Професія вальника лісу – у переліку найнебезпечніших


ХХ ювілейні обласні змагання вальників лісу на Волині відбулися на високому організаційному рівні. Чепурне наметове містечко на території Гущанського лісництва державного підприємства «Прибузьке лісове господарство» відвідало багато гостей. Їх красно та піснеспівами привітали аматори сільських будинків культури. Учасникам змагань керівники сільських громад Любомльського району та обласного управління лісового та мисливського господарства побажали успіхів та професійного росту.

Змагання включали в себе 5 етапів: підготовку бензопили до роботи, розкряжування комбінованим різом, точне розпилювання, очищення стовбура від гілок та сучків. Найвищою кількістю балів визначалася валка дерев. Судді оцінювали точність виконання усіх етапів конкурсних завдань, враховуючи швидкість їх проходження. Одночасно зверталася увага на неухильне дотримання правил техніки безпеки. Варто зазначити, що всі п’ять етапів конкурсу відповідали вимогам все­українських змагань.
Перше місце п’ять років поспіль заслужено виборює Віталій Крисик (ДП «Городоцьке ЛГ»). Йому вкотре випала честь представляти Волинь на Всеукраїнських змаганнях. Друге місце посів Андрій Дударчук (ДП «Шацьке учбово-досвідне лісове господарство»). Третє – Віталій Шевчук (ДП «Ківерцівське ЛГ»). Переможцям було вручено премії у розмірі 12, 9 та 7 тисяч гривень відповідно. А в якості подарунків – ще й цінні призи від постійних спонсорів – фірм «STIHL» та «Husqvarna».
Окремо грошовими нагородами у розмірі 2,5 тис. грн, 1,5 тис. грн та 1 тис. грн. представник фірми «ОДЕК» відзначив на його погляд кращих учасників у номінаціях «валка лісу» (ДП «Камінь-Каширськагроліс»), «обрізання сучків» (ДП «Любешівське ЛМГ») та «точне розкряжування деревини» (ДП «Цуманське ЛГ»).
Слід зазначити, що професія вальника лісу входить у п’ятірку найбільш небезпечних у світі. Особливо небезпечно, за словами лісорубів, ліквідовувати наслідки буреломів, вітровалів чи інших природних явищ. Пошкоджена деревина втрачає свої технічні якості, у зв’язку з чим знижується ціна та натомість підвищується рівень затрат при її заготівлі. Втім найгірше те, що під час проведення робіт у таких ділянках виникає додаткова небезпека.
– Ризик збільшується у рази, – з власного досвіду розповідає переможець змагань Віталій Крисик. – Зламані, похилені дерева валити слід згідно зі спеціальною технологією. В інакшому випадку дерево може просто розколотися. А з появою вітру або за інших обставин це може призвести до трагічних наслідків…
Враховуючи підвищену небезпеку лісозаготівельних робіт, адміністрацієя обласного управління та підвідомчих підприємств приділяється велика увага питанням охорони праці. За словами заступника начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександра Рибчинського, вже в нинішньому році витрати держпідприємств на такі цілі сягнули 4 мільйонів гривень!
– Першочерговим питання охорони праці числитиметься і надалі. Як, власне, й інші виробничі питання, що тісно пов’язані з нашою щоденною діяльністю, – підсумовує Олександр Павлович. – Позиція лісоуправління та підприємств чітко визначена: коли робимо – то на якісному рівні, з думкою про майбутнє та на тривалу перспективу. У цьому випадку спільне завдання – безпека людей на лісозаготівельних роботах.
Світлана Місьонг
Фото автора