Нотатки натураліста. В медові пахощі закуталися віти


На вулиці спека… Літо в розпалі… Хтось відпочиває, а хтось якраз сумлінно працює, як бджілка. Саме з цим заняттям пов’язана назва місяця липня. Другий місяць літа називають іще липцем на честь липового меду. На цей місяць припадає період основного медозбору. Також сьомий місяць має декілька діалектних назв: «білень», адже в давнину цього місяця білили полотно, «косень» – починають косити трави, «кивень», бо в липні літає багато різних комах, а особливо оводів та мух, тож коні, відганяючи їх, кивають головами. З цього ж приводу ще існує назва «ґедзень». Інші назви походять здебільшого від назв літніх робіт та погодних явищ.
В медові пахощі закуталися віти,
Спекотний місяць липнем нарекли.
Солодка млість розлита у повітрі,
Канікули зеніту досягли. 
Англійська назва July походить від імені відомого давньоримського полководця Юлія Цезаря.
Маківка літа, найбільш спекотний і лінивий місяць року, багатий на свята.
Мало хто знає, що існує таке свято, як Всесвітній день поцілунків. Його выдзначають 6 липня. Це свято вигадали в Британії і воно близько двадцяти років тому було затверджене ООН як міжнародне. У багатьох країнах цього дня проводяться цікаві конкурси, ставляться рекорди, відбуваються змагання, розігруються призи. Словом, день минає доволі насичено і приємно.
7 липня – День працівників природно-заповідної справи.
Одне із найбільших свят року – День святих апостолів Петра і Павла, відзначають 12 липня. Цим днем закінчується довготривалий Петрів піст і закохані можуть починати готуватися до весіль. Згідно зі Святим письмом, Симон та Андрій – два брати-рибалки, перші учні Ісуса Христа. За велику віру Ісус дав Симону ім’я Петро, яке перекладається як «камінь», і пообіцяв, що на цьому камені буде збудована його перша церква.
Також цього дня святкують День рибалки.
20 липня – День шахів.
Це свято відзначає аж чверть всього населення планети, справжні шанувальники шахів та логіки. У цей день шахісти розповідають про свої цікаві випадки, діляться досвідом, навіть розкривають секрети і, звісно ж, грають.
Що ж, перейдемо до завершального місяця літа – серпня. Серпень – місяць серпа, а отже – жнив. У більшості слов’янських народів назва пов’язана з порою жнив. Наприклад, у білорусів – «жнивень». У нас його також називають «копень», «хлібочол» та «спасівець».
В Англії назва схожа з російською – August, «Август», походить він імені римського імператора Октавіана Августа.
Серпами жито жали в серпні?
Гудуть комбайни в полі нині.
Жнива ідуть,
хоч жар нестерпний!
Усі радіють щедрій днині. 
Щодо свят у серпні, то вони не поступаються цікавістю жодним святам інших місяців.
5 серпня – День світлофора.
Момент святкування Міжнародного дня світлофора вибрали згідно з історичними відомостями, які свідчать про те, що рівно 100 років тому світ побачив перший прототип сучасного регулюючого пристрою. Сталося це в США, місті Клівленд. Автором винаходу став інженер Джеймс Ход.
Ось кілька цікавих фактів.
У Японії спочатку замість зеленого кольору використовувався синій, але пізніше з’ясувалося, що для людського ока більш сприятливим є зелений колір, тому зараз використовується класична модель світлофора.
У Ріо-де-Жанейро водії можуть спокійно ігнорувати «заборонний» червоний колір світлофора і продовжувати рух.
У Берліні замість 2-3 кольорів-сигналів присутні аж цілих 13.
А у Кореї взагалі світлофори з’явились кілька років тому, раніше їхню роль виконували дівчата-регулювальниці.
На честь світлофора у світі встановлено два пам’ятники – у Лондоні та Новосибірську.

14 і 19 серпня – Медовий та Яблуневий Спас.
У цей день (14 серпня) люди йдуть до церкви, аби посвятити мед. До речі, мед можна їсти тільки з цього дня. А от 19 серпня святять яблука та інші фрукти, а також квіти.
23 серпня – День державного прапора.
День одного з символів незалежності України. Цікаво те, що у 1992 році китайська художниця Мао Мао звернулася до Леоніда Кравчука з закликом змінити розміщення кольорів на українському прапорі, адже така їхня послідовність заважає розвитку починань. «А жовто-синій прапор принесе Україні розквіт, розвиток і щастя», – казала Мао Мао.
24 серпня – День Незалежності.
Останні події показали, що утвердження незалежності відбувається сьогодні, на наших очах. Тільки зараз поняття «патріотизм» і «свобода» починає віднаходити своє справжнє значення для мільйонів українців. Знадобилося два десятки років, щоб відділити зерно від полови, справжніх патріотів від зрадників, героїв від боягузів. Боротьба ще не закінчена, але Україна вже довела, що гідна бути самостійною державою на карті світу.
Уляна ЧУРИЛО
Фото Любомира БЕЗРУЧКА
та Олександра ДУРМАНЕНКА
«ЛВ» №7-8.2017