Лісове господарство, яке відповідає міжнародним стандартам


Державне підприємство «Городоцьке лісове господарство» розміщене на території Маневицького р-ну – одного з найлісистіших на Волині. А така особливість нині дає як переваги, так і додаткові турботи лісівникам.
Площа ДП «Городоцьке ЛГ» становить 30 346,5 га, в тому числі покрита лісом – 26140 га. До складу Городоцького лісгоспу входить 6 лісництв. Тут діє нижній склад, лісокомплекс та автогараж.
ДП «Городоцьке лісове господарство» сертифіковане Лісовою Опікунською Радою. Щоб зрозуміти, що це означає: сертифікація проводиться з метою покращення ведення лісового господарства, лісоуправління та постачання лісопродукції на європейські ринки. І вимоги до сертифікації – це відповідність міжнародним стандартам у сфері економіки, соціальної політики та екології.
Ліс вирощують
із власного насіння
У 2016 році, враховуючи сприятливі природні умови, городоцьким лісівникам вдалося заготовити 459 кг лісового насіння. Його високу якість підтвердила Рівненська лісонасіннева лабораторія.
Тут успішно вирощують власний садивний матеріал. Згідно з осінньою інвентаризацією, минулого року лісництвами було вирощено понад мільйон штук (!) посадматеріалу. Відповідно – лісокультурна кампанія відбулася в найоптимальніші терміни. Найбільше стандартних сіянців вирощено на тимчасових лісорозсадниках Троянівського, Городоцького, Борового та Новорудського лісництв. Так, лісовідновні заходи вдалося провести на площі 260,7 га. Зараз активно проводяться догляди: за шість місяців року, що минає, впорядкувати вдалося 275 га молодняків.
Лісова охорона працює результативно
Директор ДП «Городоцьке ЛГ» Віктор Данилюк неодноразово наголошує: «Не запитуйте, як ми боремося з вогнем у лісі. З ним краще не боротися. Його необхідно попередити. У нас для цього є все: рекреаційні пункти, проведено необхідні заходи, є техніка, є люди, які знають, що робити у складних ситуаціях».
Але пожежа у лісі таки є. Без вогню. На Маневиччині, де соснового лісу особливо багато, це біда, масштабів якої досі не встановили ні лісівники, ні науковці.
«Ліс «згорає» від шкідників, – каже директор. – Теж боремося. Хоча поки, визнаю, дещо програємо. Для обліку верхівкового короїда ми закупили та вивісили в лісі 35 феромонних пасток та 35 феромонних диспенсерів. Науковці постіно стежать за тим, хто потрапляє у пастку. Роблять висновки. Ми ж не можемо бездіяти: крім санітарних заходів, наші працівники навесні цього року виготовили та вивісили в лісі 600 шпаківень».
Лісова калькуляція
Зважаючи на те, що державні лісогосподарські підприємства вже третій рік поспіль від держави не отримують жодних компенсацій, покладатися лісівники можуть хіба на самих себе. І вони успішно це роблять. У Городоцькому лісгоспі – особливо.
Це підприємство завжди утримувало лідерські позиції в області. Завдяки грамотному менеджменту. За півроку тут переробили 12,2 тис. м куб. деревини, а це – 13,2 млн грн товарної продукції.
У Городоцькому лісгоспі виготовляють заготовки для європіддонів, пиломатеріали, дошку для підлоги, брус стіновий та блок-хауз. Крім того, підприємство з відходів виробництва виготовляє тріску технологічну. Тож усе це тут можна придбати за доступними цінами.
Способи заохочення
до продуктивної праці
Звісно, самовідданість у роботі має бути в першу чергу достойно оцінена. У Городоцькому лісгоспі – одна з найвищих зарплат серед лісогосподарських підприємств ВОУЛМГ. Середньомісячна заробітна плата становить 9400 грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року, вона зросла на 1336 грн. Відповідно до колективного договору, працівникам лісгоспу виплачується винагорода за вислугу років, 13 заробітна плата, премії, а також надається одноразова матеріальна допомога в зв’язку з сімейними обставинами, путівки на відпочинок та оздоровлення працівників та членів їх сімей.
Техніка, благоустрій
та лісові дороги
Майже 24 млн грн – така загальна сума від ралізації продукції за півроку. Значна частина сплачена у бюджет (загалом 6,5 млн грн), витрачена на лісовідновні роботи (5,6 млн грн). Але городоцьким лісівникам вдалося ще й придбати навантажувач та культиватор. Цього року тут збудували лісовозну дорогу сполученням с. Майдан-Черськ, проведено ремонти приміщень автогаража та благоустрій територій підприємства, а також поточні ремонти доріг лісогосподарського значення. Оновлено існуючі рекреаційні пункти.
Зважаючи на вимоги часу та економічну ситуацію в країні, на лісове господарство покладено величезну відповідальність та фінансове навантаження. У 2017 році тут планують придбати деревообробне обладнання для збільшення обсягу виробництва продукції переробки. Сподіваємося, невдовзі підприємство заявить пр себе ще гучніше і масштабніше. Принаймні, для цього є всі умови: перш за все, чудовий колектив фахівців, є бажаня покращити результати роботи, є для цього всі необхідні стимули.
Світлана ДУМСЬКА
«ЛВ» №7-8. 2017