Морські етюди

«Ті, хто починає новий день із зустрічі з морем, не можуть бути злими або нещасними. І яке це море – літнє чи зимове, – не має значення. Коли бачиш, як прокидається сонце, як м’яко потягується вода, мружачись від перших променів, розумієш, що зовсім не важливо, на чому спати, що в тебе є і куди треба поспішати після того, як прокинешся. Головне – дочекатися ранку, щоб відкрити очі і обійняти поглядом море», – пише Єльчин Сафарлі у «Якби ти знав».
Дійсно: хто не любить моря? Хіба бувають такі? Напевно, ні. А що ми знаємо про моря та океани? Та поверхня Марса вивчена краще, ніж океанське дно на Землі!
Особливо, якщо мова йде про те, що діється на глибині, яку ніколи не освітлює сонячне світло. Втім, це питання часу. Допитливе людство рано чи пізно добереться до всіх таємниць природи, включаючи цю.
Але є й те, про що людина вже знає. Насамперед, що серед 63 морів і 4 океанів, які є у світі, найчистіша вода у морі Уеддела, що омиває узбережжя Антарктиди. Найглибше море – Філіппінське. Його максимальна глибина становить 10265 метрів. А Саргасове море займає найбільшу площу з усіх морів землі. Крім того, Саргасове море – єдине, розташоване посеред океану. Найменше за площею море – Біле. Найтепліше – Червоне. Воно ж найбрудніше. У Червоне море не впадає жодної річки. Найхолодніше море в світі ­– Східно-Сибірське. Наймілкіше – Азовське. Його глибина ніде не перевищує тринадцяти з половиною метрів. З усіх морів саме Середземне омиває найбільшу кількість держав. Найдовша гірська гряда на Землі розташована під водою. Це Середньоокеанський кряж довжиною понад 50 тисяч кілометрів, він оперізує всю планету. Північне море і Балтійське не змішуються через різну щільність води в них.
Моря та океани покривають 71% поверхні планети і містять 99% її водних запасів. У морській воді міститься близько 20 мільйонів тонн розчиненого в ній золота. Середня температура вод світового океану +3,5 за Цельсієм. 75% найбільших міст Землі розміщені на узбережжях. 80% населення планети проживає на відстані не більше 100 кілометрів від берега моря або океану. Колись територія, нині зайнята Середземним морем, була сушею, але потім – через підвищення рівня світового океану – води Атлантичного океану потрапили сюди через Гібралтарську протоку. На дні морів і океанів знаходиться близько трьох мільйонів затонулих суден. Під Азією існує величезний підземний океан. На морському дні теж течуть річки. Вони складаються з пластової води і не змішуються з морськими водами.
У морській воді міститься така кількість солі, що коли її витягти, можна було б покрити нею всю сушу, причому – багатометровим шаром. Морські хвилі можуть досягати висоти в 40 метрів. Особливо небезпечні для судна блукаючі хвилі. На морському дні є гарячі гейзери, що викидають нагріту до 300-400 градусів за Цельсієм воду, але вода не закипає через жахливий тиск. Моря і океани містять 99% всього життєвого простору Землі. Життя вперше зародилося саме в морі. Морський лід, якщо його розтопити, можна пити, він буде тільки трохи солонуватий.
Наш кор.
Фото Оксани ЧУРИЛО

«ЛВ» №7-8 2018р.

Капакабана
Індійський океан
Індійський океан
Крим. Чорне море
Середземне море