Як і очікувалося, групи оперативного реагування, створені при підприємствах Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства навесні 2016 року, цілком виправдали сподівання на результативну роботу. Понад 500 протоколів лісоохоронцями було складено впродовж минулого року. Сума збитків сягнула більше півтора мільйона гривень. З початку нинішнього року і станом на 1 серпня вже складено 440 протоколів. Сума збитків та накладених штрафів становить 1 млн 300 тис. грн та 57 тис. грн.
Щоденна робота працівників груп – відповідальна і напружена, вимагає пильності за будь-яких обставин. Це зобов’язує лісоохоронців до поступового професійного росту. Триденний семінар-навчання як одну із форм вдосконалення роботи запроваджено цьогоріч.

Програма семінару складалася з кількох етапів. Перший день навчань тривав на території одного з урочищ Камінь-Каширського району. Розділившись у команди, лісоохоронці тренували свої сили в естафеті перешкод, що включала в себе стрільбу по мішенях, встановлення намету, транспортування умовно пораненого, водну переправу. Теоретичне завдання для його учасників полягало в оформленні відповідних документів на лісопорушників.
Власне, на веденні документації адміністративної практики чимало своїх думок під час презентаційного виступу у другий день семінару сконцентрував юрист, автор ряду праць у сфері кримінальної та адміністративної відповідальності в лісовій галузі Олег Сторчоус. На його переконання, правильне й детальне заповнення усіх реквізитів відіграє чи не вирішальну роль . «З боку для декого це, можливо, виглядає формалізмом або чимось примітивним, – зазначає Олег Сторчоус. – Утім саме на ці речі суд звертає увагу у випадку надходження скарги від лісопорушника. Затримати особу при вчиненні нею порушення – це одне. А ось довести її вину у суді – інше. Тому належне оформлення документів є прямозалежною гарантією того, що зусилля працівників держлісоохорони не будуть марними і лісопорушники, чимало з яких уже навчені вести себе хитромудро, не уникнуть відповідальності».
Крім щоденної охорони лісів від самовільних рубок, незаконного видобутку бурштину, у цей період лісоохоронці спільно з підрозділами Нацполіції здійснюють чергування на стаціонарних постах, виставлених правоохоронцями. Це передбачено для здійснення контролю законності перевезення лісопородукції. Одночасно з усім цим варто врахувати й тривалість пожежонебезпечного періоду. Конкретну доцільність роботи груп під час особливого сезону зауважив професор кафедри лісівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України, директор Східноєвропейського центру лісових пожеж Сергій Зібцев. Про це він зазначив під час інтерв’ю.
– У переважній більшості саме людський фактор запобігає розвитку великих лісових пожеж, – зазначає Сергій Зібцев. – Класика, якої дотримувалися наші вчителі і дотримуємося ми, полягає в тому, що під час високої пожежної небезпеки у лісі повинен бути персонал із чіткою координацією дій. Мобільні групи, які постійно патрулюють лісові масиви, безпосередньо контролюють ситуацію.
За словами Сергія Зібцева, завдяки патрулюванням працівників галузі вдалося втримати на контролі ситуацію під час високого рівня пожежонебезпечної ситуації в Україні кілька років тому.
Для виконання своїх професійних обов’язків працівники оперативних груп мають усе необхідне: швидкісні автомобілі, укомплектовані відеореєстраторами, GPS-навігіторами, реєстраторами та електронними картами радіозв’язком, помповими рушницями, засобами пожежогасіння. Траплятися можуть непередбачувані випадки, тому лісоохоронцям варто бути підготовленими заздалегідь.
– Час складний. Враховуючи те, що можуть зустрічатися й озброєні лісопорушники, раджу працівникам груп дуже добре вдосконалити прийоми із тактики самозахисту, – зауважив майор поліції, викладач тактичної підготовки Волинського навчального центру Роман Чечотка під час навчань у третій, завершальний день семінару.
Медичний працівник нагадав лісівникам основні правила надання невідкладної допомоги, зокрема при опіках, укусах чи інших травмах.
Світлана МІСЬОНГ
Фото автора
«ЛВ»№7-8.2017