Кінний патруль у шацьку


Лісівники стверджують, що кращого помічника майстрам лісу, аніж коні, – годі шукати. Так, кінним упряжкам на зміну спершу прийшли мотоцикли «Мінський», відтак мопеди різних виробників, врешті автомобілі. Вони оснащенні супутниковим зв’язком і можуть в онлайн-режимі демонструвати, що відбувається в лісових угіддях. Проте у коней є свої переваги. Аврора (породи Гуцульська) і Рута (породи Воронезький рисак) – відчувають наїзників, а головне – ліс.
Про команду лісового патруля годі говорити без інструктора Олесі Скабук. Саме ця смілива дівчина – гарант успіху. Адже вона тренує коней, інструктує перед патрулюванням наїзників.
– На патрулювання почергово заступають усі працівники Піщанського лісництва, – розповідає головний лісничий ДП «Шацьке УДЛГ» Микола Кузнєцов. – Поки така форма патрулювання відпрацьовується на базі одного лісництва. Знаково, що воно знаходиться на кордоні з Білоруссю. Лісівники налагоджують взаємодію з прикордонниками та поліцією і бережуть фактично не тільки лісові угіддя, а й кордони нашої держави.
Їздять на конях помічник лісничого Піщанського лісництва Володимир Бензель, старший майстер з ЕОД Микола Жучик, майстри лісу Назар Кімачук, Олег Миселюк, Володимир Цекот, Анатолій Шагонін, Володимир Шульга, єгер Микола Пех, підсобний робітник Анатолій Суходол. Вдень і вночі вони несуть кінну варту лісових угідь.
Чому лісовий патруль – єдиний на Волині – з’явився саме у Піщанському лісництві? Річ у тім, що саме тут ВОУЛМГ будує модель багатовекторного учбово-досвідного господарства: на базі Піщанського лісництва створено вольєри для розведення диких свиней і качок, діють пасіка і ставкове рибне господарство, у майбутньому лісівники планують подбати і про відновлення іншої рідкісної пернатої дичини.
Коні тут – також передвісник лісового кінного клубу. Адже цей край має цікаву історію і лісівники сподіваються, що з часом привернуть увагу європейських цінителів природи. Поряд знаходиться ставкове господарство, яке свого часу заснував маршал польської авіації Геллерт, рибу з якого возили у Варшаву. Неподалік ростуть унікальні географічні культури, де зібрані зразки сосен з усіх географічних зон колишнього Радянського Союзу.
Тож без сумніву цей край має майбутнє. Одна зі складових лісового господарства – краєзнавство, туризм, мисливство, кінний спорт.
– На цих конях почергово їздять усі працівники Піщанського лісництва, – каже Микола Кузнєцов. – Вони вже затримали двох порушників протипожежної безпеки та одного зловмисника, що засмічував ліс.
Кінний патруль збиває з пантелику найдосвідченіших крадіїв чи порушників лісового законодавства. Адже на відміну від автомобільних, кінний може абсолютно нечутно наблизитися безпосередньо до порушників.
– Кінні патрульні можуть почути звук бензопили чи постріл, що неможливо для автомобільних рейдових бригад, – зазначає головний лісничий лісового господарства. – А ще, що також важливо, маємо значну економію палива. Та й конем проїдеш у найзаболоченішій місцевості, що не вдасться автівкам.
Звісно, кінний патруль – свого роду експеримент, до якого вдалося керівництво Волинського ОУЛМГ. Та це лише свідчить про багатовекторність мислення і розвитку лісового господарства на Волині.
Сергій ЦЮРИЦЬ,
Світлана ДУМСЬКА
«ЛВ» №7-8. 2017