Міфічний фінський ліс


На околиці фінського села Паріккала, за 45 км від міста Іматра, над самісінькою дорогою є «Містичний ліс». Принаймні, так його називають фіни. Рекомендую обов’язково відвідати, але в жодному разі не робити висновків. Ні про що. Побачивши все, самі зрозумієте чому.
Одразу зазначу: мої думки суб’єктивні. Але чесні.
«Містичний ліс» створений скульптором Вейо Рьонкьосеном. Відповісти на запитання, ким був цей Вейо – генієм чи ж просто (пробачте мою відвертість) людиною з хворою психікою, отак сходу важко. Бетон, залізо і справжні вставні щелепи, які скульптуру дарували його друзі-стоматологи, – з цього автор наліпив своїх людей-зомбі. І так – із півтисячі.
Про самого Вейо відомо дуже мало: він ніколи не спілкувався з журналістами. Лише зрідка перекидався парою слів з сусідами. Втім, чого чекати від людини, яка в 17-річному віці стала відлюдником і тільки те й робила, що ліпила свої скульптури аж до самої смерті.
Народився в 1944 році. Батьки мріяли, щоб Вейо став стоматологом, і він деякий час навчався в медичному коледжі. Однак незабаром став круглим сиротою. На успадковані гроші він купив ділянку землі на околиці фінського села і збудував там невеликий одноповерховий котедж. І оскільки спадок дозволяв молодій людині існувати безбідно, він кинув коледж і оселився в глушині. Ну а далі розповідати нічого. За невеликим винятком.
Коли кількість скульптур уже сягнула десятків, у «Містичний ліс» (Patsaspuisto), як назвав його творець, потягнулися… туристи. Власник котеджу не забороняв їм споглядати на свої роботи, все було (і досі є) абсолютно безкоштовно (а таке, скажу вам, у Фінляндії вдень із вогнем не знайдеш).
Єдине, що робив Вейо, це залишав на видному місці книгу відгуків. Місцеві кажуть, що у нього накопилося кілька десятків цих книг, в яких залишили записи сотні тисяч відвідувачів!
То як вам цей факт? А якщо до нього додати, що сьогодні «Містичний ліс» є одним із найпопулярніших туристичних зупинок у Фінляндії? І зайшовши сюди, справді цікаво подивитися на цих зомбо-людей? І при цьому послухати історії, що вночі вони оживають і починають ходити туди-сюди, як в американському фільмі жахів?
Словом, така вже людська природа. І з нею не посперечаєшся. А від геніальності до шизофренії, кажуть психотерапевти, один крок…
Світлана ДУМСЬКА
Фото автора
ЛВ 1-12 2017