Краків – одне з найбільш старовинних міст у Польщі. Офіційна назва – Столичне Королівське місто Краків, адже саме тут протягом семи століть коронували всіх королів Польщі. Це надзвичайне місто над Віслою, якому надано звання Європейського міста культури, центр Кракова внесено до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Щоденно культурна столиця, а колись і справді столиця Республіки Польщі, приймає туристів з усього світу. І недарма тут так багато відвідувачів, адже у це місто можна справді закохатися… Варто лише раз приїхати – і наступні поїздки вже автоматично заплануються.
У Кракові неймовірно гарна старовинна архітектура, безліч історичних пам’яток, та й сама атмосфера тут особлива. Увечері, гуляючи біля палацу або головною площею Сукенніце та її бічними вулицями, на секунду заплющивши очі, можна враз опинитись у середньовічному місті, де навіть у повітрі відчутний запах, а вітер розносить відлуння тих далеких часів. Так гарно, що аж моторошно…
Краківська Площа Ринок – серце міста. Її прикрашають криті торгові Суконні ряди (Сукенніце), готичний костьол Діви Марії, невеликий костьол святого Войцеха, башта Ратуші, в підземеллях якої збереглися середньовічні кімнати тортур, а нині працюють театральна сцена та кав’ярня. Усе це оточують прегарні кам’яниці, кожна з давньою і цікавою історією. Кожен провулок та будинок шепоче свою старовинну казку або ж легенду…
Посеред Ринку – пам’ятник Адаму Міцкевичу, біля якого традиційно всі домовляються про зустрічі. Також Краків має свій королівський шлях. Як колись урочисті кортежі монархів, послів та достойних гостей, так і в наш час прямують ним туристи й любителі старого Кракова. Починаючи з площі Яна Матейка, через готичний Барбакан і Флоріанські ворота, вулицею Флоріанською, де постійно збираються художники й експонують свої роботи, через Ринок, далі вулицею Гродською з її бароковими оздобами та костьолом святих Петра і Павла і врешті середньовічною, найбільш мальовничою вуличкою Канонічною можна дійти до Вавельського узгір’я.
Біля підніжжя Замку, над самою Віслою – печера Краківського Дракона. Нерідко можна почути від жителів Кракова легенду, що дуже схожа за змістом на українську про Кирила Кожум’яку, за якою Смок – потвора, що дихає вогнем, пожирала найвродливіших польських дівчат. Історії майже ідентичні. Українського Змія було переможено у водах Дніпра, а Краківський Смок луснув на березі Вісли. Нині він є одним із символів Кракова – зовсім не страшний, у сучасних скульптурах та іграшках часто усміхнений, вбраний у краківську шапку-конфедератку.
Ще одне місце, яке варто побачити, – це театр імені Юліуша Словацького, розташований також в центрі міста. Театр постійно ставить п’єси з 1893 року. Це одна з найбільш авторитетних і шанованих польських сцен. Будівля, зведена за проектом Яна Завейського, входить до числа найбільш цінних пам’яток архітектури еклектичного стилю в Європі. Його унікальний зовнішній вигляд вражає, а на фасаді є напис: «Краків – центр національного мистецтва». На фронтоні будівлі встановлено скульптури Мечислава Завейського, Тадеуша Блотницького, Альфреда Дауна. Інтер’єри прикрашені розмаїттям фресок віденських художників та дизайнерів. Поряд зі сценою збереглася старовинна гримерка знаменитого актора Людвіга Сольського.
Також тим, хто читав або чув історію про чоловіка, який у Другу світову війну врятував від смерті понад тисячу євреїв, буде цікаво відвідати музей Фабрика Шиллера. Побачені експонати та сама територія музею однозначно не залишать вас байдужими.
Місце, що також належить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, – Казімєж. Це колишній єврейський район, де розташовано сім синагог, дві з яких працюють і зараз. Також тут досі функціонує відомий єврейський базар. Ці квартали просякнуті історією, гуляти цими вуличками – саме задоволення.
Кожне місто особливе по-своєму. І Краків – аж ніяк не виняток. Побувавши тут, можна відверто сказати, що він вражає і перевершує всі очікування…
Ляна ЧУРИЛО
Фото автора, Оксани ЧУРИЛО та з інтернет-джерел

ЛВ, №1-2, 2019р.