Колонка редактора «ЛВ»

Ще трішки – і добіжить кінця літо 2018-го. Спекотне, неймовірно стрімке і бурхливе. Із різними погодними викрутасами та аномаліями, які впливали на все живе.
Метеорологи попереджають: це літо може побити температурний рекорд – у деяких районах Європи цього серпня ще очікується понад 47 градусів тепла.
Але навіть якщо не слухати прогнози, не стежити за новинами і не зазирати на показник термометра, наш організм сам усе чітко відчуває.
Людині не так просто витримати спеку. Висока температура для організму призводить до накопичення стресу, загострення хронічних хвороб, стає важко працювати фізично та інтелектуально. Кожен градус вище 26 знижує нашу працездатність приблизно на 10%.
Від сонця рятуємося, тікаючи до водойм чи ховаючись під розлогими кронами дерев. Але інколи навіть це не дає відчуття захищеності. Від надмірної вологості та активності сонця страждають і природа, і людина. І зміни відбуваються надто стрімко.
Цього літа на пляжах Польщі, Литви та Швеції відпочивальникам радять не занурюватися у воду. Купання у водах Балтійського моря обмежене через поширення токсичних водоростей, яке спричинила погода.
Протягом липня верхівка льодовика шведської гори Кебнекайзе втратила чотири метри льоду, а відтак перестала бути найвищою точкою країни.
Для поливу спраглих дерев у Німеччині поліція почала застосовувати водяні гармати, які зазвичай використовували для розгону демонстрантів.
Бомбами вирішили скористатися у Швеції, рятуючи ліс від спричинених спекою пожеж. Як виявилося, це досить дієво: вибухова хвиля позбавляє вогонь необхідного йому для розповсюдження кисню. Вогонь гасне за 100 м від точки скиду.
У Швейцарії, аби захистити лапи поліцейських собак від розпечених тротуарів, їх взули в черевики. Також тут змушені рятувати від задухи мешканців водойм: від надмірно високої температури риба просто вариться.
У деяких регіонах України зафіксовано комах, які не є характерними для цих територій. Учені стверджують, що це також вплив зміни клімату.
Отож, природа кидає людству нові виклики. Змушує думати, як виправляти помилки та адаптовуватися до нових умов…
…І все ж, таке екстримальне літо минає. Серпневі вечори вже приносять нам необхідну прохолоду. Відчиняємо вікно. У кожного за ним – свої краєвиди. Свої звуки. Хтось слухає гітару закоханих, хтось – завершальну музику фестивалю, хтось – тишу після стрілянини або виснажливого дня. Тишу, яку так гарно доповнюють цвіркуни. Їхня серенада заспокоює і переконує: попри усі труднощі і негаразди, життя – триває.
Головний редактор «ЛВ»
Оксана ЧУРИЛО