На київщині ліс садили різні нації, покоління і… ранги

 

Керівництво Державного агентства лісових ресурсів, представники делегації із Республіки Словенія, вихованці Комарівського та Ніжиловицького учнівських лісництв, а також працівники Небилицького лісництва Державного підприємства «Макарівське лісове господарство», що на Київщині, долучилися до Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках».
У 2013 році Генеральною Асамблеєю ООН 21 березня проголошено Міжнародним днем лісів. Цей день відзначають в усіх країнах світу. Кожного року Продовольча та сільськогосподарська організація ООН визначає тематику святкувань із метою пропагування значення лісів та лісового господарства для суспільства.

Цього року Міжнародний день лісу відзначається під гаслом «Ліс та енергія». Державне агентство лісових ресурсів України в цьому році проводило 12-ту акцію «Майбутнє лісу у твоїх руках». Акція тривала до Дня довкілля, який цього року в Україні відзначили 15 квітня.
– Основне задання лісівників – піклуватися про лісовий фонд та збільшувати відсоток лісистості країни до оптимальних 20-ти, а основна функція Держлісагентства – відновлення та створення нових лісів. Садіння лісу виховує культуру бережливого ставлення до природи, особливо, коли до посадки лісу долучаються цілі родини, школи, установи та студентство. Акція має передусім соціальний характер, – зазначила т.в.о. голови Держліс­агентства лісових ресурсів України Христина Юшкевич.


За її словами, орієнтовний обсяг відтворення лісів у 2017 році становитиме понад 50 тис. га, в тому числі нові ліси будуть насаджені на площі близько 2 тис. га. Лісогосподарські підприємства, які входять до сфери управління Держлісагентства, забезпечать своєчасне відновлення лісів на зрубах минулого року.

Юні лісівники, а це учні місцевих шкіл – Дмитро Мельниченко, Наталія Цебенко, Володимир Якубів, Ніна Тресовська, Олександр Нікітін, Яна Борук та інші друзі лісу на чолі з педагогами Мариною Кравець та Любов’ю Лопугою вже кілька років поспіль беруть участь у створенні нових лісів. Минулого року цими учнівськими лісництвами створено разом більше 15 гектарів лісу, зібрано близько тонни лісового насіння різних порід дерев, а ще вихованці беруть участь у різних обласних та районних еколого-просвітницьких заходах та конкурсах, на яких здобувають призові місця.
Послухаємо їх думки з цього приводу.
«Учнівське лісництво працює з 2008 року. Нас не багато, всього 20 чоловік – це учні 7-11 класів, але робимо для нашого лісу чимало. За допомогою лісівників у нас в НВО створено кабінет лісництва, в якому займаємося. Саджати ліс – це просто чудово. Минулого року ми висадили близько 8 гектарів лісових культур. Вважаю, що до таких акцій варто залучати якомога більше учасників. Не секрет, що на сьогодні екологія та чистота довкілля є чи не найболючішою темою не лише для Київщини, а й загалом для України. Тому акцентування уваги наших учнів на темі збереження довкілля, примноження лісових насаджень – обов’язок кожного…», – говорить Марина Кравець – керівник Ніжиловицького учнівського лісництва, заступник директора з навчально-виховної роботи Ніжиловицького НВО.
Любов Лопуга – керівник Комарівського учнівського лісництва, педагог Комарівського НВО: «Наше учнівське лісництво створено 13 років тому. Загалом же співпрацюємо з лісгоспом 35 років. Дехто з дітей уже обрав професію лісівника і працює в лісовому господарстві, а хтось – вчиться в лісовому коледжі. У минулому році учнівське лісництво висадило лісових культур на площі 11 гектарів. У поточному вже більше 7 гектарів. Діти з задоволенням ідуть працювати в ліс. Лісгосп виплачує їм заробітну платню, допомагає матеріально школі у проведенні випускних вечорів, ремонті. Загальновідоме правило: праця єднає людей. Сьогоднішня наша праця на посадці дерев має дуже благородну мету – ми всі разом садимо ліс для наступних поколінь. Думаю, й кожному із сьогоднішніх учасників заходу вже через кілька років приємно буде прийти на цю ділянку і просто помилуватися юними соснами, берізками та дубками».
Олександр Нікитін, учень Комарівського НВО: «У подібних акціях я брав участь уже багато разів. Крім садіння лісу, збирав жолуді, проводив догляди за лісовими культурами. А ще пишу конкурсні роботи. Вже сьогодні маю куди навідатися, аби перевірити, як ростуть деревця, посаджені в минулі роки. І нехай робота досить тяжка, але ті тендітні саджанці, що вирівнюються в один рядочок там, де пройшли люди на посадці лісу, тішать око так само приємно, як і якась велика справа, зроблена будь-коли в житті».
Учасники акції висадили саджанці на зрубах минулого року площею 3 гектари, а це, за словами лісівників, близько 24-х тисяч однорічок сосни звичайної, берези, дуба червоного.


– Наше господарство стало одним із перших в області, що долучилися до Всеукраїнської акції «Майбутнє лісу у твоїх руках», – каже лісничий Небилицького лісництва «Макарівського ЛГ» Євген Очеретюк. – Цьогоріч макарівські лісівники мають вдосталь роботи в цьому плані. Зокрема, маємо посадити близько 150 гектарів нових насаджень. Весна додасть турбот і на догляді та доповненні насаджень сосни звичайної, дуба червоного та черешчатого на площах, що були створені в минулих роках. Все це – основні вектори роботи лісівників, що спрямовані на захист, охорону та примноження лісових масивів. Приємно спостерігати, як поруч із дорослими старанно працюють діти. Це значить, що вони сповна розуміють ту відповідальність, яку на них покладено, а ще усвідомлюють, що працюють для свого майбутнього. Відтак, маємо світлу віру в майбутнє наших лісів, наших дітей і нашої Батьківщини.
Сергій ГВОЗДЕЦЬКИЙ
Фото авто

ЛВ. №3-4. 2017