нотатки натураліста

Здається, ще тільки вчора було літо, і от одного ранку виходиш на вулицю й відчуваєш прохолоду та якийсь особливий запах. Ось і осінь…

Цьогорічна осінь принесла з собою дощі та різке похолодання. З надвисоких для нашого кліматичного поясу температур ми одразу занурилися в холод. І це, скажу я вам, не надто комфортно.
Повітря змінилося, тепер воно наповнене новими осінніми пахощами – запахом сухої трави, опалого листя, вогкості, стиглих яблук, осінніх квітів та винограду. У лісі пахне хвоєю та грибами. Повітря ніби стало чистішим. Уже не чутно літніх пісень цвіркунів, але, як і раніше, гудуть бджоли й оси, ласуючи стиглими фруктами. Безтурботний літній спів птахів поступово стихає, скоро вони великими зграями полетять шукати теплих країн. Зате у лісі гуде від реву лосів, оленів. Настав час парування.
Перший місяць осені приносить у наше життя нові фарби й ностальгію за літом. Ми вже звикли, що вересень дарує можливість ще трохи погрітися під променями сонця. Проте цей вересень суворіший, ніж зазвичай. Незважаючи на погоду, місяць часто називають чарівником. А й справді, він творить справжні дива, переодягаючи дерева у розкішні та красиві шати. Золоті й багряні листки стають прикрасою не лише на вулиці, а й на шкільних святах. Гербарії стають барвистими і незвичайними. Прогулянка парком або подорож до лісу стають казковими й веселими. До речі, щодо лісу та його врожаю: гриби цього року тішать око і кількістю, і… величиною. Особливо багатий ліс на лисички та білі гриби.
А от у жовтні Україну відвідало справжнє бабине літо. Хоча жовтень вважають провісником закінчення теплої пори та очікування першого снігу. Але цього року – справжнє літнє тепло та сонце тішило навіть на свято Покрови. А за народною прикметою, яка погода на Покрову, такою вся зима буде.
Із давніх часів у народі збереглося багато прикмет на Покрову. Зокрема, якщо господиня напече багато млинців, то у зимову холоднечу в будинку буде тепло. Незаміжні дівчата вважали, що якщо на Покрову добре повеселитися, то можна знайти хорошого нареченого. З цією прикметою пов’язана і традиція звертатися до Богородиці у святковий день з благаннями про заміжжя. Цього дня потрібно робити дари бідним і сиротам, а також обкурювати дім димком від підпалених гілочок яблуні або вишні – для благополуччя й удачі.


…Осінь навіть звучить по-особливому. Шумить вітер, дощ стукотить, шарудить опале листя. Око втішають осінні вбрання природи – жовте, багряне, золотаве листя дерев і кущів, останні квіточки, ніжно-солом’яна суха запашна трава. Насиченість кольорів змінюється прозорістю та сірістю в кінці осені. Господарі збирають урожай у полях, садах та городах. Згодом прибирають сухе листя у дворах і на вулицях. Голими стоять дерева. Холоднішає… Люди все більше поспішають сховатися в будинках і квартирах. Із прощальними криками відлітають у вирій птахи. У повітрі пахне морозом, скоро настане зима.
Ляна Чурило
Фото Оксани ЧУРИЛО
та Любомира БЕЗРУЧКА

«ЛВ» №9-10 2018р.