Проект на 300 років

Колишній бізнесмен і гравець в карти Маріон Кліфтон Девис протягом 20 років потратив близько 90 мільйонів доларів, аби скупити землі у лісозаготівельних компаній і відновити ліси, які були повністю вирубані у Флориді близько 100 років тому.
Свій проект він назвав Nokuse, що в перекладі з мови індіанського племені означає «Чорний ведмідь». Він знайшов болотну сосну, яка раніше тут росла і висадив 8 мільйонів саджанців. Але це не просто дерева. За 20 років цей ліс повністю відновив екосистему, яка була раніше на цій землі. Вважалося, що раніше саме ці землі (10 млн га) займали ліси болотної сосни. Але у 1930-х їх повністю вирубали і пустили на пиломатеріали. Тепер тут росте новий ліс, де мешкають орли, скопи, рисі, єноти, броненосці.
Насправді – це тільки початок проекту Nokuse, розрахованого на цілі 300 років. Усі свої гроші бізнесмен розписав на довгострокову програму розвитку свого проекту, а також на утримання центру екологічної освіти, який він створив для щорічного навчання тисячі школярів штату Флорида.
– Я не можу змінити людей нашого віку, але дайте мені четвертокласників – і я це зроблю, – казав він.
Зараз Nokuse – найбільший приватний заповідник на території США, загальна площа якого – 21,5 тис. гектарів. Заповідник розташований у графстві Уолтон на північному заході Флориди.
«Девіс, напевно, один із найвпливовіших людей, про яких ви ніколи не чули», – сказала Джулі Хаузерман, колишній репортер «Таймс», яка працювала з ним консультантом з екологічних питань протягом семи років.
Після того, як Девіса не стало, справу всього його життя – проект «Чорний ведмідь» – продовжують його соратники та сім’я.
Іван СКРИПКА
Фото із «bastion»

«ЛВ» №7-8 2018р.