Із чим у вас асоціюються Нідерланди? Напевне, з тюльпанами, вітряними млинами, смачним оселедцем, величезним різноманіттям голландських сирів. А якщо звернути увагу на столицю, місто Амстердам, то мимоволі приєднаються ще й такі слова-асоціації, як велосипеди, мости, річкові канали, чайки, живопис, музеї, алмази… Одне слово – романтика, архаїчність, розкіш, естетика, що охоплює всі можливі грані життя.

Так воно й виявляється насправді, коли бачиш охайні клаптики нідерландських полів, усіяних різнобарвними тюльпанами, розцяцькованих ляльковими ззовні, але багатофункціональними всередині млинами; коли захоплено слухаєш юну голландку в автентичному національному вбранні, яка розповідає про таємниці сироваріння, а опісля смакуєш той сир; коли блукаєш вузькими вулицями-мостами-провулками Амстердама, пронизаного різномовними діалогами, колоритами і традиціями.
Амстердам такий самодостатній, древній, мистецьки наповнений, візуально довершений та багатогранний, що перехоплює подих. Навіть якщо не дуже захоплюватися старовинною європейською архітектурою, прогулянками вузькими вуличками, не закохатися у серце Голландії все одно неможливо. Амстердам – суцільна унікальність, яка починається вже з того факту, що місто має форму чотирьох півкілець, оточених каналами. Скільки фільмів знято саме на цих мостах-каналах-провулках!
Кіно – кіном, а гуляти денним, вечірнім містом наяву – зовсім інша річ: всі мови світу довкола, велосипеди як окремі одиниці населення, дорогі авто, електромобілі. Куди не глянеш – різнобарвні квіти у горщиках, човни, пароплави – з туристами і без, флегматичні чайки, мости, химерні крамнички, спеціалізовані кафешки, фактурні будинки, книгарні. Заворожує, хочеться йти, не поспішати, роззиратися, а потім сісти за столиком у першій-ліпшій кав’ярні, замовити терпкий еспресо – і далі спостерігати за динамікою таємничого Амстердама, за світлом ліхтарів, що відбивається на поверхні каналів, і вчасно реагувати на дзенькіт сигналу чергового велосипедиста. До речі, в туристичній брошурі прочитала, що у самому лише Амстердамі є понад 900 тисяч велосипедів – більше, ніж жителів столиці!
Вузькі алейки, проходи, сходи, декоративно обплетені доглянутими квітами й зеленню… Архітектура в історичній частині Амстердама виняткова, а подекуди така мініатюрна, що жителям доводиться затягувати в квартиру габаритні речі, наприклад, меблі, побутову техніку не через вхідні двері, а з допомогою канатів. Товсті шнури закріплюють на спеціальних гаках, які повсюдно майорять на вершечках «лялькових» будинків.


Так, минаючи черговий багатолюдний, квітковий, велосипедний місток, стали свідками незвичної для нас і ще кількох десятків іноземців картини, коли молода сім’я вивантажувала з буса пральну машинку та холодильник. У під’їзд із таким не зайдеш – надто вузькі двері, сходи. Тож місцеві не губляться і впевнено гуртом тягнуть надбане на четвертий поверх із використанням канатів. Як у кіно. Щоправда, нешвидкий то процес. Обережним має бути кожен рух, адже попереду – вікна сусідів і не лише. Більш допитливі туристи миттю виймають телефони – і давай знімати відео амстердамського новосілля.
Покидаючи наступного дня столицю Нідерландів, шукаємо ексклюзивну точку на карті, яка приваблює мандрівників з усього світу. Йдеться про самобутнє містечко Заансе-Сханс (Zaanse Schans), що у провінції Північна Голландія. Своєрідний музей просто неба, який дивовижно поєднав особливу нідерландську природу та найважливіші символи країни: млини, класичну голландську ферму з виготовленням сирів, фабрики зі створення автентичних дерев’яних черевичків, глиняних сувенірів, пекарню, де можна скуштувати та придбати традиційну голландську випічку й апетитні кондитерські смаколики.
Кожна невеличка споруда є своєрідним музеєм для туристів та одночасно робочою частиною виробництва. Крім того, на території музею працюють сувенірні крамнички, ресторанчики. Ідеальна прогулянка якщо не на весь день, то хоча б на півдня!
Виявляється, поселення Заансе-Сханс створили в 1961 році. У такий спосіб місцевий архітектор Яап Шіппер (Jaap Schipper) хотів зберегти культурну спадщину регіону. Цікаво, що наприкінці XVI ст. у Голландії вже вміли добре використовувати силу вітру. Саме тоді на її території збудували понад 10 тисяч вітряних млинів, 600 з яких працювали у частині з теперішнім поселенням-музеєм. За словами місцевого гіда, сьогодні в музеї просто неба функціонує шість млинів для виробництва спецій, гірчиці, збивання масла (є також кілька лісопилок) і понад 30 будівель типу робітні, пекарні, фабрики з виготовлення сирів.
В усіх майстернях щодня працюють місцеві жителі, одягнені у національне вбрання. Ходиш від будиночка до будиночка, слухаєш корінних мешканців, які з натхненням розповідають про особливості роботи млинів, мистецтво сироваріння, про виробництво класичних голландських дерев’яних черевиків, які називаються кломпи, клоги чи сабо та є незамінним взуттям у надто вологій місцевості, і дивуєшся, наскільки органічно тут все поєдналося: соковиті зелені поля, наче лялькові чи казкові будівлі музею, харизматичні голландки, голландці у народних костюмах, чепчиках, черевиках. Краса і ще та, виявляється, екзотика!


Екскурсія сирним царством – справжній рай для гурманів. Коров’ячий, овечий, козячий; зі спеціями, часником, травами, медом і навіть кокосом, лавандою; гострі, ніжні, класичні; білі, жовті, зелені, бірюзові, помаранчеві, бузкові… Смакота! Дегустуємо, насолоджуємося процесом, хочеться розтягнути цю мить якнайдовше. Врешті вибираємо шматочок класичного овечого. На касі голландка запитує кожного покупця: «Where are you from?» (Звідки ви?). Почувши від нас «from Ukraine» (з України), продавчиня хоч і з акцентом, але жваво промовляє: «Добрий день!». Цікаво, скількома мовами їм потрібно знати традиційне вітальне слово?..
Не дивно, що сьогодні колоритний Заансе-Сханс вважається одним із найбільш відвідуваних місць в усіх Нідерландах: протягом року сюди прокладають шлях понад мільйон туристів з різних країн, щоб на власні очі помилуватися унікальними символами країни.
Тетяна МИЗНІКОВА
Фото автора

Цікаве про Нідерланди.

 1. Назва «Нідерланди» перекладається як «Низинні землі». Адже близько половини території країни лежить нижче від рівня моря.
 2. Це одна з найщільніше заселених країн світу. Щільність населення тут становить 395 осіб/км².
 3. Нідерланди лежать в дельті трьох річок: Рейн (Rhine), Маас (Maas) і Шельда (Schelde). Майже половина території країни – нижче від рівня моря. Тому своїм існуванням Нідерланди зобов’язані майстерності гідротехніки: лише в Амстердамі є понад 1280 мостів.
 4. Нідерланди – найбільший у світі виробник і експортер цибулинних рослин, до яких належать тюльпани. Але батьківщиною цих квітів є Туреччина. Перші цибулини тюльпанів привезли сюди з Туреччини в 1599 році.
 5. У 2014 році в Амстердамі відкрився перший у світі зоопарк мікробів Micropia. Тут можна дізнатися про значення мікробів для людини, поспостерігати за життям мікроорганізмів у пробірці й побачити в мікроскоп процеси розмноження бактерій.
 6. Сьогодні в країні є понад 1000 традиційних дієвих вітряних млинів.
 7. Найвища точка Нідерландів – 321 м над рівнем моря, називається «гора» (гора Валсерберг), а найнижча розташована недалеко від Роттердама і лежить на 7 м нижче від рівня моря.
 8. Кломпи – традиційні дерев’яні черевики – найпопулярніший сувенір з Нідерландів. Але сувеніром вони стали в сучасному світі, а колись це взуття мало практичне значення. Через велику кількість опадів протягом року дерев’яні черевики носили, щоб захистити ноги від холоду і вологи. Найбільшу популярність черевики мали у бідних верств населення. Найстаріший черевичок датовано 1230 роком.
 9. У Нідерландах найбільша кількість музеїв на квадратний кілометр, їх у всій країні налічується близько 1000, а в самому Амстердамі – 42.
 10. У столиці можна побачити 22 картини Рембрандта і 206 картин Ван Гога. Перша Всесвітня Виставка Прес-Фотографії відбулася саме в Нідерландах.
 11. У Нідерландах близько 15 тис. км велосипедних доріжок, 16 млн велосипедів. Це означає, що на кожного жителя країни припадає по одному велосипеду. Велосипедів у країні вдвічі більше, ніж автомобілів.
 12. «ЛВ» №3. 2019р.