Лікувальний плаун

paporotnik-plaunПлаун булавовидний − Lycopodium clavatum L. – гончар, гостечник, дереза, дереба, дерча, диреч, дирюга, жовтило, звадник, зміїний мох, колотник, куряча лапка, лікоподій, митник, незайманик, нитота, опоясник, падиволос, падоволос, пелех, пелешатник, пилочник, плаун звичайний, плавун-трава, плавучка, поясник, п’ядик, п’ядич, розвильник, сварник.

Вічнозелена багаторічна трав’яниста спорова рослина з повзучими стеблами родини плаунових. Стебла густо вкриті дрібними листочками та вкорінюються у місцях з’єднання з ґрунтом. На кінці гілочок виростають видовжені ніжки у вигляді колосків. Спороносні колоски при дозріванні стають жовтого кольору. Дозрілі спори висипаються у кінці липня або у серпні. Бархатисті порошковидні спори не змочують водою − це і є лікоподій, який застосовують із лікувальною ціллю.
Напевно, кожен із нас у лісі спостерігав таке явище: в пору дозрівання та висипання спор плауна булавовидного навколо ніг піднімається пилюка. Ця пилюка не що інше, як дозрілі дрібненькі спори плауна булавовидного.
Медицина застосовує такі спори як натуральну і водночас найкращу дитячу присипку. У фармакології ними обсипають пілюлі. Спори використовують для присипки ран, опіків і пошкоджених ділянок тіла.
У народній медицині спори плауна використовують як ранозагоювальний засіб, а стебла − при захворюваннях сечового міхура, печінки, дихальних шляхів, болях у шлунку, запаленні шлунка і кишечника, при геморої та ревматизмі.
Зрізати спори плауна булавовидного треба спеціальними ножицями з довгими лезами (до нижнього леза прикріплена металева коробочка, а до верхнього − кришка коробки). При зрізанні колоска він падає у коробку, яка закривається кришкою. При цьому спори зберігаються. Недопустиме виривання із землі всієї рослини. Відновиться плаун булавовидний у такий нищівний спосіб лише через десятки років.
Збирати спори плауна краще рано-вранці по росі, поки поверхня спор волога та не висипається. Гілки спор обережно зрізаються звичайними гострими ножицями, потім їх треба висушити на повітрі у суху погоду або у теплому приміщенні, попередньо розстеливши на щільному папері. Сушити сировину в печах не можна.
Зберігати у сухому місці у мішечках зі щільного паперу. Термін зберігання не обмежений.
Спори плауна містять олію (до 50%), фітостерин, гліцерин, клітковину, цукор та мінеральні солі.
Стебла плауна дають синю фарбу, якою фарбують тканину. Плаун булавовидний придатний для виготовлення гірлянд та букетів. У косметичній практиці плаун використовують від фурункульозу та проти облисіння.
Плаун булавовидний росте в мішаних лісах. Це надзвичайно тіньовитривала рослина.
Поширений на Поліссі, в північні частині лісостепу та у Карпатах. Запаси сировини значні, але останнім часом вони різко зменшилися у зв’язку з вириванням кущів. Ніхто, крім нас самих, не зробить добру справу для збереження цієї лікарської рослини на території України.
Валерій ПНЕВСЬКИЙ

ЛВ, жовтень 2016