Кошти від екологічного податку в Україні використовують на нецільові проекти

Надходження до бюджету від екологічного податку використовуються неефективно, а часто – на нецільові проекти. Тоді як вони могли би бути спрямовані на вирішення екологічних проблем. Таку думку висловила під час круглого столу в Українському кризовому медіа-центрі Яна Басиста, керівник проекту інтерактивної онлайн карти джерел забруднення довкілля в Україні Detox Ukraine. «Поширена є думка, що в Україні немає грошей для захисту довкілля. Але чи насправді їх немає? 4,7 млрд грн — це сума надходжень від екологічного податку, який отримав бюджет України в 2017 році. Цього року держбюджет очікує отримати 6,3 млрд грн. Тобто проблема не у фінансах, у в неефективному управлінні», – заначила Басиста.
Еколог зазначила, що підходи до використання надходжень від екологічного податку мають бути переглянуті на державному рівні. «Поширеним є неефективний розподіл екологічних фондів та навіть їх використання на нецільові проекти. Тому негайно треба запровадити проектний менеджмент в природоохоронній діяльності України.
Потрібно оприлюднювати всі проекти, які планує держава, встановлювати конкретні показники ефективності, оприлюднювати детальні кошториси цих проекті, а також звітувати щоквартально про реалізацію цих проектів», – сказала Басиста. Вона акцентувала, що має бути діалог між державою, громадськістю і бізнесом для того, щоб правильно використовувати «екологічні» кошти. Як зазначалося, на державному рівні наразі обговорюється питання щодо можливості повернення частини коштів від сплаченого екоподатку підприємствам-забруднювачам для того, щоб вони встановлювали обладнання для очищення викидів в атмосферу. Така практика є поширеною у Європі. Про неефективне використання екологічного податку у серпні 2018 року також висловлювався міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак. «На жаль, поки ці кошти спрямовуються на що-небудь інше, а не на природоохоронні заходи», – сказав він.