Питання зубра

На Сокальщині планують побудувати вольєр для зубрів за зразком і досвідом Сторожинецького лісгоспу Чернівецького ОУЛМГ.

Ознайомитися з досвідом Сторожинецького лісгоспу у створенні та забезпеченні ефективного функціонування вольєру для утримання маточного поголів’я зубра європейського приїхала делегація зі Львівської області, до якої увійшли депутати та працівники апарату Сокальської районної ради, Великомостівської міської ради, спеціалісти ДП «Жовківське лісове господарство» Львівського ОУЛМГ, екологи, громадські діячі.
Вольєр, що його побудували сторожинецькі лісівники в 2014 році, сьогодні є єдиним в Україні, де в напівдиких умовах, у повному достатку під охороною лісівників проживають зубри – сім дорослих особин, завезених з лісів Вінниччини та з Миколаївського зоопарку, а також двоє маленьких зубренят, народжених тут минулого року. За задумом, зубрів з вольєру випускатимуть у природне середовище, щоб відновити місцеву популяцію лісового велетня.
Розташований вольєр у лісфонді Банилівського лісництва (лісничий Валерій Шпак), на теренах зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця».
«Плануємо організувати роботу аналогічного вольєру на теренах нашого району, бо нам також важливо турбуватися про збереження і розвиток довкілля, примноження фауни наших лісів», – зазначає Андрій Сенюк, голова постійної комісії Сокальської районної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології, раціонального природокористування та розвитку сільських територій.
«Ми багато чули про цей унікальний об’єкт – величезний вольєр для зубрів у передгір’ї Карпат, який по праву є гордістю не тільки наших колег зі Сто­рожинецького ліс­госпу, не лише Бу­ковини, але й усієї країни. Тому нам дуже важливо безпосередньо на місці побачити вольєр, детально дізнатися про особливості його роботи», – додає Ігор Слободяник, лісничий В’язівського лісництва ДП «Жовківське лісове господарство».
Гості зі Львівщини цікавилися питаннями охорони вольєру, територія якого у 80 гектарів огороджена спеціальною сіткою завдовжки у чотири кілометри, здатною витримати масивну навалу тварин. Крім цього, вздовж загорожі встановлено додатковий захист – систему «електропастух».
«За чотири роки не було жодної спроби втечі тварин з вольєру, – розповідає лісничий Банилівського лісництва Валерій Шпак. – Навіщо їм втікати, коли ми їх годуємо, про них піклуємося. Зубри обережні, не допускають до себе людей. За першої підозри про небезпеку ховаються у лісі».
«Працівники нашого мисливського господарства «Зубровиця», яке є структурним підрозділом Сторожинецького лісгоспу, забезпечили достатню кормову базу для підгодівлі зубрів узимку, облаштували для цього кормосховища, годівниці (на фото), солонці в різних місцях вольєру. Маємо кілька спостережних веж (на фото) для охорони і контролю за територією», – розповідає головний мисливствознавець ДП «Сторожинецьке ЛГ» Сергій Чистов.
Отож, за зразком і досвідом сторожинецьких лісівників, аналогічний вольєр з’явиться й на Сокальщині, де якраз створюють новий національний природний парк «Надбужжя» імені Блаженнішого Любомира Гузаря. У межах НПП планують облаштувати розплідник для зубра європейського.
«Вибір вольєрного утримання та розведення зубрів зроблено з огляду на високу щільність населення регіону, близькість присадибних та агрогосподарств, яким тварини можуть завдати шкоди при вільному пересуванні. З іншого боку, це дозволяє контролювати чисельність стада, дбати про тварин, захищати їх від браконьєрів», – розповів Сергій Жмурко, голова Львівської обласної громадської екологічної організації «Західноукраїнське об’єднання лісівників та екологів».
«Приємно, що досвід роботи вольєру нашого лісгоспу стане корисним у реалізації планів львів’ян з примноження популяції зубра в українських Карпатах, над чим ми також працюємо вже тривалий час з позитивним результатом», – зазначає директор ДП «Сторожинецьке ЛГ» Ігор Беленчук.

До слова.

Зубр європейський занесений до Червоної книги України, Червоної книги МСОП, Європейського Червоного списку та належить до виду тварин, що є на межі зникнення в цілому світі.
За матеріалами Інституту зоології НАН України, загальна чисельність зубрів в Україні складає до 330 особин.
У Чернівецькій області зафіксовано 37 зубрів, 28 з яких живуть у дикій природі і 9 – у вольєрі ДП «Сторожинецьке лісове господарство».


Прес-служба ДП «Сторожинецьке ЛГ»

ЛВ, №1-2, 2019р.