Найстаріший у світі ліс

Американський континент вважається місцем, де були перші ліси. В середині XX століття під час створення греблі в районі гірського хребта Катскілл на території сучасного штату Нью-Йорк було знайдено сліди дерев, що росли тут 380 мільйонів років тому – в кінці девонського періоду. Саме у той час на суші з’явилися перші хребетні й примітивні деревоподібні рослини.

Нещодавно міжнародна група вчених продовжила пошуки, розширивши їх ділянку. Цього разу розкопки вели в старому гірському кар’єрі, розташованому приблизно в 40 км від місця попередньої знахідки. Ідея себе виправдала: дослідники виявили скам’янілу кореневу систему дерев.
Знайдений в місті Кайро ліс простягався від Нью-Йорка до Пенсільванії та за її межі. Його вік становить близько 386 мільйонів років. Отже, знайдений ліс виявився старшим на 2-3 мільйони років, ніж найстаріший з раніше знайдених лісів у Гільбоа, також в штаті Нью-Йорк.
«Такі ліси трапляються вкрай рідко. Щоб справді з’ясувати, як дерева почали витягати вуглекислий газ з атмосфери, нам потрібно зрозуміти екологію і середовище існування найбільш ранніх лісів», – заявив учений зі Школи наук про Землю та океани Кардіфського університету Кріс Беррі.
За словами учених, цей ліс видався б дивним для сучасних людей. У ньому виростали десятиметрові безлисті дерева з масивними стовбурами, короткими гілками, що нагадують стебла селери, а також дрібним стрічкоподібним корінням.
Давні дерева розмножувалися за допомогою одноклітинних спор, а не багатоклітинним насінням. У стародавньому лісі було три види дерев: cladoxylopsides – схожі на примітивні папороті без плаского зеленого листя (були поширені в районі Гільбоа). У скам’янілостях також було виявлено дерево під назвою Archaeopteris, яке віддалено нагадує сосну, але замість голок на ній росло щось схоже на гілки папороті. Archaeopteris також відрізнявся величезним деревоподібним корінням. Єдиний приклад третього виду – дерево, яке вченим не вдалося розпізнати.
«Коли тут існував древній ліс, ця частина долини Гудзона була дельтою річки, саме тому скам’янілості риб було знайдено в тому ж кар’єрі, що й рештки скам’янілого лісу», – йдеться у повідомленні, опублікованому в журналі Current Biology.
Також в доісторичному лісі майже не було живих мешканців. Так, перші динозаври з’являться тільки через 150 мільйонів років. Основними мешканцями лісу були схожі на багатоніжку істоти та інші примітивні комахи, частина яких з часом навчилася літати.
Учені стверджують, що у міру того, як рослини розвивали товсте, довгоживуче, багате на вуглець деревне коріння, вони всмоктували вуглекислий газ з атмосфери, докорінно змінюючи глобальний склад повітря нашої планети. Таким чином рослини стали значними поглиначами вуглецю з молодої атмо­сфери Землі. Цей ліс розкриває ключову віху в історії клімату планети.
Наш кор.

ЛВ №1 (94-95) (20.02.2020)