Може, лісівників врешті почують?

25 вересня відбувся З’їзд лісівників України. До цього моменту за всю історію незалежної України з’їзд широкої лісівничої громадськості скликали тричі. До такого кроку зазвичай спонукають серйозні обставини. Це означає, що лісову галузь спіткали серйозні проблеми. А вони лежать на поверхні вже не один рік. Фінансування галузі відсутнє. Верховна Рада у законодавчих змінах посилює податковий тиск на лісове господарство. Незрозумілим досі є питання передачі лісів у концесію. Роботу лісівників та галузі загалом оцінюють через призму штучного розбурхування негативної суспільної думки. IV з’їд лісівників України мав стати поворотним етапом відродження українського лісівництва, поштовхом до подальшого сталого розвит­ку лісової галузі країни.

Скликаючи З’їд, лісівники України мали на меті за участі фахівців лісового господарства, урядовців, закордонних експертів, інвесторів, представників деревообробного сектору напрацювати спільні рішення щодо подальшого розвитку та реформування лісового господарства. Із надією, що цього разу лісівників почують, запрошували до спільної роботи Президента України, Прем’єр-міністра, народних депутатів, урядовців.
Врешті у зібранні взяли участь 442 делегати-лісівники з усіх куточків нашої держави. Під час тривалого засідання звучали виступи і фахівців лісового господарства, і запрошених, серед яких – народні депутати, очільники областей, керівники спеціалізованих вищих навчальних закладів, іноземні експерти з вагомим досвідом роботи у лісових підприємствах державної форми власності, які спеціалізуються на консультуванні лісових адміністрацій країн Східної Європи і Центральної Азії, колишні міністри лісового господарства, яким болить становище, в якому наразі перебуває лісова галузь. Усі разом шукали формулу збереження зеленого багатства в умовах теперішнього законодавства.

Потрібні зміни
– Потреба в проведенні з’їзду лісівників України саме в цей час зумовлена не тільки складною ситуацією, в якій опинилася лісова галузь, а перш за все – нагальною потребою у змінах, необхідністю перегляду самого ставлення до лісового господарства, підтримки його подальшого розвитку, – зауважує заступник голови Держлісагентства Володимир Бондар. – На жаль, протягом останніх років у суспільстві свідомо, з досить неодно­значною, на моє переконання, метою формується враження про неефективність і навіть протиправність ведення лісового господарства в країні.
…З поширенням звинувачень лісівників у вирубці та знищенні лісів поза увагою і урядовців, і громадськості залишається їхня щоденна робота з відновлення та захисту лісів, заліснення тих же вирубок, цілого комплексу природоохоронних та екологічних заходів, які здійснюють у лісовому господарстві.
…Не маючи бюджетного фінансування, лісогосподарські підприємства тільки за перше півріччя цього року спрямували понад 2,8 мільярда гривень із власних коштів на ведення лісового господарства. Грошові вкладення на 1 гектар порівняно з минулим роком зросли на 36,4%. В той же час відірвано кошти від зарплат працівників лісоресурсних областей і за їхньою згодою майже 70 мільйонів гривень скеровано як допомогу на південь і схід.
…Напередодні ми проаналізували сильні та слабкі боки вітчизняного лісівництва, його можливості та загрози, зробили, як практикують аналітики «SWOT-аналіз», тобто концентровану характеристику стану речей. І, якщо сильні та слабкі боки певною мірою відомі, то саме про загрози й можливості треба сьогодні говорити на з’їзді. При цьому важливо не «заговорити», не потопити це в купі планів заходів, дорожніх карт та окремих законопроектів, а реально опрацювати цілий комплекс практичних дій. Основою цього мають стати розробка та ухвалення національної лісової політики у вигляді добре продуманої, збалансованої та самодостатньої політичної і законодавчої платформи.
…Сьогодні на З’їзді присутні лісничі, помічники лісничих, майстри лісу, інженери лісового господарства – професіонали, практики, про яких у титрах пишуть: «Голов­ні ролі та виконавці». Тому за глобальними роздумами щодо лісової політики і стратегії, при визначенні практичних напрямків і дій слід першочергово врахувати думку тих, від кого, за великим рахунком, залежить успіх реальної, повсякденної роботи в лісі. Нам треба підняти і законодавчо закріпити статус лісничого. Потрібно спростити й очистити від паперової тяганини не тільки звітність, а й технологічні, виробничі процеси на рівні лісництва, лісгоспу.
…Прикро, але зараз лісовпорядкування через відсутність того ж фінансування та недолугі кадрові призначення перебуває в реанімації, а управління галуззю потребує зрячих поводирів.
Сьогодні наш громадський та професійний обов’язок полягає у протидії безапеляційному ігноруванню науково обґрунтованих і доведених практикою принципів та форм управління лісами й лісовим господарством країни.
Останні три роки Держлісагентство активно виступає з ініціативою запровадження в Україні національної інвентаризації лісів, яка раз і назавжди ліквідувала б спекуляцію у суспільстві щодо надмірної вирубки лісів. Держлісагентство із допомогою фахівців з Німеччини підготувало проекти всіх нормативно-правових документів, але ми до цього часу не впевнені, що зможемо розпочати польові роботи у 2019 році, оскільки проектом бюджету такі роботи знову не передбачені.

«Покричать
і заспокояться»?
– Цей З`їзд лісівників проходить у непростих умовах, – зауважив у доповіді Голова товариства лісівників України Юрій Марчук. – На сході України йде війна, гинуть солдати та мирні жителі, мільйони переселенців залишили домівки, наростає трудова міграція в ЄС. На цьому фоні наші проблеми сприймаються як незначні й оцінюються за принципом: «Покричать і заспокояться». Кому не ліньки, піаряться на проблемах лісу, не розуміючи, що спеціалістів, професіоналів виховують десятиліттями. Український ліс бачив війни і революції, був домівкою та ресурсом відновлення країни, але ніколи не був елементом піар-технологій. І що ми маємо: через падіння ВВП на одного жителя країна перемістилася на 88 місце в рейтингу ООН; недостатня увага розвитку промислового виробництва, випуску продукції з великою додатковою вартістю призводить до зменшення доходів населення; надмірне податкове навантаження; щорічно на карті України зникає до 20 сіл; не бачать перспективи й масово, за спрощеною процедурою, їдуть на навчання в Польщу наші діти, наші студенти масово влітку збирають ягоди у Німеччині.
Не думаю, що в цих проблемах винні лісівники. Але ми замість того, щоб розвиватися, щоб думати про перспективи, змушені виправдовуватися. Так, немає безгрішних, і в лісовій сім’ї не без «виродка». Але в цьому залі представники 50-тисячного колективу вимагають поваги до своєї праці. Вимагають поваги до себе і своєї праці десятки тисяч ветеранів, які вже не працюють, але ліс – це їхнє життя, вони ростили його. Більш як тисяча лісівників воювали у зоні АТО, близько 200 нагороджені бойовими відзнаками. Ми втратили на фронті 15 наших лісових побратимів, четверо загинули від рук браконьєрів та лісопорушників.
На лісову галузь неодмінно накладаються і природні виклики, спричинені змінами клімату та соціальним станом людей в лісових селах, відсутністю робочих місць, що призводить до нелегальних рубок, браконьєрства, нелегального видобутку корисних копалин. Можливо, з Києва не видно, як безконтрольно видобувають природні ресурси на місцях, знищують лісові масиви. Чому в Європі немає нелегальних рубок? Бо вони передусім – основний індикатор соціального стану населення на селі, та й крадену деревину нікуди продати. Чи можливо розв’язати ці проблеми, суто ввівши кримінальну відповідальність? Лише частково. Потрібні робочі місця, потрібен розвиток села, потрібна серйозна державна підтримка. Ми вже сьогодні маємо дефіцит на Поліссі і в Карпатах робітників, водіїв, трактористів. Станочнику, який в нас отримує 10 тис. грн зарплати, в Польщі платять 25 тис. грн, а в Німеччині – вдвічі більше.
Тому проблеми лісу – це проблеми комплексного розвитку держави, фермерства, малого і середнього бізнесу на селі, глибокої переробки деревини. Нам потрібно відійти від політичного популізму, фейків та брехні. І, мабуть, для того, щоб уберегти ліси від змін клімату, нам потрібно в першу чергу зберегти професійні кадри у лісовому господарстві при зміні Урядів, політичної та партійної кон’юнктури…

звернення
У результаті лісівники підписали звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо потреби в нагальному залагодженні проблем лісової галузі України та створенні Міністерства лісового господарства й деревообробної промисловості України з переданням до сфери його управління всіх лісів країни. До Верховної Ради України звернулися з вимогою невідкладно розглянути й ухвалити проекти Законів, зареєстровані у Верховній Раді. А саме: «Про внесення змін до Лісового кодексу України»; «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України; «Про внесення змін до пункту 256.3 статті 256 Податкового кодексу України; «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективного ведення лісового господарства та посилення охорони лісів». Окрім того, передбачити у загальному фонді бюджету України на 2019 рік додаткові кошти за бюджетною програмою «Ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів». А також терміново внести зміни в Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» щодо відміни обкладення лісових земель земельним податком та ухвалити Закон України «Про ринок деревини».
Від Уряду лісівники вимагають виконати Указ Президента нарешті створити у державному бюджеті фонд фінансування лісового господарства; внести зміни в державний бюджет 2019 року та профінансувати лісогосподарські заходи в лісах півдня і сходу України; затвердити Програму «Ліси України до 2030 року». А також розробити й ухвалити комплексну програму розвитку деревообробної галузі. Призначити у встановленому порядку Голову Державного агентства лісових ресурсів України та Першого заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів України. Збільшити удвічі державне замовлення на підготовку у вищих навчальних закладах спеціалістів лісогосподарських та деревообробних спеціальностей. Разом з Національною академією наук України та Національною академією аграрних наук України створити спеціальну наукову комісію з вивчення процесу масового всихання лісів та розробки науково-практичних рекомендацій щодо боротьби з цим явищем і виділення на ці цілі відповідних коштів.
Для забезпечення сталого управління лісами, що відповідає міжнародним вимогам, треба започаткувати розробку та ухвалення Національної лісової політики як Закону України. Завершити розмежування повноважень щодо здійснення державного контролю та господарювання шляхом реформування системи державної лісової охорони. Забезпечити фінансування робіт із національної інвентаризації лісів для отримання достовірної та оновленої інформації щодо лісового фонду України. Запровадити прозорий ринок деревини, орієнтований на стимулювання її глибокої переробки, та ухвалити відповідний закон.

резолюція
«Про критичний стан українсь­ких лісів»
Прогноз дуже невтішний. Ми не можемо вплинути на клімат. Вихід полягає у концентрації зусиль в осередках враження та у системній адаптації наших лісів до глобальних кліматичних змін.
З цього приводу ми вимагаємо від Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України законодавчо ввести в окремих областях та лісових угіддях, вражених масовим усиханням соснових насаджень, тимчасовий особ­ливий режим лісокористування і лісозахисних заходів. У зоні дії особливого режиму для забезпечення ефективної протидії всиханню лісів треба внести зміни в наступні законодавчі акти: у Санітарні правила в лісах України щодо граничної повноти насаджень, за якої призначають суцільні санітарні рубки, та їхньої мінімальної площі; у закон України «Про оцінку дії на довкілля» щодо оцінки планової діяльності в лісовому господарстві; у Правила поліпшення якісного складу лісів щодо граничної повноти насаджень, призначених у рубки, із формування й оздоровлення лісів; у Постанову Кабінету Міністрів України «Про врегулювання питань відносно спеціального використання лісових ресурсів» щодо встановлення граничних термінів вивезення деревини з лісів, пошкоджених короїдом; у закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони тваринного світу» щодо виняткового проведення санітарних рубок у лісах, пошкоджених короїдом в період масового розмноження диких тварин – з 1 квітня до 15 червня.
Звертаємося до засобів масової інформації, журналістів, користувачів та дописувачів соціальних мереж: ми дуже розраховуємо на вашу підтримку та порозуміння, особливо в питаннях спасіння українських лісів від загрози всихання, пропонуємо подолати упереджене ставлення до лісівників, враховувати нашу професійну думку та фаховий досвід під час висвітлення та поширення інформації щодо ведення лісового господарства й лісокористування.
Ми – за чесність та об’єктивність у наших стосунках.

заява
«Щодо податку на лісові землі»
Ми, делегати IV з’їзду лісівників України, заявляємо про свою рішучу підтримку колективного звернення громадських організацій лісового, наукового, лісопромислового та мисливського спрямування до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, міністерств та відомств з приводу законопроекту «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств».
На жаль, уже після цього колективного звернення, незважаючи на вагомі аргументи, законопроект набув чинності Закону з 15 серпня 2018 року та містить поправку щодо фактичного подвійного оподаткування лісогосподарських підприємств, яке веде до швидкого зубожіння та банкрутства цілої галузі.
Ми повністю поділяємо громадську думку, позицію багатьох обласних та районних рад, що внесення цієї поправки в достатньо продуманий закон, спрямований на підтримку фермерських господарств, не відповідає нормам цього закону. Ця поправка спричинить значний суспільний резонанс і збільшить соціальну напругу перш за все у сільській місцевості. Вона є деструктивною, спрямованою на розвал лісогосподарської галузі, конфлікти з місцевими громадами та сільським господарством.
Ця поправка заблокує інвестиції в деревообробну промисловість та унеможливить створення нових робочих місць у лісових регіонах України.
Підготувала Оксана ЧУРИЛО
Фото надала прес-служба Держлісагентства України
P.S. Сподіваємося, лісівників почують, інакше вони попереджають: на підтримку рішення З`їзду з 1 листопада будуть проводити соціальні акції.

«ЛВ» №9-10 2018р.