В останні роки фіксуються випадки міграції в Україну видів, що раніше виростали виключно в субтропіках і тропіках – Африці, Південній Америці та Австралії. Наочним прикладом служить Водяний салат (або Водяна капуста, пістія), яку вчені вже помітили в Одесі та Ізмаїлі.
Про це пише «Думская».
Взагалі, Водяний салат використовується у нас для оформлення акваріумів. Але в країнах, звідки цей вид до нас потрапив, він є злісним бур’яном, здатним в найкоротші терміни міняти екосистему водойм.

Вперше про появу Водяної капусти в Україні заговорили в 2013 році: тоді ця екзотична гостя захопила майже 40 км річки Сіверський Донець у Харківській області. Вчені забили тривогу, оскільки з появою цієї рослини в річці зникли кілька аборигенних водних рослин, таких як ряска горбата, червонокнижна сальвінія плаваюча, жабурник звичайний. Але справжній жах наступає, коли ця капуста починає гнити. Крім вельми неприємного специфічного запаху, в її величезних листках створюються умови для розмноження комарів і москітів, а також всіляких мікроорганізмів, небезпечних для рослин і тварин, і цілком можливо, для людини.
Буквально на наступний рік у великій кількості розетки Водяного салату були виявлені в покинутому ставку парку ім. Савицького в Одесі. Дізнавшись про це, фахівці національного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України, які вивчають цю рослину з 2010 року, прийняли рішення здійснити наукову експедицію у вказане місце.
Приїхавши в парк в середині серпня 2015 року, вони побачили, що Водяним салатом була покрита майже вся поверхня ставка. На вигляд водойма, яку, до речі, обіцяли реконструювати цього року, нагадувала заросле травою футбольне поле. Діаметр найбільших розеток пістії досягав 30 см. Вчені припустили, що даний гідрофіт виявився в ставку не випадково – його туди підселили люди, які, мабуть, вирішили, що гість з Африки очищає воду.
Кандидат біологічних наук доцент кафедри ботаніки Одеського національного університету імені І.Мечникова Олена Попова буквально днями побувала в парку і сфотографувала розетки Водяного салату. Їх, правда, тепер уже не так багато.
Фахівці вважають: для того, щоб повністю звільнити ставок від африканського бур’яну (у якого в одеському регіоні просто немає природних ворогів), необхідно буде під час реконструкції очистити дно від мулу (де, найімовірніше, зберігається насіннєвий матеріал, за допомогою якого рослина розмножується).
Ще одне місце – канали Лебединого озера в місті Ізмаїлі – теж стало місцем проживання тропічної гості. Олена Миколаївна виявила цю рослину під час свого візиту в місто в кінці літа. Розеток тут поки що небагато. Що буде далі і чи приживеться пістія на каналах, буде видно в наступному році.
Звичайно, не варто говорити про те, що тропічна рослина, яка оселилася на Одещині всього в кількох місцях, небезпечна і вимагає повного знищення. Водяний салат дуже гарний сам по собі. І поки що він у нас відчуває себе як гість, не заявляючи про свій намір перейти до наступальних дій, як це сталося в Харківській області. Тут головне, тримати ситуацію під контролем і в разі необхідності встигнути вчасно вжити заходів, пише видання.