Орієнтир – ефективне лісогосподарювання


З 2018 року волинські лісівники застосовуватимуть поступову систему рубок головного користування. На переконання багатьох досвідчених лісоводів, такий метод ефективного господарювання вже найближчим часом дасть очікувані результати.
Аби напрацювати достатній практичний досвід у застосуванні поступової системи рубок, спеціалісти Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства провели виїзний семінар-навчання за участю головних лісничих підприємств та інженерів лісового господарства. Підготовлені заздалегідь показові ділянки (з рівномірно-поступовою, групово-поступовою, смугово-поступовою і комбінованою ситемою рубок головного користування) були продемонстровані на базі лісосік 2018 року ДП «Ківерцівське ЛГ» та «Городоцьке ЛГ».
Згідно з науковим поясненням, основна мета застосування поступової системи рубок звучить як «збереження та використання попереднього поновлення і сприяння природному поновленню в період між прийомами, під час здійснення яких передбачається вирубування деревостану за кілька прийомів». Інакшими словами, поступова система рубок дозволить максимально сприяти природному поновленню та залишати недоторканим лісове середовище при проведенні лісогосподарських заходів.
– Завдяки поступовій системі рубок забезпечується постійне лісовідновлення, разом з тим зберігається життя лісової флори та фауни: не пошкоджуються ягідники, лісова підстилка тощо. Безперебійний процес лісовідновлення триває протягом усього росту деревостанів. Поряд із цим уже відпадає таке поняття, як класичні суцільні зруби, – зауважив начальник відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ Борис Бабеляс під час семінару.
З точки зору лісоводів, максимальна користь спостерігається з того, коли ділянка постійно перебуває під пологом лісу. У такому разі зберігається звичний для неї мікроклімат, що є необхідним під час росту лісових насаджень. «Адже поряд із заготівлею ділових сортименів одночасно відновлюються материнські деревостани, з характерними для них стійкими природозахисними властивостями, – звертає увагу Борис Павлович. – Коли, скажімо, на останньому завершальному прийомі забирається та деревина, яка залишилась до остаточного завершення рубки, то під пологом лісу росте вже достатньо сформоване материнське насадження».
До кінця нинішнього року господарства області отримали завдання підготувати у кожному лісництві по одній лісосіці з застосуванням поступової системи рубок. Це дасть можливість простежити за тим, як триває процес втілення цього методу в життя, та, зважаючи на результати, – збільшити площі.
Світлана Місьонг
«ЛВ» №9-10.2017