Прикмети дня (9 лютого)

Цей день отримав свою назву на честь Іоанна Златоуста — константинопольського архієпископа і богослова. Іван шанується церквою як один з трьох Вселенських святителів і вчителів — разом з Василем Великим і Григорієм Богословом. Його називали блискучим проповідником, і за свій ораторський дар Іван отримав прізвисько Златоуста.
Цьому святому в народі прийнято молитися про просвітлення розуму і про осягнення духовної грамоти, а також про допомогу у відчаї. Крім того, в день Іоанна Златоуста вимовляли особливе замовляння від зубного болю. Він звучав так: «Лазарева субота, Златоустьєв день, у кого болять зуби, щоб ті зуби скам’яніли і довіку не хворіли».
Свято отримало назву Златоустьєва вогню, тому що в цей день з особливою увагою ставилися до домашнього вогнища. Особливим чином потрібно було затопити піч — так, щоб разом зайнялися всі поліна. Це обіцяло родині мир і достаток. Для обряду заздалегідь сушили дрова і щипали лучину.
Існували на цей день і метеорологічні прикмети. Говорили, що якщо хмари йдуть проти вітру — це до снігу; скла потіють — до тепла. Після хуртовин розглядали замети: якщо верхівки закруглені — це обіцяло хороший врожай.