерідко можна зустріти в травичці, а ввечері насолодитись мелодіями їхньої музики.


Щодо свят та народних спостережень, то у народному календарі 2 червня – день-огірочник – садять огірки. 11 червня – хліб колоситься, після 12 червня садять боби. 22 червня – земля віддає сонечку всю свою силу. Пора запасатися сіном. 29 червня – сонце йде тихіше і птахи вщухають, адже у багатьох пташенята – не до пісень.
Розгорається літо. Ліс пишно зазеленів. Велично цвітуть липи, гойдають вітами берези, клени шумлять листочками, могутні дуби тішать око. Повний лист на велетнях-дубах з’являється тільки в червні. У лісі відцвітають конвалії – «лісові дзвіночки», цвіте суниця, а у ярах – полуниця. Цвітуть ромашки, дзвіночки, деревій звичайний, волошки, чистотіл, зацвітає звіробій. Кульбаби уже відцвіли і їх пухові кульки видніються то тут, то там. Дмухне вітер – і полетять у повітрі численні парашутики-пушинки. У борах на початку червня цвіте сосна. Зацвітає медоносна калина, на вирубках, узліссях і уздовж доріг – малина.
Кожен місяць по-своєму неповторний, тому важливо не впустити жодної краплинки чарівності природи.
Уляна ЧУРИЛО
Фото Любомира БЕЗРУЧКА

«ЛВ» №5-6, 2018р.