Виставковий намет  волинських лісівників.

«Волинь – непроста область, вона вважається більш аграрною, і це справедливо. Ми боремося за створення сприятливих умов для бізнесу, для розвитку і розширення перспектив. Ми раді, коли до нас прибувають гості, ми раді, коли до нас їдуть партнери. Та найбільше я радий усвідомлювати, що в Києві добре розуміють, що Волинь має великий інвестиційний потенціал і є бюджетонаповнювальною, а не дотаційною», – сказав у вітальному слові голова Волинської облдержадміністрації Олександр Савченко.
Формат форуму передбачав насичену програму, що складалася з трьох тематичних дискусійних платформ, які були присвячені питанням «зеленої економіки», промисловості, логістики, створення та функціонування індустріальних парків і логістичних центрів; розвитку сільського та лісового господарства; туризму, культурної, науково-освітньої спів­праці.
Аби презентувати, на що багата Волинь, організували виставку досягнень волинських підприємств. Показували свою роботу у галузях сільського господарства, деревообробної, легкої та харчової промисловості, а також сфери послуг.
У виставкових наметах експозиції власної продукції та послуг облаш­тували корпорація Nestlе, «Йоданка Павлівська», ТМ «Дмитрук», «ВІЛІЯ», ТМ «Руна», «Теремно Хліб», «Тартак», «АгроКорм», фабрика «Тигрес», Волинський обласний центр зайнятості, банки тощо. Але родзинкою на виставковій площі став намет, що представляв Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства. Саме тут зупинялося багато людей, аби ознайомитися з експозицією, яку презентували лісівники.
Але товари волинського лісу не тільки бачили, про роботу управління та підпорядкованих йому лісгоспів можна було почути ще й на одній із тематичних дискусійних платформ.

Володимир Бондар

Інвестиції потрібні, але їх нема
В інвестиційному бізнес-форумі «Волинь-Інвест 2018» взяв участь і заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар. Цікавимося у Володимира Нальковича, наскільки такий захід потрібен Волині.


– Будемо бачити результати, але думаю, що такі заходи потрібно проводити, – каже заступник Голови агентства лісових ресурсів. – Бо це один із механізмів залучення інвестицій у базові галузі. І в тому ж числі у лісову галузь. Хотілося б бачити багато зацікавлених інвесторів, передусім у поглибленій переробці. Ми за це найбільше вболіваємо. Та й інші напрямки лісової політики сьогодні потребують інвестицій. У нас буде панель, будуть цікаві виступи, будуть озвучені наші досягнення. Можливо, вдасться залучити акціонерів. Хотілося б, щоб таке було. Але в будь-якому разі такі заходи – це майданчик для спілкування. Для пошуку партнерів і презентації нових ідей. Лісове господарство загалом і Волинська область зокрема до цього готові.
– Володимире Нальковичу, чи за останній період були інвестори, які пропонували співпрацю, чи підписано з кимось договори і якщо так, то в яких напрямках?
– На жаль, мені складно говорити про серйозні та великі інвестиції в галузь, тому що ми не можемо бути сьогодні відповідальними перед інвестором. Якщо говорити про переробку чи щось подібне, то інвестор, який вкладає кошти, хоче бачити гарантії, принаймні в отриманні об’ємів сировини, для того, аби повернути свої кошти. На жаль, законодавство нам не дає можливості таке робити. Ми підготували відповідні законопроекти, внесли їх на розгляд Верховної Ради, але руху поки немає. Шкода. Ми маємо велику проблему в тому, що дров’яну та низькосортну продукцію в Україні не переробляють. Ми хотіли б бачити тут якісь інвестиції. Але їх поки немає.
– Інвестор боїться іти в Україну?
– Боїться, бо немає чіткої системної і далекосяжної лісової політики. Коли така буде, думаю, ми матимемо і інвестора, і інвестиції в переробку та лісову галузь, яка буде розвиватися.

Лідія Турянська

Основні точки дотику з інвесторами
Про досягнення волинських лісівників та інвестиційну приваб­ливість регіону на дискусійній платформі доповідала заступник начальника ВОУЛМГ Лідія Турянська.


«Волинь не лише стабільно перебуває у п’ятірці найкращих областей України за показниками господарювання в лісовій галузі, а й однією із перших розпочала диверсифікацію діяльності. З цієї причини лісогосподарські підприємства Волині менш травматично реагували на зміни у законодавстві щодо заборони експорту деревини та зміну кон’юнктури ринку, спроможні генерувати прибуток та, безперечно, є інвестиційно привабливими», – зауважила Лідія Зіновіївна.
Доповідаючи про інвестиційну привабливість лісогосподарських підприємств Волині, заступник начальника наголосила на тому, що відомчі підприємства Волинського ОУЛМГ – традиційно стабільний сегмент економіки краю. Галузь забезпечує роботою та достойною зар­платою понад 3000 працівників. Волинь має гарні напрацювання і у сфері лісової зеленої енергетики, і у сфері переробки. І поки що лише державні лісогосподарські підприємства ведуть, фінансують та несуть відповідальність за стан лісів.
«Лише у 2018 році на Волині заліснено площу понад 6 тис. га. Це більш як 100% від зрубаного. На лісовідновні роботи лісівники витратили близько 22 млн грн зароблених коштів. Зараз важливо такі цифри озвучувати, щоб адекватно відповідати людям, які заявляють, що лісівники лише рубають ліс. Ні! Ми реалізуємо повний цикл лісогосподарських заходів», – наголошує Лідія Турянська.
На Волині щороку збільшується сума капітальних інвестицій. У першому півріччі 2018 року в модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази вклали вже 26,5 млн грн.
В області на базі лісогосподарських підприємств діє 14 лісопереробних комплексів, де, крім заготовок для європіддонів, виготовляють пиломатеріали та дубові заготовки, стіновий брус, дошку для підлоги, блок-хаус, вагонку.
«Ми постійно інвестуємо у деревопереробку та розвиток лісової інфраструктури. Нещодавно запустили в роботу три лісопереробні лінії – у ДП Старовижівському, Любомльському та Камінь-Каширському лісових господарствах. Це дало можливість створити 30 нових робочих місць та переробляти ще 36 тис. м3 деревини. Щорічний економічний ефект від роботи нових переробних ліній становитиме понад 16,5 млн грн», – продов­жує пані заступник.
Соціальна функція лісівників реалізовується ще й у активній розбудові лісової інфраструктури. Волинь – одна з найбільш заліснених областей України. Багато населених пунктів отримали з’єднання між собою завдяки роботі лісівників. Протягом 2017 року державними лісогосподарськими підприємствами відновлено 100 км лісових доріг, з них 36 км – із твердим дорожнім покриттям.
«Не припиняємо працювати над ощадним виробництвом, впровадженням енергозберігальних технологій та раціоналізацією виробництва. Україна потребує багато роботи над досягненням максимально високої глибини переробки і деревини, і продуктів лісу. Саме ця тема, на нашу думку, є основною точкою дотику з інвесторами. Саме тут – основний потенціал волинських лісогосподарських підприємств. Унікальними для України є збереження і робота консервних цехів при державних лісогосподарських підприємствах Волині. Наша консервна продукція є екологічно чистою, виготовлена з дотриманням високих стандартів якості, має всі відповідні сертифікати. Ми пишаємося, що екологічна продукція з волинського лісу знайшла свого споживача за кордоном – у Польщі, Німеччині, Панамі, Ізраїлі, США та в інших країнах. Працюємо над оновленням асортименту, презентабельністю товару – все заради задоволення потреб споживачів», – наголошує Лідія Турянська.
А хто із тих, кому доводилося подорожувати Волинню, не бачив, не оцінив рекреаційні пункти краю?! Їх, до речі, визнано найкращими в Україні. В області функціонують і підтримуються в належному стані 113 великих і 655 малих місць відпочинку.
«Волинські лісівники активно працюють над підвищенням туристичної привабливості та розвитку інфраструктури області. Тут ми не чекаємо інвестора. Інвестуємо у соціальну інфраструктуру краю, реалізуємо свої «Зелені проекти» у громадах і для громад області. Якісні зміни в Україні, на Волині, наша інвестиційна привабливість залежатимуть від того середовища, яке ми сформуємо», – підсумовує Лідія Зіновіївна.

Волинська делегація на чолі з В. Бондарем та начальником ВОУЛМГ О. Кватирком

Волині є чим
привабити інвестора
У підсумку розмовляємо з начальником обласного управління лісомисливського господарства Олександром Кватирком.
– Олександре Михайловичу, яка перспектива Волині в інвестиційному просторі? Від кого чекаєте інвестицій, з ким уже, можливо, співпрацюєте?
– Волині є чим привабити інвестора, але ця ніша поки не зайнята. І зайти може будь-хто, хто готовий вкладати кошти у лісовий сектор. А щодо нашої інвестиційної привабливості, то вона є і в лісопереробці, і в побічному користуванні, і в туристичному бізнесі. Напрямків є багато, аби був інвестор, готовий працювати. А ми робимо все для того, щоб і наші лісові господарства працювали, і Волинь була областю, якою можна пишатися.
– Ось із заступником голови Держлісагентства говорили про те, що немає можливостей працювати з інвестором як належить через законодавчу недосконалість. А от були якісь пропозиції, наприклад, у мисливстві чи в переробці дарів лісу, на які така багата Волинь, але не можна було реалізуватися?
– Щодо інвестицій, то через колізії на законодавчому рівні справді реалізуватися ми не можемо, а от співпраця з іноземцями є. І в галузі мисливства, і маємо переговори щодо первинного заморожування продуктів побічного користування. Іноземного бізнесмена сьогодні цікавить не так вкладання коштів на довгий період, як, наприклад, закупівля дикорослих плодів, їх швидка первинна обробка й отримання прибутку.
– Олександре Михайловичу, загалом такі заходи потрібні, як скажете?
– Дуже потрібні. Адже є чим похвалитися і що побачити. Є що запропонувати інвесторам і над чим працювати.
Оксана ЧУРИЛО
Фото автора
та з архіву ВОУЛМГ

«ЛВ» №9-10 2018р.