На Евересті через танення льодовиків знаходять тіла давно загиблих альпіністів

На схилах гори Еверест (Джомолунгма) через танення льодовиків в останні роки все частіше знаходять тіла загиблих альпіністів. За десятиліття, що минули з початку сходження на пік, у цих місцях загинуло майже 300 альпіністів.
Дві третини з них залишаються похованими під товщею снігу й льоду, пише Бі-Бі-Сі. Рекордним за кількістю смертей був сезон 2015 року, коли через зсуви та при сходженні лавин загинули 24 людини.
Усього вершину Евересту намагалися підкорити понад 4 тисяч людей. Усе більше даних вказує на швидке танення льодовиків в районі Евересту і в цілому в Гімалаях. Дослідження 2015 року показало, що проталини на льодовику Кхумбу, який альпіністи перетинають перед початком підйому на пік, збільшуються в розмірах і з’єднуються між собою.
У 2016 році непальські військові осушили озеро Імджа біля підніжжя гори, яке переповнилося водою в результаті швидкого танення сусідніх льодовиків. Інша група гляціологів з Британії в минулому році провела буріння на поверхні льодовика Кхумбу і виявила, що лід у ньому має більш високу температуру, ніж очікувалося.
Підняті проби льоду показали температуру всього мінус 3,3 градуса за Цельсієм, що на 2 градуси перевищує середню річну температуру повітря в цьому районі.
«Через глобальне потепління льодовики на гірських схилах швидко тануть, і тіла загиблих, які були приховані льодом усі ці роки, стають видимими», — говорить шерпа Анг Тенцінг, колишній президент Непальської альпіністської асоціації. «Ми й раніше спускали з гори тіла альпіністів, які загинули нещодавно, але тепер на поверхні все частіше показуються тіла людей, які пролежали там десятки років». У 2017 році над табором №1 стала видна рука загиблого альпініста.
Закони Непалу вимагають поховання таких тіл, і операторам, які організовують експедиції на Еверест, довелося найняти професійних носильників-шерпів, щоб евакуювати тіло. У тому ж році ще одне тіло з’явилося на поверхні льодовика Кхумбу.
Ці місця мають також назву Льодопаду Кхумбу. Саме тут в останні роки знаходять більшість тіл загиблих альпіністів. Іншим місцем, де все частіше виявляють такі знахідки, є район табору №4, також відомий як Південне сідло, на кордоні між Непалом і КНР. Однак не всі тіла з’являються з-під льоду через танення льодовиків.
На думку альпіністів, льодовик Кхумбу, як і інші, рухається вниз, що призводить до оголення гірських порід. «Через рух льодовика Кхумбу ми іноді бачимо тіла загиблих альпіністів, — каже Тенцінг Пандей Бхоте, віце-президент Непальської національної асоціації гірських провідників. — Але більшість альпіністів психологічно готові до такої зустрічі». Багато років такі тіла у важкодоступних місцях служили орієнтирами для людей.
Наприклад, тіло індійця Цеванга Палжора, який загинув у 1996 році, відзначає висоту 8500 метрів і має свою назву — «Зелені черевики» (за яскраво-зелене взуття загиблого). Евакуація тіл загиблих у важкодоступних місцях — складна і дорога справа. В середньому така операція обходиться в 40-80 тисяч доларів. «Однією з найскладніших таких експедицій стала евакуація [тіла] з висоти 8700 метрів, біля самої вершини, — каже Анг Тенцінг. — Тіло цього нещодавно загиблого альпініста було повністю замерзлим і важило 150 кг, і лежало воно у вкрай важкодоступному місці на великій висоті». Альпіністи й провідники знають, що будь-яке рішення про евакуацію тіла є вкрай складним. «Більшість людей воліє в разі смерті залишатися в горах», — говорить Алан Арнетт, відомий альпініст і письменник. «Тому необхідно розуміти, що такі тіла евакуюються тільки в тих випадках, коли про це просять родичі або вони заважають іншим альпіністам».
Раніше УНІАН повідомляв, що китайські чиновники вирішили закрити базовий табір Евересту в Тибеті для туристів на невизначений термін, щоб прибрати сміття, яке накопичилося.