Мільйони для «Цуманської пущі»

SONY DSC

Минулого номера у коментарі до статті «Коли губляться звірі?» ми писали, що надіслали запит щодо функціонування Ківерцівського Національного природного парку до Міністерства екології та природних ресурсів України. Відтак, отримавши відповіді на запитання, повідомляємо про це вам, шановні читачі.
Національний природний парк «Цумаська пуща» створений на виконання Указу Президента України від 22.02.2010 року №203 «Про створення Ківерцівського національного парку «Цуманська пуща». Спеціальна адміністрація парку утворена в кінці 2015 року та налічує 64 посади», – пишуть із Києва.

Але, як повідомляють у Міністерстві екології, документи, що підтверджують право користування земельними ділянками у Парку, наразі відсутні.
Щоквартально Парк звітується перед різними структурними підрозділами Мінприроди про результати діяльності. До редакції надіслали відповідні звіти за 2016 рік.
Також департамент із заповідної справи повідомляє редакцію «Лісового вісника», що фінансування Парку здійснює Мінприроди як головний розпорядник бюджетних коштів. Так, на утримання та розвиток Парку в 2016 році із загального фонду Державного бюджету виділили 1 мільйон 472 тисячі гривень.
У звіті працівників НПП за 2016 рік, який вони надіслали Києву, читаємо: протягом року працівники парку за співпраці з ДП «Цуманське ЛГ» проводили облік та інвентаризацію об’єктів сосново-дубових насаджень. У 2 та 3 кварталі створювали базу даних червонокнижних об’єктів, підтвердили наявність 30 представників червонокнижної флори та занесли їх місцезнаходження у базу даних з прив’язкою до координат GPRS. Протягом року на території Парку знайшли 7 тварин, які занесені в Червону книгу України. У розділі «здійснити облік фауни у розрізі користувачів мисливських угідь» читаємо: облікували зубра на площі 18 тис. га та узагальнили кількість рідкісних тварин та птахів на території Парку по 5 користувачах мисливських угідь. Також керівництво НПП звітується, що покращили кормову базу, – заклавши 2,4 га кормових полів.
Цікаво, що плануючи захід – збереження популяції зубра у НПП, тут очікували поліпшити середовище перебування червонокнижного велетня, створити належні умови для розмноження його у природних умовах, розведення та розселення. Як результат – прозвітували лише про створення кормових площадок та висаджування кущових порід дерев, не зазначавши, скільки штук таких дерев висаджено, на якій території вони ростуть та де знаходяться кормові бази, створені НПП. А от пишучи про семінари та бесіди, у звіті стоять конкретні цифри: 14 і 60 відповідно.
Також для зубра планували створити резервні центри відтворення, очікуючи від такого заходу покращення умов перебування та проживання тварини. Але… У графі «фактично зроблене» – нічого не стоїть. Можливо, благі наміри перенесли на цей рік?
У розділі «охорона та захист» – публікації у ЗМІ (24), виготовлення та розповсюдження друкованого матеріалу (2 270); протягом року виготовили та відремонтували 85 охоронних і 3 ме­жових знаки.
Велику роль у вивченні флори і фауни парку відіграють волонтери з «WWF в Україні», а у пояснювальній записці йдеться ще про співпрацю із науковими інститутами.
А ще, як звітує Києву НПП, минулого року тут створено 5 веломаршрутів, 1 автомарштут та 1 водний маршрут.
На техніку: фото, комп’ютери, навігатори, принтери і т. д. у «Цуманській пущі» витратили трохи більше 246 тисяч грн. Ще кілька тисяч на канцтовари, встановлення бухпрограм та господарчі товари.
Із Києва повідомляють, що цього року «Цуманську пущу» планують профінансувати на 4 мільйони 218 тисяч гривень. У департаменті вказують, що ці кошти НПП планує спрямувати на природоохоронну, еколого-просвітницьку та наукову діяльність.
Що ж зроблять цього року працівники «Цуманської пущі», отримавши фінансування у чотири рази більше, ніж минулоріч? Бо Мінприроди, виділяючи таку суму, вочевидь, на них покладає великі сподівання, враховуючи, що Черемський природний заповідник (найвищий статус заповідності) цього року отримав лише трохи більше мільйона гривень, а у минулі роки це були ще менші кошти.
Принагідно зауважу, що на сайті Ківерцівського НПП стоїть інформація про те, що під час обліку зубра цієї зими підтвердилося існування двох стад: 9 і 11 зубрів. Проте, за нашою інформацією, самі ж працівники НПП розповідають про те, що такого не може бути, тож цілком можливо, що волонтери та активісти бачили тих же тварин у різних місцях. Та й у звіті за 2016 рік, який працівники Ківерцівського національного парку надавали Міністерству екології, чітко написано: згідно з осінньо-зимовим обліком, виявлено вільне стадо в 11 особин на підгодівельному майданчику урочища «Згарана піч», одного самця у кварталі 14 Звірівського лісництва Ківерцівського ЛГ та 2 зубри у вольєрі.
Можливо, окрім рахувати та перераховувати, що дуже важливо, закупити електронні чіпи для кожного зубра (їх же не так багато) і не бігати за ними, як у первіснообщинному ладі. А також виконати запланований пункт про резервні центри відтворення та покращення умов проживання і розмноження волинських велетнів…
Оксана ЧУРИЛО
Фото автора