Кліматологи заявили про можливий оранжерейний ефект на Землі

Кліматологи заявили про можливий оранжерейний ефект \ NASA/NOAA/GOES Project

Кліматологи відзначають, що оранжерейний ефект призведе до зростання планетарної температури 4°С при цьому підтримання людського існування стане проблематичним.
Провідні кліматологи попереджають, що низка глобальних явищ, таких як танення льодовиків, потепління світового океану, мінливі течії та зникнення лісів можуть привести планету в стан оранжереї, після чого навіть посилені спроби знизити викиди в атмосферу виявляться марними.
Як пише Guardian, автори дослідження вважають, що навіть досягнення поставленої Паризькою угодою мети не перевищити глобальне потепління більш ніж на 2°С в порівнянні з доіндустріальним рівнем, може виявитися недостатнім для того, щоб утримати клімат планети в стабільних температурних межах, передає Бі-бі-сі. «Сподіваюся, що ми помиляємося, але, як учені, ми зобов’язані дослідити таку можливість, — наводить газета слова директора Стокгольмського кліматичного інституту Йохана Роскстрема. — Ми повинні знати правду і якомога швидше.
Це одне з найбільш екзистенціальних питань сучасної науки». На думку вчених, не можна виключити ймовірність того, що оранжерейний ефект призведе до зростання планетарної температури на 4°С вище доіндустріального рівня, при цьому підтримання людського існування стане проблематичним.
Ще один автор доповіді — Кетрін Річардсон з Університету Копенгагена — вважає, що є великий ризик того, що планетарні природні системи можуть почати нагріватися самі, навіть якщо ми припинимо викиди в атмосферу. Тобто від людства для порятунку будуть потрібні куди більш серйозні зусилля. Сьогодні средньопланетарна температура лише на 1°С перевищує доіндустріальний рівень. Вона росте зі швидкістю 0,17°С в десятиліття. Паризька хартія передбачає заходи, покликані обмежити підвищення на 1,5-2°С до кінця століття. Автори дослідження вважають, що можуть знадобитися більш радикальні заходи.
«Спека, яка нині охопила Європу — не те, чого можна було очікувати при підвищенні температури усього лише на 1°С», — говорить Рокстрем. «У контексті літа 2018 року говорити про помилкові тривоги кліматологів вже не можна. Тривожні явища вже з нами», — наводить у підсумку газета слова доктора Філа Вільямсона з Університету Східної Англії.