Кубок безпеки лісівників України – на Волині

Для лісової галузі, де значна кількість робіт має високий рівень ризиків та потребує високопрофесійних кадрів і контролю, безпека, життя та здоров’я людей – це не просто життєво важлива вимога, а й лакмусовий папірець стану діяльності.

Відтак до І Міжнародної конференції на тему «Безпека та гігієна праці в лісовому підприємстві: проблеми та перспективи впровадження управління ризиками на підприємстві» була прикута неабияка увага.
Підсумки конкурсу на найкраще підприємство галузі в сфері безпеки та гігієни праці підбивали, окрім спеціалістів Держлісагентства, представники більшості обласних лісогосподарських управлінь. Волинь і тут отримала першість. Найкращим підприємством визнано ДП «Маневицьке ЛГ» (директор Володимир Радіон, інженер з охорони праці Ольга Пащенко) Волинського ОУЛМГ.
Питання безпеки працівників лісової галузі на Волині завжди перебувають на особистому контролі начальника управління Олександра Кватирка. Охорона праці – в центрі уваги всіх колегій, нарад та семінарів Волинського ОУЛМГ. Їй присвячені спеціальні практичні заняття, тренінги, виїзні навчальні семінари, засідання спеціалізованих комісій. Торік на базі Волинського ОУЛМГ відбувся всеукраїнський семінар-нарада з питань охорони праці. Головні безпековики України проінспектували стан охорони праці в лісогосподарствах – у деревообробних та консервних цехах, автоколонах, на нижніх, верхніх, проміжних складах, ознайомилися з технічним станом лісовозної, трелювальної техніки, крановим господарством, станом лісових доріг, організацією робіт безпосередньо на лісосіках. Доброзичливі поради колег, дискусії довкола безпекових питань стали визначальним стимулом для подальшої модернізації цього напрямку роботи.
Одразу після Всеукраїнського безпекового форуму на Волині відбулися додаткові навчання та наради. Профспілкові комітети та спеціалізовані комісії, що покликані контролювати стан охорони праці на підприємствах, провели огляди робочих місць, здійснили перевірки усіх виробничих підрозділів. Головні завдання, які поставили перед собою волиняни, – забезпечити максимальний захист на кожному робочому місці, подбати про справність техніки, наявність спецодягу, створення належних побутових умов. При цьому було підвищено стандарт вимог до самих працівників – дотримання вимог, безперервне навчання, максимальне професійне зростання кожного.
Разом із тим, волинські лісівники, крім впровадження усталених методик, стали звертатися і до європейського досвіду, зокрема вивчати і впроваджувати у життя ризико-орієнтовані підходи у веденні лісогосподарських робіт.
Було проведено семінар-практикум «Розробка та впровадження систем менеджменту гігієни та охорони праці на основі управління ризиками. Вимоги стандарту ISO 45001:2018». Участь у ньому взяли всі інженери з охорони праці підпорядкованих підприємств та спеціалісти управління.
В основу семінару було закладено вимоги та ознайомлення керівників і фахівців лісогосподарських підприємств з концепцією реформування системи управління охороною праці, новими підходами в галузі охорони праці, питаннями управління ризиками небезпек і вимогами нового міжнародного стандарту ISO 45001: 2018. На думку фахівців, їх впровадження допоможе значно знизити ризики для здоров’я і життя працівників на робочих місцях підприємств лісового господарства.
Тоді ж начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко акцентував: «Перехід на вимоги міжнародних стандартів нам потрібен як ніколи, адже ми маємо йти в ногу з часом, рухатися в напрямку до розвитку і бути конкурентоспроможними за принципом планування, роботи, перевірки та дій».
Спілкування з директором Укрцентркадрилісу Сергієм Іраклієнком, спеціалістами навчального центру, професором МІМ-Київ, доктором технічних наук, міжнародним експертом, викладачем і аудитором за стандартам ISO Віталієм Цопою, керівником Академії управління ризиками в системах менеджменту і редактором журналу «Охорона праці» Дмитром Матвійчуком заклали основи ризико-орієнтованого мислення серед спеціалістів з охорони праці Волині.
Лісова галузь пов’язана з небезпекою. Відповідно, завжди є ризики виникнення ситуацій, які в результаті принесуть втрати, а це – і здоров’я, і життя людей, екологія, матеріальні ресурси та репутація. Для цього ми маємо встановлювати бар’єри для ідентифікації небезпек, щоб мати вплив на потенційну небезпеку і застосовувати командний підхід до виявлення недоліків.
Відтак перше навчання за міжнародними стандартами пройшли усі директори державних лісогосподарських підприємств: вчилися менеджменту на основі управління ризиками, ризико-орієнтованого мислення та управління ризиками в системах менеджменту гігієни і безпеки праці, лідерських навичок, щоб узяти на себе управління ризиками у сфері безпеки праці, вміти використовувати у своїй практичній роботі методи та інструменти оцінки складних ситуацій, розробляти та впроваджувати процедури управління ризиками згідно з ISO 45001:2018 на своїх підприємствах. У цьому постійно допомагає кандидат технічних наук, голова правління Європейського співтовариства з охорони праці Ольга Богданова. За результатами тестування всі отримали сертифікати міжнародного зразка.
Відтак кожен із керівників на своєму підприємстві оцінив ризики за новітньою системою і зосередив максимальну увагу на найбільш проблемних ділянках. Попри це, системно відбувалися виїзні виробничі наради за участю начальника Волинського ОУЛМГ, його заступників та головних спеціалістів у найбільш технічно складні підрозділи. Завжди серед першочергових питань були безпекова складова галузі, увага до інженерно-технічних працівників.
«Відповідно до заходів, засобів з охорони праці та інших нормативно-правових актів, за попередній рік на державних підприємствах, які координуються управлінням, на виконання заходів та засобів з охорони праці використано 15,7 млн грн, а це на 5 млн грн більше, ніж у попередньому році», – розповідає головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів Волинського ОУЛМГ Олександр Боровицький, який безпосередньо координує питання безпеки та гігієни праці в управлінні.
Робота в цьому напрямку є безперервною. На всіх підприємствах і в управлінні працюють служби охорони праці відповідно до планів роботи. Організовують заходи й програми профілактики та контролю з питань охорони праці.
До оглядів стану охорони праці залучають спеціалістів відділів лісового господарства, лісових ресурсів, охорони і захисту лісу управління та інженерно-технічних працівників його підрозділів.
Постійно проводять роботу з доведення виробництв, машин і механізмів до вимог нормативних актів з охорони праці, покращення санітарно-побутових умов на виробництві.
У всіх господарствах роботи виконують відповідно до вимог щодо організації та забезпечення безпеки на робочих місцях. Скрізь ставлять чіткі завдання щодо облаштування робочих зон, усувають небезпечні виробничі фактори, постійно приділяють увагу вимогам щодо облаштування невиробничих приміщень, удосконалюють вибір безпечних засобів праці та здійснюють заходи щодо безпечного проведення робіт із застосуванням засобів праці. Заміщують та удосконалюють технологічні процеси і постійно проводять періодичні, передрейсові медогляди та техогляди автомобілів, обладнання, згідно з технічним регламентом встановлюють знаки безпеки, здійснюють технічні заходи з покращення обладнання. Оновлюють автомобільний та машинно-тракторний парк. Зокрема торік державні лісогосподарські підприємства витратили на це понад 46 млн грн.
У квітні-травні 2019 року підприємства управління провели низку заходів з підготовки до Дня охорони праці, який цього року відбувається під гаслом «Безпечне та здорове майбутнє праці». Їх і досі втілюють у життя, адже вони спрямовані на покращення умов праці в області.
Заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський наголошує: «Охорона, безпека та гігієна праці – це наша командна робота. У галузі всі вболівають за безпеку праці людей. За це змагаємося, у цьому напрямку реалізовуємо комплексні програми та заходи.
Усі служби охорони праці підприємств забезпечені кабінетами з охорони праці, оргтехнікою, методичною літературою. Значно покращилися санітарно-побутові умови працівників, зокрема у ДП «Камінь-Каширське ЛГ», ДП «Колківське ЛГ», ДП «Маневицьке ЛГ», ДП «СЛАП «Камінь-Каширськагроліс». Триває постійна робота з облаштування будиночків для обігріву лісозаготівельних бригад та за встановленими нормами (обігрівальними приладами, наочною агітацією, аптечками, знаками безпеки, протипожежним інвентарем). Для працівників, які задіяні на згаданих роботах, відновлюють виїзне гаряче харчування. Питання охорони праці перебувають на постійному контролі Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства. І, що визначально, директорський корпус, усі спеціалісти підтримують цю важливу, навіть, можна сказати, найголовнішу директиву начальника ОУЛМГ Олександра Кватирка. У нас повне порозуміння з профспілками, Товариством лісівників України. Дуже важливо, щоб кожен працівник дотримувався норм безпеки і повернувся додому живим та здоровим. Життя – найцінніше! Здоров’я – у найбільшому пріоритеті. А профілактика безпеки та санаторно-курортне оздоровлення завжди належно поціновані. Усі одностайно змагаємося за це. Волинь у цих питаннях використовує досвід наших сусідів, усіх лісоуправлінь, виконує рекомендації Держлісагентства та Держпраці. Тож і ця висока нагорода – Кубок безпеки лісівників України – наша спільна відзнака. Добре, що вона на Волині. Ми й надалі будемо підвищувати рівень корпоративної культури та безпеки, змагатися і працювати, щоб так було і в майбутньому».
Прес-служба Волинського ОУЛМГ

«ЛВ» №3. 2019.

P.S.
І місце посіло державне підприємство «Маневицьке ЛГ» (Волинське ОУЛМГ);
ІІ місце – державне підприємство «Бродівське ЛГ» (Львівське ОУЛМГ);
ІІІ місце – державне підприємство «Баранівське ЛГ» (Житомирське ОУЛМГ).
Ще одну нагороду від журналу «Охорона праці» отримало державне підприємство «Городнянське ЛГ» (Чернігівське ОУЛМГ).