Мобільні рейдові групи виправдали себе

Шостого квітня 2016 року за ініціативи начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександра Кватирка було створено 20 груп оперативного реагування.
Зважаючи на те, що перед ними ставилося доволі амбітне та відповідальне завдання – а це недопущення порушень у сфері лісових взаємин, протидія незаконному видобутку бурштину, своєчасне виявлення та локалізація осередків загорання, проведення ревізій, контрольних відводів затримання і притягнення до відповідальності осіб, які здійснюють лісопорушення. Кандидати проходили ретельний відбір і здавали атестацію. Працівників груп реагування було забезпечено всім необхідним, а вдосконаленню їхньої роботи приділялося чимало уваги.
Зокрема було придбано радіостанції, переносні та стаціонарні, помпові рушниці, намети, ліхтарі та інше. Автомобілі (закупили нові «Рено Дастер») обладнанні GPS-трекерами та відеореєстраторами. Працівники груп забезпечені форменим одягом та взуттям єдиного зразка.
Проводилися тренінги та навчання на знання основ Лісового кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення. Були розробленні пам’ятки працівнику Державної лісової охорони, де чітко прописані повноваження, права та обов’язки, документальне оформлення протоколів, а також роз’яснення та рекомендації щодо поведінки при затриманні осіб, які скоїли порушення, працівники проходили атестацію. Досягнута домовленість про співпрацю та допомогу з органами національної поліції з можливим залученням їхніх працівників на проведення рейду.
Аналогів цьому в такому форматі досі немає в Україні.
Позаду – рік роботи. Підбито перші доволі вагомі підсумки. Варто визнати: додаткова лісова охорона себе цілком виправдала.
Протягом 2016 року групами оперативного реагування виявлено та притягнено до відповідальності 889 осіб, що скоїли порушення лісового законодавства (59% від загальної кількості), сума збитків за якими сягає 1,5 млн грн. У тому числі притягнуто до відповідальності 17 осіб, які займалися незаконним видобутком бурштину, вилучено 221 м3 незаконно добутої деревини. Всього лісовою охороною за дванадцять місяців роботи, тобто з квітня 2016 року по квітень 2017 року, оформлено 1514 протоколів на суму 3 млн 364 тис. грн. У тому числі групами оперативного реагування оформлено 1062 протоколи, що становить 70% від загальної кількості, на суму понад 2 млн грн. Як бачимо, цифри говорять самі за себе.
Особливо позитивно зарекомендували себе групи оперативного реагування ДП «Камінь-Каширське ЛГ», ДП «Ківерцівське ЛГ», ДП «Любешівське ЛМГ», ДП СЛАП «Любешівагроліс».
Окремо варто відзначити групу оперативного реагування ДП «Маневицьке ЛГ», працівникам якої вдається чинити суттєвий опір бурштинокопачам. Протягом року працівники цієї групи затримали 38 осіб, які здійснювали нелегальний видобуток бурштину (притягнено до відповідальності 17 осіб), при цьому вилучено 3 мотопомпи.
Звісно, не варто ідеалізувати. У роботі мобільних рейдових бригад є чимало недоліків. І на ці недопрацювання спеціалісти ВОУЛМГ постійно вказують та надають необхідні рекомендації.
Зрозуміло також, що кількість оформлених протоколів не завжди відображає реальний стан охорони лісу. Наприклад, не може малолісистий Горохівський та Локачинський адміністративні райони Волині рівнятися з поліським регіоном. Проте середня кількість складених протоколів на одного працівника всіх груп оперативного реагування протягом року становить 16 протоколів. І це суттєво.
Тож попереду – робота над удосконаленням. Адже лісистій Волині потрібна надійна охорона. Групи оперативного реагування є надійним помічником лісовій охороні у сфері збереження лісових ресурсів. Особливо від любителів легкої наживи. І особливо в області, де ліс для переважної частини мешканців завжди був і залишається єдиним засобом для виживання.
Світлана ДУМСЬКА
Руслан ВОЙЦЕХОВСЬКИЙ